KryptoZoo
Witaj w KryptoZoo, serwisie poświęconym w całości kryptozoologii, czyli dziedzinie zajmującej się zbieraniem informacji na temat nieznanych nauce i niezbadanych gatunków zwierząt. Tutaj dowiesz się, czym naprawdę są zwierzęta pokroju Chupacabry czy Yeti, a także... które z nich faktycznie istnieją. Podstawowe informacje o kryptozoologii w pigułce znajdziesz tutaj.
Thylacine strikes back?
(dodano: 13 Dec 2007, 20:57)W piątek 7 grudnia godzinach popołudniowych Harry Cook, mieszkaniec Geelong (Australia), zaobserwował psowate stworzenie, które może się okazać wilkiem workowatym. Pokazywał on właśnie przyjacielowi swoją posesję, gdy zauważyli zwierzę stojące w dolinie.

"Spojrzeliśmy w dolinkę, a tam stało to obce zwierzę. [...] Jego futro miało brudnoszarą barwę i białe pasy w części lędźwiowej i grzbietowej."

Zwierzę miało ~1m wysokości, małą głowę, długie nogi, szczupłą budowę i cienki ogon skierowany w górę. Było nieowłosione, lub miało drobną, gładką, niezauważalną z takiej odległości szczecinkę. Doniesienie to nie obiłoby się takim echem, gdyby nie to, że stworzenie to widziała inna obywatelka Geelong - Liz Wylie. Jej wersja opisu jest niemal identyczna z wersją Harry'ego.

"Wiem, jak wyglądają lisy i wiem, jak wyglądają dzikie psy. To nie był żaden z nich." - mówi.

Poszukiwacz i znawca wielkich kotów, Simon Townsend, twierdzi, że najprawdopodobniej jest to chory na świerzb lis (w wyniku zarażenia świerzbowcem zwierzęta tracą sierść).

GeelongAdvertiser
Komentarze | Napisz komentarz
 

Parapropalaehoplophorus septentrionalis
(dodano: 13 Dec 2007, 19:50)Jak podaje agencja Reuters odkryto nowy gatunek endemicznego południowoamerykańskiego ssaka z rodziny gliptodontów - krewnych pancerników. Zwierzę zamieszkiwało Andy ponad 18 mln. lat temu, było więc jednym z najpierwotniejszych przedstawicieli tej grupy. Szczerbaka nazwano Parapropalaehoplophorus septentrionalis. Badacze z amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku opublikowali swoje odkrycie w Journal Vertebrate Paleontology.

''To prawdopodobnie pasało na trawach. Gliptodont ten pełnił podobną rolę ekologiczną, jaką owce dzisiaj zajmują na innych kontynentach...."  - Powiedział Flynn. Naukowcy nie są pewni, ale wydaje się, że w tych rejonach na wysokości 14  tys. stóp żyły także workowate drapieżniki i wielkie nielotne ptaki drapieżne - krewne fororaków. Odkryto obok skamieniałości gliptodontów przykryte warstwą osadów również inne ssaki - takie jak torbowe dydelfy z rodziny Didephidae oraz ślady wielu ssaków kopytnych i gryzoni.

Caniche(C) by FromCryptidMy
12,12, 2007 Reuters
Komentarze | Napisz komentarz
 

Historia paru łasz - cz. I
(dodano: 13 Dec 2007, 14:38)


Paradoxurus hermaphroditus


Ziemia jest mieszkaniem masy rzadkich ssaków. Szczególnym mistycznym zagadnieniem otacza się pewną rodzinę ssaków drapieżnych -  zwiemy je tajemniczymi łaszami. Są to zwierzęta niespotykanie ciche i niepospolicie niezwykłe. Żyje wśród nich pewien rybożer, zwierz nader skromny i nieprzenikliwy. W lasach to wybitnie nocne ziemnowodne zwierzę czatuje na swoje ofiary. Nie tylko nigdy nie nakręcono o nim filmu, ale i także nie wiadomo czy już nie wymarł. Zamieszkuje on  dorzecze północnowschodniego Zairu.To łasza z grupy wiwer. Nie wiadomo nic o jej zachowaniu, rozrodzie i trybie życia. W lasach Afryki żyje także łasza palmowa, ssak z rodziny Nandiniidae. Na Madagaskarze żyją fossy, fanaloki i falanruki. Tam też wspomina się o innych nieznanych łaszach na dla nauki - bokyboky. Viverridae to carnivory starego świata, nie występują w obu Amerykach. Największa ich radiacja grup rodzajowych zaistniała jednak w Azji Południowo-wschodniej. Tu żyje łaskun muzang, który wytwarza jedyne na świecie specyficzne produkty do najdroższej kawy świata - kopi luwak. Ale są jeszcze inne łasze, jeszcze bardziej tajemnicze i mniej poznane.

Czytaj więcej
Komentarze | Napisz komentarz
 

Pomarańczowe "coś" na Florydzie - ciąg dalszy
(dodano: 11 Dec 2007, 12:21)Spójrz w górę! To ptak, to samolot, to... no, właściwie nikt nie wie co to. W tym tygodniu pojawiły się kolejne doniesienia o niezidentyfikowanym pomarańczowym stworzeniu w Baker County na Florydzie. Nie jest to orangutan, ponieważ świadkowie zgodnie mówią o ogonie posiadanym przez zwierzę. Władze sądzą, że jest to wiewiórka, więc nie podejmują żadnych działań. Jednak świadkowie znowu dementują tą spekulację, ponieważ wg nich istota waży co najmniej 20 kilogramów.

Źródło: BakerCountyPress.com
Komentarze | Napisz komentarz
 

Naja Ashei-najwiekszy gatunek kobry plującej
(dodano: 11 Dec 2007, 12:42)

Kryptozoologia

W Kenii odkryto największy gatunek kobry plującej z rodzaju Naja. Zwierzę to jest jednym z największych gadów z rodziny zdradnicowatych. Osiąga 2,6 metra długości. Nowa kobra plująca żywi się królikami i małymi waranami, występuje na otwartych, skalistych terenach przygranicznych z Ugandą.
Richard Leakey - " Przykład ten wskazuje, jak wiele duzych zwierząt pozostaje nieodkrytych"

AFP, December 7, 2007.
Komentarze | Napisz komentarz