KryptoZoo
Witaj w KryptoZoo, serwisie poświęconym w całości kryptozoologii, czyli dziedzinie zajmującej się zbieraniem informacji na temat nieznanych nauce i niezbadanych gatunków zwierząt. Tutaj dowiesz się, czym naprawdę są zwierzęta pokroju Chupacabry czy Yeti, a także... które z nich faktycznie istnieją. Podstawowe informacje o kryptozoologii w pigułce znajdziesz tutaj.
Czy Nessie wymarł?
(dodano: 13 Apr 2014, 21:12)

Nessie


Kryptozoolodzy na całym świecie zastanawiają się, co się stało ze słynnym zwierzęciem zamieszkującym rzekomo szkockie jezioro Ness. Od kilkunastu miesięcy nie zanotowano żadnych nowych obserwacji Nessie.

Czy oznacza to, że zwierzę wymarło? Czy też może Nessie przeniósł się do innego zbiornika? Jakie jest prawdopodobieństwo, że Loch Ness zamieszkuje lub zamieszkiwało nieznane zwierzę tak ogromnych rozmiarów?

Na te i inne pytania próbuje odpowiedzieć Benjamin Radford w artykule, do lektury którego chcielibyśmy Państwa dziś zaprosić.

Czytaj więcej
Komentarze | Napisz komentarz
 

Skąd pochodziła Zana?
(dodano: 09 Nov 2013, 15:02)

Zana
Czaszka Zany


Całkiem niedawno pojawiły się nowe informacje dotyczące Zany, słynnej "kobiety-małpy" żyjącej w XIX wieku, która została schwytana na południu Rosji i którą mieszkańcy uznawali za Ałmysa. Profesor Bryan Sykes w Wydziału Genetyki Ludzkiej na Uniwersytecie w Oxfordzie przeprowadził testy DNA próbek śliny potomków Zany.

Czytaj więcej
Komentarze | Napisz komentarz
 

Zmarł Ivan Mackerle
(dodano: 03 Jan 2013, 19:20)Smutną informację przekazała dzisiaj słowacka grupa badawcza UFO Klub Slovensko. W wieku 70 lat zmarł czeski podróżnik, badacz kryptozoologii i niezwykłych zjawisk oraz publicysta Ivan Mackerle. Znany był m.in. z wypraw w poszukiwaniu legendarnych kryptyd czy zgłębiania tajemnic jakuckiej Doliny Śmierci.
Komentarze | Napisz komentarz
 

Przyszłość kryptozoologii to badania nieinwazyjne
(dodano: 14 Jan 2012, 19:13)

Pierwszym etapem jaki należy zastosować, aby odkryć nieznany gatunek to zebranie informacji od lokalnej ludności o występowaniu stworzenia, którego opis nie pasuje do znanych gatunków. Aparaty pułapki zdalnie uaktywniane ruchem, analiza odchodów i sierści w zoologii i kryptozoologii mogą być dzisiaj potężnym instrumentem w badaniach nieznanych i skrytych populacji. Chodzi tu o dokumentacje pewnych stworzeń, o których wiemy lub podejrzewamy że istnieją, ale trudno je obserwować a jeszcze trudniej złapać. Ostatnie fotograficzne dokumentacje irbisów w Rosji i Afganistanie czy jaguarów w Paragwaju dowodzą jak bardzo przydatny jest aparat uruchamiany przez ruch poruszającego się zwierzęcia, dostarcza on informacji o jego obecności lub liczebności.

Czytaj więcej w artykule
Komentarze | Napisz komentarz
 

Vontsira wodna, ryjonos chon bac ma i zagadkowy diabeł
(dodano: 13 Dec 2011, 21:04)

Ryjonos chon bac ma


Czy wierzycie, że nieznane gatunki dużych zwierząt ciągle nie zostały odkryte? Przytoczone tutaj poniżej przykłady nowo opisanych ssaków pozostawiają nam nadzieję, że jakieś większe zwierzęta ciągle są nieznane. Aby ponownie obalić dogmat Cuviera z którym zapalczywie walczył Bernard Heuvelmans przedstawię przykład trzech nowych gatunków. Dwa z nich to drapieżne ssaki odkrywane bardzo rzadko, te odkryte całkiem przypadkowo, jednak obserwowane przez badaczy lub miejscowych w terenie bądź dzięki obecności martwych okazów. Trzeci to tajemniczy torbacz, bezprecedensowo największe z tych trzech odkryć, co najdziwniejsze naukowcy wiedzą o jego istnieniu jedynie dzięki obecności kału znalezionego gdzieś w rozległej dolinie Tasmanii. Do dziś żaden z białych ludzi nie widział tego stworzenia. Czy może być groźne dla człowieka?

Czytaj więcej
Komentarze | Napisz komentarz