KryptoZoo
Witaj w KryptoZoo, serwisie poświęconym w całości kryptozoologii, czyli dziedzinie zajmującej się zbieraniem informacji na temat nieznanych nauce i niezbadanych gatunków zwierząt. Tutaj dowiesz się, czym naprawdę są zwierzęta pokroju Chupacabry czy Yeti, a także... które z nich faktycznie istnieją. Podstawowe informacje o kryptozoologii w pigułce znajdziesz tutaj.
Najmniejszy nietoperz świata
(dodano: 25 Dec 2007, 15:41)Na prowincji Wang Takian (Tajlandia) odkryto obecność najmniejszych znanych obecnie nietoperzy. Paitoon Tronglim, 35-letni obywatel miasta, poinformował wczoraj reporterów TNA (Thai News Agency) o grupie nieznanych mu do tej pory małych, pomarańczowych nietoperzach. Długość ich ciała nie przekraczała długości ludzkiego kciuka, a rozpiętość skrzydeł była nie większa niż 20 centymetrów. Panu Tronglimowi udało się złapać parkę tych niezwykłych zwierząt gdy próbowały skryć się w zwiniętym liściu bananowca.
Bumblebee Bat ("Nietoperz trzmielowy") jest najmniejszym znanym gatunkiem nietoperza. Mają 30-40mm długości i ważą ok. 2 gramy.

[url=http://enews.mcot.net/view.php?id=1977]MCOT English News[/url]
Komentarze | Napisz komentarz
 

Pamá-yawá: tygrys tapirzy - wielki szary kot
(dodano: 21 Dec 2007, 15:36)

Afryka wokół jeziora Tanganica ma swojego szarego kota olbrzyma - mngwę wielkości osła, straszną nundę rozszarpującą w mgnieniu oka. Ameryka Południowa chowa być może jeszcze większego ssaka z tej rodziny. Relacje miejscowych są skąpe, więc i samo zwierzę musi być rzadkie. Można o nim powiedzieć, że jest na pewno endemitem i największym z autochtonicznych drapieżników Amazonii, być może przerasta nie tylko jaguara, tygrysa pręgowanego, lecz i onça-canguçu. Tym kotem jest tygrys tapirzy, zwany przez miejscowych Indian leśnych Pamá-yawá. Jest to podobno wielki, jednolicie ubarwiony szary kot o wzroście 1.30 cm i długości 2 metrów. Żaden z białych nigdy nie widział tego zwierzęcia, jeśli nawet relacje miejscowych Indios Bravos są mgliste to można rzec, że zwierzę jest ekologicznie wyspecjalizowane i dobrze ukryte w ciemnych lasach.

Czytaj więcej
Komentarze | Napisz komentarz
 

Przodek waleni pierwotnym ssakiem kopytnym
(dodano: 21 Dec 2007, 14:15)Antenaci największych ssaków wszechczasów - wielorybów, były małymi stworzeniami podobnymi do jeleni - twierdzą naukowcy.

W okolicach Kaszmiru w północnych Indiach paleontolodzy wykopali szczątki brakującego ogniwa w rozwoju waleni.

Badania prowadzone przez Hansa Thewissena z Northeastern Ohio Universities Colleges of Medicine and Pharmacy in Rootstown dowidły, że starożytne zwierzę Indohyus żyło ~48 mln lat temu w Azji. Stworzenie to należało do dużej grupy ssaków parzystokopytnych, które są sugerowanymi przodkami wielorybów.
Wcześniej twierdzono, że walenie wywodzą się od pierwotnych hipopotamów, jednak dzisiejsze badania wykluczają te teorie. Na ostateczne wyniki badań paleozoologów trzeba będzie jeszcze poczekać.

National Geographic: 19 XII 2007
Ciut więcej....
[url=http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80355,4781764.html]LINK[/url] ( Od Kiedrza )
Komentarze | Napisz komentarz
 

Esakar-paki
(dodano: 21 Dec 2007, 12:54)


1-costaricalink


Jestem prawie pewien, że Ameryka Południowa jest najmniej poznanym kontynentem. Są tu bowiem idealne obszary rozległych połaci, gdzie mogłyby żyć większe i mniejsze rodzaje zoologiczne. Są tu także gatunki nieodkryte. Wśród wielu anonimowych form znajduje się grupka ssaków z rodziny pekari. W lasach Amazonii prócz dobrze znanych nam pekari obrożnych (Pecari tajacu, Linneusz. 1758) i pekari białobrodych (Tayassu pecari, Link. 1795) oraz odkrytego ostatnio pekari olbrzymiego (Pekari maximus, Roosmalen et al. 2007) w tropikalnych lasach Ekwadoru istnieją mniejsze od poprzednich - pekari czerwone, znane przez tubylców jako esakar-paki. Żyją one podobno w dużych stadach - nawet po 60 sztuk. Miejscowi ludzie Shuar twierdzą, że są to najbardziej agresywne pekari, mimo swojej wielkości podobno atakują człowieka bez sprowokowania.

Czytaj więcej
Komentarze | Napisz komentarz
 

Na tropie niezidentyfikowanych ssaków ekwadorskich
(dodano: 21 Dec 2007, 11:25)


Ekwadorski las deszczowy


Latem 1999 roku wsiadłem do samolotu wylatującego do Ameryki Południowej, by prowadzić kryptozoologiczne badania terenowe w amazońskim regionie południowego Ekwadoru, szczególnie w obszarze Macas (prowincja Morona-Santiago). Ale dlaczego Ekwador? Wybrałem ten kraj z wielu powodów. Po pierwsze, jako Hiszpan wolałem odwiedzić rejon gdzie nie miałbym problemów z komunikacją, chciałem wyruszyć w region w którym ludność mówi po hiszpańsku. Ponadto, Ekwador jest obecnie politycznie stałym krajem, gdzie obcokrajowcy mogą swobodnie podróżować, nie grozi im atak partyzantki lub potyczka z handlarzami narkotyków. Inną korzyścią Ekwadoru jest środowisko przyrodnicze pozytywnie skłaniające do tego rodzaju badań. Zachęta do badań leży w jego zoologicznym bogactwie. Kraj ten jest jednym z najważniejszych miejsc bioróżnorodności na świecie. Ekwador zamieszkuje ponad 1580 gatunków ptaków, 271 ssaków oraz 374 płazów i gadów. To tutaj znajdziemy jak nigdzie wiele niezbadanych powierzchni, mogących być schronieniem dla zwierząt nieznanych dla nauki.

Czytaj więcej
Komentarze | Napisz komentarz