KryptoZoo
KryptoZoo >> Kryptozoologiczne FAQ
Co to jest kryptozoologia?

Termin "kryptozoologia" ukuł pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku belgijski zoolog i przyrodnik Bernard Heuvelmans. Słowo to pochodzi od greckich słów kryptos, zoon i logos, które oznaczają dosłownie "naukę o ukrytych zwierzętach". Dokładnie, kryptozoologia zajmuje się badaniem dowodów na istnienie zwierząt nieznanych współczesnej nauce. W druku słowo "kryptozoologia" pojawiło się po raz pierwszy w 1959 roku, kiedy to badacz Lucien Blancou na pierwszych stronach swojej książki "Géographie cynégétique du monde" zamieścił dedykację: Bernardowi Heuvelmansowi, twórcy kryptozoologii.

Heuvelmans z kolei przypisywał stworzenie słowa "kryptozoologia" badaczowi Ivanowi Sandersonowi. Sanderson sporadycznie używał tego określenia w latach dwudziestych XX wieku, w czasach gdy był studentem brytyjskiego Eton College.

Co to jest kryptyda?

Jest to przedstawiciel nieznanego gatunku zwierzęcia. Do momentu oficjalnego uznania istnienia danego zwierzęcia przez naukę określane jest ono właśnie mianem "kryptyda". Pod kątem środowiska życiowego kryptydy dzieli się na wodne, lądowe i powietrzne. Niekiedy wyróżnia się także hominidy - czyli kryptydy człekokształtne - oraz kryptydy anomalne, czyli takie, których nie da się zaklasyfikować do którejś z wymienionych wcześniej kategorii lub które z jakichś powodów trudno uznać za zwierzę (np chupacabra i podobne stworzenia występujące na świecie).

Chciałbym w przyszłości zostać kryptozoologiem. Co powinienem zrobić?

Zacznijmy od tego, że nigdzie nie ma kursów ani szkoleń z kryptozoologii. Również na uczelniach nie znajdziesz kierunku o nazwie "kryptozoologia" - żadna uczelnia na świecie nie oferuje kształcenia w tym kierunku. Co prawda są organizowane spotkania, konferencje, jednak w naszym kraju należą one do rzadkości.

Najprościej można zapisać się do grupy badawczej. W naszym kraju niestety nie istnieje żaden stricte kryptozoologiczny zespół badawczy, działają jednak zespoły zajmujące się sprawami "paranormalnymi", których jeden z obiektów badań stanowi min. kryptozoologia.

Jeśli jednak nie interesuje cię współpraca z takimi zespołami i chciałbyś zająć się kryptozoologią bardziej poważnie, powinieneś zapoznać się z następującymi poradami, których udzielają znani kryptozoolodzy:

Pasjonaci kryptozoologii pragnący poświęcić tej dziedzinie porządny kawał swojego życia powinni rozpocząć studia na którymś z bliskich kryptozoologii kierunków: biologia, zoologia, antropologia, psychologia (aby nauczyć się przeprowadzać wywiady ze świadkami), detektywistyka itd. Studiując na którymś z tych kierunków zdobędziesz wiedzę, która przyda ci się podczas badań kryptozoologicznych.

Możesz również pomyśleć o pracy lub wolontariacie w jakimś ogrodzie zoologicznym, muzeum przyrodniczym, itd.

Przyda się również znajomość jednego lub więcej języków obcych.

Chcąc wziąć udział w wyprawie badawczej, powinieneś śledzić newsy pojawiające się w internetowych serwisach kryptozoologicznych, np na KryptoZoo, cryptozoology.com czy na Kryptozoologie-Online.de, gdzie sporadycznie ukazują się ogłoszenia dotyczące organizowanych wypraw badawczych.

Pamiętaj, że kryptozoologia nie jest jakimś specjalnie dochodowym interesem. Możesz oczywiście pisać książki, pomagać w przygotowywaniu programów dokumentalnych i robić inne dochodowe rzeczy. Prawda jest jednak taka, że większość kryptozoologów pieniądze na życie czerpie ze źródeł pozakryptozoologicznych i tylko niewielu z nich - jak np Loren Coleman - uczyniło z kryptozoologii główne źródło dochodu.