KryptoZoo
Witaj w KryptoZoo, serwisie poświęconym w całości kryptozoologii, czyli dziedzinie zajmującej się zbieraniem informacji na temat nieznanych nauce i niezbadanych gatunków zwierząt. Tutaj dowiesz się, czym naprawdę są zwierzęta pokroju Chupacabry czy Yeti, a także... które z nich faktycznie istnieją. Podstawowe informacje o kryptozoologii w pigułce znajdziesz tutaj.
Mahamba
(dodano: 01 Nov 2010, 17:58)Niewątpliwie unikatowym gatunkiem gada jest Mahamba, przypominające krokodyla zwierzę, które widywane jest w bagnistej okolicy jeziora Likouala w Demokratycznej Republice Konga w środkowej Afryce. Istnieją również doniesienia o pojawieniu się Mahamba w rzekach Tyihumbwe i Kasai w północnej Angoli, gdzie zwierzę znane jest pod nazwą Lipata. Według opisów, długość jego ciała wynosi około 15 metrów. Głowa przypomina krokodylą, jest jednak od niej wyraźnie szersza. Jak ustalili badacze kryptozoologii, doktor Roy P. Mackal i John Reinhardt Werner, tubylcy wyraźnie odróżniają Mahambę od innych widywanych w tym rejonie kryptyd, Mokele Mbembe i Nguma Monene.

Czytaj więcej
Komentarze | Napisz komentarz
 

"Drzewny delfin" z hrabstwa Hampshire (Wlk. Brytania)
(dodano: 01 Nov 2010, 00:45)

Amerykański serwis kryptozoologiczny American Monsters donosi o obserwacach we wsi Highclere w hrabstwie Hampshire (Wielka Brytania) dziwnego zwierzęcia. Dziwnego dlatego, iż według opisów przypomina ono... wspinającego się po drzewach delfina. Co prawda podobne doniesienia z tej okolicy pojawiały się już wielokrotnie na przestrzeni lat, ostatnio jednak przybrały na sile - jedni mieszkańcy zaobserwowali niezidentyfikowane zwierzę z daleka, inni opisują, że słyszeli dziwne gardłowe odgłosy. Póki co nie udało się sporządzić żadnych nagrań ani wykonać zdjęć - istnieją tylko rekonstrukcje wyglądu zwierzęcia.
Komentarze | Napisz komentarz
 

Mike i Greg Warnerowie w poszukiwaniu wielkiej anakondy
(dodano: 12 Sep 2010, 20:15)

Jak donosi serwis BigSnake.net, badacze Mike i Greg Warnerowie planują powrót w rejon peruwiańskiej części Amazonki. W opublikowanym niedawno materiale wideo Mike objaśnia bliżej ekspedycyjne plany - jednym z nich jest wykonanie serii zdjęć i filmów, które zostaną opublikowane po powrocie z wyprawy. Celem badaczy jest znalezienie dowodów na istnienie wielkiej 40-metrowej anakondy, na ślady której natrafili w 2009 roku przy okazji innej wyprawy badawczej.
Komentarze | Napisz komentarz
 

Nietypowa gazela Thomsona sfotografowana w Kenii
(dodano: 29 Aug 2010, 18:16)

Paolo Torchio, mieszkający od 20 lat w Kenii włoski fotograf, opublikował niedawno wykonane przez siebie fotografie gazeli Thomsona. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że sfotografowane zwierzę posiadało niespotykanie długą sierść. Jak dotąd są to pierwsze i jedyne znane zdjęcia gazeli z taką mutacją.
Komentarze | Napisz komentarz
 

"Wielki szczurzy horror" w Lincoln (Wielka Brytania)
(dodano: 29 Aug 2010, 18:46)

Choć opisywane zwierzęta na 90% nie są kryptydami, to jednak wiadomość o nich z pewnych względów warta jest odnotowania. Lokalny serwis The Lincolnite doniósł ostatnio o schwytaniu w Lincoln w Wielkiej Brytanii na farmie należącej do pana Malcolma Padleya dwóch olbrzymich gryzoni. Zwierzęta wzbudziły przerażenie głównie z powodu swoich rozmiarów - długość ich ciał (nie licząc ogona) wynosiła około 76 centymetrów. Obecnie trwają próby ustalenia przynależności gatunkowej gryzoni. Brano pod uwagę szczury lub nutrie, tą drugą opcję odrzuciła jednak Marina Pacheco z Mammal Society, gdyż złapane gryzonie nie posiadają charakterystycznego dla nutrii uzębienia.

Warto odnotować, iż niedługo wcześniej w mieście Bradford również zaobserwowano ogromnego gryzonia - długość jego ciała przekraczała 70 centymetrów.
Komentarze | Napisz komentarz