KryptoZoo
Witaj w KryptoZoo, serwisie poświęconym w całości kryptozoologii, czyli dziedzinie zajmującej się zbieraniem informacji na temat nieznanych nauce i niezbadanych gatunków zwierząt. Tutaj dowiesz się, czym naprawdę są zwierzęta pokroju Chupacabry czy Yeti, a także... które z nich faktycznie istnieją. Podstawowe informacje o kryptozoologii w pigułce znajdziesz tutaj.
Kolejne zdjęcia Bigfoota. Real or fake?
(dodano: 08 Jan 2010, 08:29)

Mieszkaniec północnej części stanu Minnesota w USA twierdzi, że udało mu się sfotografować Bigfoota kamerą wykrywającą ruch. Zdjęcie można obejrzeć na CryptoMundo.
Komentarze | Napisz komentarz
 

Zagadka wilka falklandzkiego rozwiązana
(dodano: 27 Dec 2009, 23:46)

Jak informuje czasopismo "Scientific American", analiza DNA wykazała, że tajemniczy wilk z Falklandów (noszący łacińską nazwę Dusicyon australis), o którym pisał Charles Darwin w 1830 roku, był spokrewniony z południowoamerykańskim wilkiem grzywiastym. Do analizy wykorzystano próbki pochodzące z ciał kilku zachowanych okazów wilka falklandzkiego. Przeczytaj artykuł w Scientific American
Komentarze | Napisz komentarz
 

Normandy Nessie - czyli wężowate "coś" nawiedzające wyspę Madeira Beach
(dodano: 27 Dec 2009, 23:16)

Wydawana na Florydzie gazeta "St Petersbourg Times" przekazała relację pochodzącą od pana Russa Sittloha i jego żony, mówiącą o kilkukrotnej obserwacji wężowatego zwierzęcia wodnego w kanale na wyspie Madeira Beach. Sittloh był tymi obserwacjami zaintrygowany do tego stopnia, że postanowił zainwestować w kamerę - urządzenie, postawione w oknie jego domu, monitoruje kanał, w którym zaobserwowano zwierzę. Co ciekawsze zarejestrowane materiały oraz przebieg prywatnego śledztwa Sittloh publikuje na swoim profilu na photobucket.com
Komentarze | Napisz komentarz
 

Obserwacja "hominida zabijającego jelenie" w San Antonio (Texas, USA)
(dodano: 27 Dec 2009, 23:01)

W amerykańskim stanie Texas najwyraźniej rozpoczął się sezon polowań na Bigfoota. W listopadzie odbyła się tam dziewiąta już konferencja, w której udział wzięli łowcy hominidów z całego świata. Kilka dni temu zaś serwis kens5.com opublikował wiadomość o obserwacji takiego zwierzęcia. Dwoje ludzi z miasta San Antonio zadzwoniło pod policyjny numer 911, donosząc o spotkaniu w lesie bardzo dużego zwierzęcia zabijającego jelenie niedaleko rozbitego przez nich namiotu. Nagranie rozmowy zostało opublikowane w internecie. Aby posłuchać, odwiedź serwis kens5.com (umieszczony pod odtwarzaczem news zawiera transkrypcję najciekawszych fragmentów rozmowy). Serwis First Coast News donosi z kolei o znalezieniu dziwnych śladów niedaleko miejsca, w którym widziany był hominid.
Komentarze | Napisz komentarz
 

Teh-Lma
(dodano: 10 Nov 2009, 17:57)Teh-Lma jest jednym z trzech "rodzajów" słynnego Yeti (pozostałe dwa to Dzu-teh [yeti-niedźwiedź] i Meh-Teh [yeti klasyczny]), jednak posiadamy o nim stosunkowo mało informacji. Badając kryptydy relacjonowane najpierw przez rdzenne ludy terenów, na których występują, niezastąpionym tropem bywa nazwa. W przypadku pozostałych Yeti można wyciągnąć konkretne informacje już z tłumaczenia imienia, jednak Teh-Lma nie daje się rozgryźć tak łatwo.

W języku ludów Szerpa (Shar-pa) "teh" oznacza żywy byt/zwierzę, z kolei "lma" to nieprawidłowo wymawiane buddyjskie m//la (przez nas może być czytane jako "mgula", z głuchym G), co... również oznacza "coś człowiekokształtnego". Połączenie tych wyrazów mądrzejsi ode mnie przetłumaczyli jako "To-tam Stworzenie" (That-there [Living]Thing), więc trzymajmy się tej wersji. Swoją drogą - Sir Edmond Hillary i Desmond Doig odnotowali, że w Bhuranie, Sikkim i południowowschodnim Tybecie są znane jako Pyar-them. Niestety, nie dysponuję translacją tej nazwy.

Czytaj więcej
Komentarze | Napisz komentarz