KryptoZoo
Poprzednie zdjęcie
Rekin-goblin

Rekin-goblin
Informacje o fotografii
Nazwa pliku:rekin-big.jpg
Data dodania:06.03.2015 01:26
Dodał:Anonymous
Rozmiar pliku: KB
Wyświetleń:56541 razy

Ciekawe informacje o fotografiach nietypowego rekina-goblina przekazał serwis Wiedzoholik.pl (za Discovery):

Takie zdjęcia możemy oglądać niezwykle rzadko. Mitsukurina zwana też rekinem chochlikiem, czy rekinem Owstona to gatunek głębinowego rekina charakteryzującego się nietypowym kształtem głowy. W oczy rzuca się przede wszystkim długi, dziób, różowy kolor skóry i budzące grozę szczęki. Tak wyglądające zwierzę zostało znalezione w tym roku u wybrzeży Australii i dostarczone do tamtejszego muzeum.

O rekinach Owstona nadal wiadomo niewiele. Jest to spowodowane głębokością, na której żyje ta ryba – występuje on na głębokościach poniżej 200 metrów. Przedstawicieli tego gatunku zarejestrowano na Pacyfiku, od Australii po Zatokę Meksykańską. Ryba została odkryta dla nauki w okolicach Japonii w 1898 roku.

Mimo, że mitsukurina obserwowana jest niezwykle rzadko, jej populacja nie jest uważana za zagrożoną. Przez IUCN klasyfikowana jest, jako gatunek niższego ryzyka. W historii udało się opisać dokładnie 148 okazów tej ryby, przy czym większość z nich została zauważona w okolicach Japonii. Rekordowym okazem jest samiec złowiony w okolicach wyspy Oshima w 1967 roku mierzący 367 centymetrów i ważący 169,5 kg.

Prawdziwe wrażenie robi jednak nie wielkość zwierzęcia, a jego wygląd. Oprócz charakterystycznej, przerażającej głowy uroku zwierzęciu dodaje półprzezroczysta różowobiała skóra z prześwitującą siatką naczyń. Oczy rekina pozbawione są migotki, a wysokie ostre zęby znakomicie przystosowane do miażdżenia pokarmu.

Na fotografiach możecie zobaczyć okaz złowiony w styczniu bieżącego roku u wybrzeży Australii.