KryptoZoo
Witaj w KryptoZoo, serwisie poświęconym w całości kryptozoologii, czyli dziedzinie zajmującej się zbieraniem informacji na temat nieznanych nauce i niezbadanych gatunków zwierząt. Tutaj dowiesz się, czym naprawdę są zwierzęta pokroju Chupacabry czy Yeti, a także... które z nich faktycznie istnieją. Podstawowe informacje o kryptozoologii w pigułce znajdziesz tutaj.
Nietypowe koty
(dodano: 25 May 2008, 14:17)Wielu interanutów dysputowało zarówno nad pochodzeniem, autentycznością zdjęcia powyżej, jak i nad gatunkiem zwierzęcia który na nim widnieje.  Fotografia pojawiła się najpierw 9 stycznia 2006 roku na stronie Associated Press (Amerykańska Agencja Prasowa). Właścicielką zarówno zwierzęcia, jak i autorką fotografii jest Traci Allen, mieszkanka Redmond w stanie Oregon. Stworzenie to jest po prostu kotem, który urodził się z rzadką wadą wrodzoną zwaną holoprozencefalią (łac. holoprosencephalia) i w konsekwencji także z cyklopią. Efektem holoprozencefalii jest malformacja przodomózgowia, występuje też często w połączeniu z małogłowiem i (jak w tym przypadku) z jednooczem (cyklopią). W przypadku cyklopii u ofiary wykształca się tylko jedno oko (na miejscu nosa) i brak narządu węchu (czasem występuje w niedorozwiniętej narośli nad okiem, jednak nie pełni swojej funkcji). Autentyczności zarówno kota, jak i zdjęć dowiódł regionalny fotograf AP - Tom Stathis - i weterynarze z US National Institute for Neurological Disorders and Stroke. Traci Allen nazwała kotka Cy (skrót od Cyclops). Urodził się on w nocy 28 Grudnia 2006 grudnia, ważył 43 gramy. Przez całą noc trwała przy kotku karmiąc go płynną mieszanką pożywienia przez strzykawkę. Następnego dnia zwierzę umarło. Zdjęcia dostarczyła dziennikarzom Associated Press.

Czytaj więcej
Komentarze | Napisz komentarz
 

Turako kigezi
(dodano: 24 May 2008, 16:34)


Turako z Ruwenzori


Afryka - czarny kontynent ukrywa oprócz wielu hominidów i kocich drapieżców także mniej znane formy nieznane dla naukowców. Jedną z ptasich kreatur jest turako kigezi, kukułczak (kurakokształtny) wielkości gołębia zamieszkujący jakoby dystrykt Kabate (Kigezi) w tropikalnej Ugandzie. Jest to ponoć zwierzę o długiej szyi i ogonie oraz krótkich zaokrąglonych skrzydłach. Opisany jako smukły, nie wróblowaty okaz z niewielkimi czerwonym zabarwieniami na skrzydłach.

Czytaj więcej
Komentarze | Napisz komentarz
 

Tur - najmasywniejszy ssak Europy powraca?
(dodano: 24 May 2008, 15:34)Jak po raz kolejny podaje Polska fundacja Odtworzenia Tura i focus.pl polscy uczeni ponownie pragną odtworzyć wymarły gatunek dzikiego bydła. Mimo tego zarzuca się naukowcom, to iż nie da się odtworzyć kompletnego zestaw genów a tym samym i całego zwierzęcia na podstawie tylko samych fragmentów DNA znalezionych w pozostałościach kości, rogów i zębów.

Na razie więc jak mówią naukowcy odtworzenia tura będzie możliwe tylko na poziomie molekularnym, plusem jest jednak to, że  ekipa badaczy z Akademii Rolniczej w Poznaniu zsekwencjonowała już dużo odcinków jądrowego DNA. Do odtworzenia jednak całego okazu potrzeba będzie kompletny zestaw jądrowych DNA a tym zoolodzy na razie nie dysponują i na razie pracują nad badaniem cech poznanego już DNA.

Źródło: Focus.pl
Komentarze | Napisz komentarz
 

Jajko z niespodzianką...
(dodano: 24 May 2008, 01:56)Peter Beaumont w czasie robienia kolacji zaobserwował dość nietypowe zjawisko... Otóż, w przed chwilą rozbitym przez niego jajku, znajdował się... martwy gekon. Specjaliści z Australian Egg Corporation byli równie zdziwieni, jednak ten przypadek nie jest niczym niepokojącym. "Na pewno gekon nie został najpierw spożyty przez ptaka, który jajko zniósł. Jest to fizycznie niemożliwe. Jedyną możliwością jest to, że gekon dostał się do środka przez kloakę ptaka, który jajo wykształcał." - oświadczył David Witcombe. Musiało boleć...

...a co Ty znajdujesz w swoim śniadaniu?
Komentarze | Napisz komentarz
 

Chłopiec zaatakowany przez niezidentyfikowane zwierzę
(dodano: 24 May 2008, 00:42)Chrabstwo Bernalillo, Nowy Meksyk - młody chłopiec został zaatakowany w poniedziałek, 19 maja, przez niezidentyfikowane dzikie zwierzę. Stworzenie zaatakowało na wschodniej ścianie gór Sandia, gdzie chłopak przechadzał się razem z rodzicami. Rodzicie szli ok. 6 metrów przed nim gdy usłyszeli wołanie o pomoc.
"Popatrzyliśmy na siebie nawzajem w zdumieniu, ponieważ nie był to normalny krzyk; nigdy wcześniej takiego nie słyszeliśmy." - mówi Jose Salazar, ojciec dziecka. Szybko podbiegł do ofiary i wyszarpał syna z pyska czegoś, co nazwał "wielkim kotem". Działanie ojca okazało się wystarczające, aby odstraszyć zwierzę. Chłopak miał wiele ran na głowie, barkach i szyi. Znajduje się w szpitalu, rodzice odmawiają podania informacji o stanie dziecka do wiadomości publicznej. Władze nie wyjawiły swojego oficjalnego stanowiska co do określenia gatunku zwierzęcia, jednak trwają poszukiwania tego stworzenia. Przewiduje się, że jest to lew górski (kuguar/puma) lub młody niedźwiedź (na podstawie relacji rodziców i dziecka, którym pokazano zdjęcia różnych zwierząt w celu identyfikacji).

}Reportaż video i źródło{
Komentarze | Napisz komentarz