KryptoZoo
Witaj w KryptoZoo, serwisie poświęconym w całości kryptozoologii, czyli dziedzinie zajmującej się zbieraniem informacji na temat nieznanych nauce i niezbadanych gatunków zwierząt. Tutaj dowiesz się, czym naprawdę są zwierzęta pokroju Chupacabry czy Yeti, a także... które z nich faktycznie istnieją. Podstawowe informacje o kryptozoologii w pigułce znajdziesz tutaj.
Największy owad świata znaleziony na Borneo
(dodano: 07 Dec 2008, 15:05)Na wyspie Borneo odkryty został najdłuższy obecnie owad na świecie. Mierzy on 56, 6 centymetra i został nazwany „Phobaeticus Chania“. Owad ten żyje wysoko na drzewach dżungli Borneo.
Dotychczasowy rekordzista „Phobaeticus Serratipes“ odkryty w Malezji jest tylko nieznacznie mniejszy niż Phobaeticus Chania. Owad został wystawiony jako eksponat w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.
Na chwilę obecną gatunek ten nie jest jeszcze dokładnie zbadany, jak na razie istnieją jedynie 3 doniesienia o istnieniu wielkiego owada. George Beccaloni z Muzeum Insektów w Londynie skarży się:
„Wielka szkoda, że wiele innych rodzajów owadów przez niszczenie środowiska naturalnego nie zostanie nigdy odkryta i udokumentowana”

http://www.para-news.de 17.10.2008
tlumaczenie: manexxl
www.paranormalne.pl
Komentarze | Napisz komentarz
 

Voronpatra
(dodano: 16 Nov 2008, 02:48)

Voronpatra, Vouroupatra - z malgaskiego: voro (ptak) + patra (niepotwierdzone znaczenie, prawdopodobnie "ogromny")

Étienne de Flacourt w 1648 roku z ramienia Francuskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej został mianowany gubernatorem Madagaskaru. To właśnie od niego pochodzi najważniejsza relacja o Voronpatrze z XVII wieku. Opisywał on to stworzenie jako wielkiego, nieuchwytnego ptaka, który składa jaja jak struś. Nie wiem co dokładnie pan Étienne miał na myśli piszac "jak", ale domyślam się, ze "wielkie jak struś"... Choć były znacznie większe niż strusie.

Czytaj więcej
Komentarze | Napisz komentarz
 

Co znalazła ekipa badająca jezioro Okanagan?
(dodano: 12 Nov 2008, 14:46)

Ekipa kanału telewizyjnego History Channel badająca jezioro Okanagan w Kanadzie odnalazła niezidentyfikowane zwierzę.

Jeden z badaczy, Bill Steciuk, powiedział w wywiadzie dla kanału TV History Channel: "Ono było zwinięte. Naprawdę trudno było dostrzec jakieś cechy wyglądu. Widoczna była mała głowa i prosty ogon bez żadnych płetw. Zupełnie nie mamy pomysłu, co to może być".

Okaz został wysłany do zakładu na University of Guelph w Ontario celem zbadania DNA zwierzęcia. Na jakiekolwiek informacje przyjdzie nam jednak poczekać do lutego, bowiem tyle czasu ma trwać badanie DNA zwierzęcia, wtedy też ruszy kolejny program poszukiwań Ogopogo.

Ekipa History Channel dysponuje największym spośród wszystkich ekip badawczych budżetem przeznaczonym na badanie jeziora Okanagan. Ma do dyspozycji między innymi helikopter z kamerą na podczerwień oraz sonar.

To głównie dzięki zaawansowanemu sprzętowi udało się znaleźć niezidentyfikowane zwierzę. Badacze twierdzą, że może to być młody okaz Ogopogo.

Na podstawie: Canada.com
Opracował: Ivellios
Komentarze | Napisz komentarz
 

Zasłużeni dla kryptozoologii
(dodano: 01 Nov 2008, 18:12)

Dziś chcielibyśmy zaprosić Was do przeczytania krótkiego artykułu, w którym przedstawiliśmy sylwetki kryptozoologów, których nie ma już wśród nas.

Ludzie, którzy wydatnie przyczynili się do popularyzacji tej arcyciekawej dziedziny, jaką jest kryptozoologia. Ludzie, którzy przybliżyli nam sylwetki wielu zwierząt, o jakich nie śniło się filozofom. Ludzie, którzy uświadomili nam to, w jak małym stopniu poznaliśmy naszą Planetę.

Trudno uwierzyć, że nie ma już wśród nas Ojców Kryptozoologii, dra Berbarda Heuvelmansa i dra Ivana Sandersona. Ciężko nam pogodzić się z tragiczną śmiercią dra Jordi Margranera. Z żalem pożegnaliśmy również Paula Freemana, badacza Bigfoot'a, który jako jeden z nielicznych pokazał światu autentyczne dowody na istnienie tej sławnej kryptydy. Wspomnijmy również Anthonida Cornelisa Oudemansa, który już pod koniec XIX wieku badał tajemnicze wężowate zwierzęta zamieszkujące oceany.

Cześć Ich Pamięci.

Czytaj więcej
Komentarze | Napisz komentarz
 

Earth hound / Ogar ziemny
(dodano: 19 Oct 2008, 15:33)Uwielbiam kryptydy, o których da się znaleźć niewiele informacji. Łatwo wtedy zweryfikować wszystkie dane i relacje, można dotrzeć do pierwotnych źródeł, sprawdzić co jest plotką a co faktem. Jedną z takich kryptyd jest właśnie zwierzę znane w północno-wschodniej Szkocji jako Earth hound (Ogar ziemny). Co w nim jest na tyle nietypowego, że postanowiłem go wam opisać? A to, że lubi sobie czasem przegryźć ludzkie zwłoki na śniadanie, tudzież obiad i kolację.

Niektórzy twierdzą, że nie można być zoologiem/kryptozoologiem odkrywcą "na odległość", sprzed ekranu monitora, wśród stosów książek, artykułów i zdjęć. A właśnie, że to jest absolutna podstawa! Takie badania (tak, badania) opierają się na twardej logice - jeśli wiem, że na danym terenie są takie i takie warunki, to wiem też jakie zwierze jest w stanie tam przeżyć, a jakie nie. Dla przykładu - jeśli amatorski film z Wielką Stopą pochodzi z jakiegoś małego lasu usytuowanego pomiędzy wielkimi miastami, to analogicznie wiem z góry, że jest to totalna bzdura (po prostu nie mógłby w takim lasku przetrwać). Bez wychodzenia z domu, bez wielgachnej ekspedycji z ekstremalnie wielkim budżetem. Dzięki czystej wiedzy i logice.

Zajmijmy się więc kolejnym badaniem opartym na logice - tym razem szkockiego zwierzęcia zwanego Earth hound (ogar ziemny).

Czytaj więcej
Komentarze | Napisz komentarz