KryptoZoo
Witaj w KryptoZoo, serwisie poświęconym w całości kryptozoologii, czyli dziedzinie zajmującej się zbieraniem informacji na temat nieznanych nauce i niezbadanych gatunków zwierząt. Tutaj dowiesz się, czym naprawdę są zwierzęta pokroju Chupacabry czy Yeti, a także... które z nich faktycznie istnieją. Podstawowe informacje o kryptozoologii w pigułce znajdziesz tutaj.
Yeren w Shennongjia
(dodano: 28 Nov 2007, 16:35)

[url=http://www.china.org.cn/english/China/233366.htm]China.org.cn[/url]

20 Listopada nad rzekę Licha w chińskiej prowincji Shennongjia wysłana została ekspedycja złożona z miejscowych dziennikarzy i przedstawicieli władz w celu zbadania doniesień o dwóch „dzikich ludziach” spotykanych od niedawna w tamtych rejonach. Dwa dni później dołączyła do niej grupa ekspertów z China Association for Scientific Expedition.Grupa badaczy odkryła serię nieregularnych śladów, przywodzących na myśl swoim kształtem ludzkie stopy, wzdłuż brzegu rzeki. Na większe zainteresowanie zasługują dwa wyraźniejsze z nich znalezione przy głazie. Oba zostały zidentyfikowane jakoby należały do lewych stóp. Większy z nich ma 30 cm długości, 8 cm szerokości przy pięcie i 12 w śródstopiu. Mniejszy ma 18 cm długości i nieco mocniej wygięty brzeg. Doświadczeni strażnicy leśni sądzą, że ślady mogą należeć do znanych zwierząt, takich jak niedźwiedzie. 

Badacze dotarli także do dwóch z grupy świadków, która widziała stworzenia, do których prawdopodobnie należą ślady – lokalnego mieszkańca Wang’a i jego znajomego Zhang’a z Xiangfan, Prowincji Hubei. 18 Listopada przejeżdżali oni wraz z grupą przyjaciół wzdłuż rzeki gdy nagle zauważyli dwie ciemne postacie stojące przy krzakach 50 metrów od ich samochodu. Stworzenia były pokryte czarnym futrem, wyższe z nich miało ok. 1,7 m a niższe 1,3~1,4 m. Nie zachowywały się agresywnie – wręcz przeciwnie, po zauważeniu samochodu szybko skryły się w lesie.

Odlewy śladów zostaną przekazane przedstawicielom Shennongjia Nature Reserve łącznie z pełnym raportem ekspedycji. Cała wyprawa została sfilmowana.
Komentarze | Napisz komentarz
 

Exclusive interview - Chad Arment specjalnie na urodziny Kryptozoo
(dodano: 28 Nov 2007, 10:01)

KryptoZoo
Znany badacz kryptozoologii Chad Arment - przyjaciel Colemana i twórca Bio - Fortean Review -  amerykański autor takich książek jak Cryptozoology:science and speculation, the Historical Bigfoot oraz Cryptozoology and the Investigation of Lesser-Known Mystery Animals zgodził się udzielić mini wywiadu dla kryptozoo.

Już niedługo na pytania wybrane spośród zadanych przez użytkowników portalu odpowie Arment. Edytor bloga strange.Ark i recenzent informacji o gadach kryptydach ukaże nam cele jakimi kierować się powinien badacz oraz swój własny pogląd -  czym jest dla niego kryptozoologia.
Komentarze | Napisz komentarz
 

Nowe gatunki na Aleutach
(dodano: 27 Nov 2007, 21:06)

[url=http://www.sciencedaily.com/releases/2007/11/071102161522.htm]ScienceDaily[/url]


[size=50]Foto: Stephen Jewett[/size]


Większość ukwiałów przyczepia się do podłoża w czasie zdobywania pokarmu i ogólnej egzystencji. Cóż... ale nie tym razem. Te dwa, prawdopodobnie nowe gatunki odkryte na Aleutach (Aleutian Islands) przez ekipę naukowców z University of Alaska Fairbanks, potrafią nie tylko używać swojej podeszwy do chodzenia, ale także do pływania. Łapiąc pożywienie przemierzają ocean wraz z prądami morskimi. Ich wielkość waha się w granicach 30cm obwodu.

Ta sama ekspedycja odkryła także nowy rodzaj (lub nawet rodzinę) alg brązowych. Przez odkrywców zostały roboczo nazwane "Złote brunatnice V" lub Aureophycus aleuticus. Ponadto, ciągle są szanse na odkrycie kolejnych gatunków podczas tej wyprawy. 
Komentarze | Napisz komentarz
 

Mlularuka i inne -
(dodano: 27 Nov 2007, 15:43)

Sądzono, że zwierzę, zwane przez miejscową ludność pod nazwą mlularuka lub latający szakal jest nieznanym gatunkiem nietoperza, które sieje spustoszenie wśród mango i owoców granatów. Myślano, że zwierzę to stanowi lokalną legendę lub odpowiada opisowi znanego już nietoperza. Do czasu. W 1927 roku ekspedycja z Uniwersytetu Harvard pod przewodnictwem Dr Loveridge wyjaśniła tajemnicę. Zwierzęciem nie był nietoperz, lecz nieznany gatunek latającej wiewiórki (flying squirrel) o długości ok 65. cm. Współcześnie odkryć takich właśnie kryptyd będziemy dokonywać. Nie zawsze będą to zwierzęta o takiej pozycji systematycznej o jaką je posądzamy.

Takim gatunkiem był hipopotam karłowaty będący najpierw świnią czy panda mała, która początkowo była himalajskim lisem. Czy takim też zwierzęciem może być niedźwiedź z Nandi czy Yeti.Takim zwierzęciem może być wodny tygrys Aypa z Brazyli czy crowing crested cobra zwierzę z grzebieniem na głowie i potrafiące piać. Czy te zwierzęta, są takimi jakimi muszą być, ze względu na przejrzystość relacji, czy są takimi jakimi stworzyła je natura?
Komentarze | Napisz komentarz
 

Nowy andyjski gryzoń - o odkryciu Dr Emmons
(dodano: 27 Nov 2007, 14:10)

Jest to zwierzę opisane z górą dziesięć lat temu. Dlaczego więc pojawia się w newsach? Zwierzę to zostało odkryte przez członka Smithsonian Institution i naukowego doradcę Amazon Conservation Association panią Louise Emmons. Amerykańska uczona nie poprzestała na tym.
Niewielki gęsto owłosiony gryzoń z całkiem nowego rodzaju, został odkryty w dramatycznych okolicznościach na wysokości 700 metrów - poniósł śmierć w pysku łasicy andyjskiej.


Cuscomys ashaninka.
Photo courtesy of Louise Emmons


"Fakt, że zwierzę tak duże pozostało nieodkryte przez tak dugi czas, skłania do poważnego zastanowienia się jak dużo jeszcze gatunków pozostaje nieodkrytych. - powiedziała po okryciu Dr Emmons.

Dr Emmons mówi dalej - "To pokazuje jak ulotne nawet całkiem duże ssaki lasu mogą istnieć. Nie spodziewaliśmy się znaleźć, czegoś takiego w tak dziwnej sytuacji."

Uczona sporządziła m.in wiele opisów naukowych słabo poznanych tropikalnych ssaków, w tym wilczka krótkouchego, małpy molocha, tupai, ocelotów, aguti, arirani itd. Odwiedziła m.in lasy tropikane wszystkich szerokości georaficznych gdzie badała wiele gatunków ssaków.
Napisała takie książki jak:  Sounds of Neotropical Rainforest Mammals: An Audio Field Guide czy  Neotropical Rainforest Mammals: A Field Guide.

Andy są miejsce gdzie ten gatunek ma zapewne i swoich krewnych. Jednak to Louis Emmons jest twórczynią odkryć kolejnych gatunków jak i opisów gatunków wciąż nieznanych tzw. kryptyd. A są wśród nich nieopisany krewny brazylijskiego drzewnego jeżozwierza Koopmana odkrytego przed 15-oma laty(Emmons, 1999). Są tam też i inne gatunki ssaków tropikalnych.
Komentarze | Napisz komentarz