KryptoZoo
Witaj w KryptoZoo, serwisie poświęconym w całości kryptozoologii, czyli dziedzinie zajmującej się zbieraniem informacji na temat nieznanych nauce i niezbadanych gatunków zwierząt. Tutaj dowiesz się, czym naprawdę są zwierzęta pokroju Chupacabry czy Yeti, a także... które z nich faktycznie istnieją. Podstawowe informacje o kryptozoologii w pigułce znajdziesz tutaj.
Trzy nowe gatunki salamander
(dodano: 22 Jan 2008, 19:20)

Brytyjscy naukowcy odkryli w kostarykańskim parku narodowym La Amistad trzy nowe gatunki salamander.

Naukowcy z London's Natural History Museum odbyli trzy wyprawy badawcze do Ameryki Środkowej. Odkryli tam między innymi dwa gatunki salamander Bolitoglossa, prowadzących nocny tryb życia, oraz trzycentymetrową salamandrę Nototriton, tak małą, że dorosły okaz niemal cały mieści się na paznokciu kciuka.

Czytaj więcej
Komentarze | Napisz komentarz
 

Dział download otwarty!
(dodano: 21 Jan 2008, 22:37)Dziś w naszym portalu został uruchomiony dział Download, w którym umieszczać będziemy wszelkie materiały audiowizualne przedstawiające nieznane gatunki zwierząt. Umieszczone w Download filmy mają rozdzielczość 800x600.

Z kolei w dziale "Filmy i nagrania dźwiękowe" możecie obejrzeć online - prócz filmów dostępnych w dziale Download - także i inne ciekawe materiały, znalezione przez nas w internecie oraz w zbiorach własnych.
Komentarze | Napisz komentarz
 

Nowe gatunki ostatnich tygodni
(dodano: 20 Jan 2008, 17:21)W Kakkayam Reserve Forest w Kerala odkryto nowy gatunek żaby nazwany Philautus ochlandrae. Zamieszkuje on Ghaty Zachodnie. Odkrycie zostało podane przez magazyn Zootaxa. Liczba gatunków żab żyjących w Indiach, łącznie z tym, to aktualnie 25.

TheHindu

---

Herpetolodzy odkryli cztery nowe gatunki gekonów żyjące w górach i na wyspach delty Mekond, w Wietnamie. Dokonał tego Lee Grismer z La Sierra University i Ngo Van Tri z Vietnam's Institute of Tropical Biology. W piątek 18.01.08 informacja ta została podana przez Vietnam News Agency. Gady należą do genusu Cnemaspis a ich epitety gatunkowe to kolejno: caudanivea, auranticopes, nuicamensis i tucdupensis. Ich długość dochodzi od 4 do 6 cali mierząc do końca ogona do głowy.

NewsDaily

---Dwa nowe gatunki korali miękkich znalazła grudniowa ekspedycja do Saba Bank w Antylach Holenderskich, największym atolu na Karaibach. Przewodził jej Herman Wirshing, absolwent University of Miami Rosenstiel School of Marine and Atmospheric Science's Biology and Fisheries Division razem z badaczami Texas A&M University-Corpus Christi (TAM-CC) i kolumbijskim Universidad de los Andes. Nowe korale należą do genusu Pterogorgia.

ScienceDaily

---Nowy gatunek uakari odkrył Jean-Philippe Boubli z University of Auckland. Zwierzę zostało odkryte w północno-zachodniej części Amazonii i jest tymczasowo nazwane Cacajao ayresii (hołd dla brazylijskiego biologa Marcio Ayres, który był pionierem badań nad uakari). Małpy te zamieszkują podmokłe części lasów jednak ten gatunek uwielbił sobie górzyste tereny Pico de Neblina na granicy Brazylijsko-Wenezuelskiej. Zostanie on objęty ścisłą ochroną, ponieważ nie żyje na terenie objętym jakąkolwiek ochroną i może zostać wytępiony przez miejscową ludność. 

NewScientistEnvironment


Chupas
===W nowym Zootaxa (Smith i in., 2008) opublikowano opis długiej na łokieć (ok. 45 cm) nowej mureny, którą nazwano Gymnothorax baranesi. Dokładna lokalizacja, gdzie występuje ta ryba nie jest znana, ponieważ autorzy opisu znaleźli osobnika typowego w jednym z laboratoriów marynarki morskiej. Zakoserwowane ciało mureny znajduje sie obecnie w Interuniversity Institute for Marine Sciences of Eilat (IUI). Według informacji z laboratorium ryba została wyłowiona 200 metrów od wybrzeża miasta Eilat (czyli dość niedaleko lądu) w Morzu Czerwonym. Nazwa Gymnothorax baranesi jest uhonorowaniem zoologa Dr. Avi Baranes, który znany jest z opisu wielu gatunków ryb. Polska nazwa (prawdopodobnie) to murena Baranesa.

Zima
===
Komentarze | Napisz komentarz
 

Freiburg Schrecker
(dodano: 16 Jan 2008, 22:40)W latach siedemdziesiątych w niemieckiej miejscowości Freiburg zaobserwowano stworzenie, które spokojnie można nazwać europejskim Mothmanem (nadano mu nazwę Freiburg Schrecker). Na uwagę zasługuje fakt, iż stworzenie prawdopodobnie przyczyniło się do uratowania dziewięciu istnień ludzkich.

Czytaj więcej
Komentarze | Napisz komentarz
 

Batsquatch
(dodano: 16 Jan 2008, 22:14)


Góra Świętej Heleny


Batsquatch to zwierzę zamieszkujące rzekomo rejon Góry Świętej Heleny w amerykańskim stanie Waszyngton. Opisywane jest jako pokryty purpurową sierścią ssak naczelny, posiadający skrzydła podobne do pterodaktylich, krwistoczerwone oczy i głowę przypominającą "połączenie głowy nietoperza z małpią". Zwierzę jest najczęściej aktywne nocą.

Czytaj więcej
Komentarze | Napisz komentarz