KryptoZoo
Witaj w KryptoZoo, serwisie poświęconym w całości kryptozoologii, czyli dziedzinie zajmującej się zbieraniem informacji na temat nieznanych nauce i niezbadanych gatunków zwierząt. Tutaj dowiesz się, czym naprawdę są zwierzęta pokroju Chupacabry czy Yeti, a także... które z nich faktycznie istnieją. Podstawowe informacje o kryptozoologii w pigułce znajdziesz tutaj.
Historia paru łasz - cz. I
(dodano: 13 Dec 2007, 14:38)


Paradoxurus hermaphroditus


Ziemia jest mieszkaniem masy rzadkich ssaków. Szczególnym mistycznym zagadnieniem otacza się pewną rodzinę ssaków drapieżnych -  zwiemy je tajemniczymi łaszami. Są to zwierzęta niespotykanie ciche i niepospolicie niezwykłe. Żyje wśród nich pewien rybożer, zwierz nader skromny i nieprzenikliwy. W lasach to wybitnie nocne ziemnowodne zwierzę czatuje na swoje ofiary. Nie tylko nigdy nie nakręcono o nim filmu, ale i także nie wiadomo czy już nie wymarł. Zamieszkuje on  dorzecze północnowschodniego Zairu.To łasza z grupy wiwer. Nie wiadomo nic o jej zachowaniu, rozrodzie i trybie życia. W lasach Afryki żyje także łasza palmowa, ssak z rodziny Nandiniidae. Na Madagaskarze żyją fossy, fanaloki i falanruki. Tam też wspomina się o innych nieznanych łaszach na dla nauki - bokyboky. Viverridae to carnivory starego świata, nie występują w obu Amerykach. Największa ich radiacja grup rodzajowych zaistniała jednak w Azji Południowo-wschodniej. Tu żyje łaskun muzang, który wytwarza jedyne na świecie specyficzne produkty do najdroższej kawy świata - kopi luwak. Ale są jeszcze inne łasze, jeszcze bardziej tajemnicze i mniej poznane.

Czytaj więcej
Komentarze | Napisz komentarz
 

Pomarańczowe "coś" na Florydzie - ciąg dalszy
(dodano: 11 Dec 2007, 12:21)Spójrz w górę! To ptak, to samolot, to... no, właściwie nikt nie wie co to. W tym tygodniu pojawiły się kolejne doniesienia o niezidentyfikowanym pomarańczowym stworzeniu w Baker County na Florydzie. Nie jest to orangutan, ponieważ świadkowie zgodnie mówią o ogonie posiadanym przez zwierzę. Władze sądzą, że jest to wiewiórka, więc nie podejmują żadnych działań. Jednak świadkowie znowu dementują tą spekulację, ponieważ wg nich istota waży co najmniej 20 kilogramów.

Źródło: BakerCountyPress.com
Komentarze | Napisz komentarz
 

Naja Ashei-najwiekszy gatunek kobry plującej
(dodano: 11 Dec 2007, 12:42)

Kryptozoologia

W Kenii odkryto największy gatunek kobry plującej z rodzaju Naja. Zwierzę to jest jednym z największych gadów z rodziny zdradnicowatych. Osiąga 2,6 metra długości. Nowa kobra plująca żywi się królikami i małymi waranami, występuje na otwartych, skalistych terenach przygranicznych z Ugandą.
Richard Leakey - " Przykład ten wskazuje, jak wiele duzych zwierząt pozostaje nieodkrytych"

AFP, December 7, 2007.
Komentarze | Napisz komentarz
 

O specjacji form
(dodano: 11 Dec 2007, 12:13)

Kryptozoologia

"Odkrywca Frank Graves opisuje waheelę jako dużego wilka o wzroście 105 cm z szeroką głową i krótkimi nogami, pokrytą długą białą sierścią. Wspomina jak widział to zwierzę w dolinie Nahanni w 1940 roku. Inny z kolei przyjaciel Sandersona, Tex Zeigler, wspomina o tym, że znalazł waheelę w alaskańskiej tundrze - o tym zwierzęciu opowiadają Eskimosi i zwią go olbrzymim Amarokiem" Loren Coleman December 6th, 2007

Kryptozoologia


A może waheela to wynik specjacji, klimatyczny efekt oddzielenia się wilków szarych (Canis lapus occidentalis) w czasie jednego z glacjałów. Nie byłaby to hipoteza całkiem niedorzeczna. Taka sytuacja wystąpiła w przypadku populacji brunatnych niedźwiedzi z Alaski, z których na skutek przemian środowiskowych powstał niedźwiedź Ursus maritimus. Czy i waheela też powstała w ten sposób. Czy też 300 tys. lat temu powstał Canis waheela? To na razie ciągle tylko hipoteza.
Być może cud specjacji wilków nie jest "tą" waheelą, która jako gatunek nie istnieje. Więc, gdy zostanie odkryta populacja pewnych wilków z Kanady wykazująca cechy waheeli, czyż nie zostanie tak nazwana?
Komentarze | Napisz komentarz
 

Sztuka obrony goryli
(dodano: 11 Dec 2007, 11:55)

Kryptozoologia

U goryli z Cross River zaobserwowano i udokumentowano pierwszy objaw obrony z użyciem broni. Podgatunek ten potrafi wykorzystywać kije, patyki i kępy trawy do rzucania nimi w potencjalnych agresorów - czyli ludzi. Obserwacji tych dokonali specjaliści z Wildlife Conservation Society. Warto wspomnieć, że w 2005 roku zauważono podobną sytuację - goryle używały patyków, aby sprawdzić głębokość rzeki przed przekroczeniem jej.
Populacja goryli Cross River wynosi ok. 300 osobników, co czyni je najbardziej zagrożonym wyginięciem podgatunkiem małp człekokształtnych na świecie. Na początku tego roku WCS opublikowało plan mający na celu ścisłą ochronę tych małp, włączając w to tworzenie nowych obszarów wydzielonych tylko dla nich.

Źródło: EurekAlert
Komentarze | Napisz komentarz