KryptoZoo
Witaj w KryptoZoo, serwisie poświęconym w całości kryptozoologii, czyli dziedzinie zajmującej się zbieraniem informacji na temat nieznanych nauce i niezbadanych gatunków zwierząt. Tutaj dowiesz się, czym naprawdę są zwierzęta pokroju Chupacabry czy Yeti, a także... które z nich faktycznie istnieją. Podstawowe informacje o kryptozoologii w pigułce znajdziesz tutaj.
Nowe zdjęcia Wielkiej Stopy - z Rumunii
(dodano: 12 Feb 2008, 21:52)Trzy zdjęcia Bigfoota zrobione w piątek, 8 lutego 2008, w Rumunii (Góry Vrancea, pasmo górskie Karpat na wschód od rumuńskiego chrabstwa Vrancea). Co o tym sądzicie, drodzy czytelnicy?

>Temat na forum i zdjęcia w pełnych wymiarach<
Komentarze | Napisz komentarz
 

Nowy gatunek plującej jadem kobry
(dodano: 09 Feb 2008, 03:17)Nowy gatunek plującej jadem kobry odkryli w Kenii przyrodnicy z organizacji WildlifeDirect. Spośród innych wyróżnia ją rozmiar - XXL. Kobrę nazwano Naja Ashei - od nazwiska Jamesa Ashe, który na kenijskim wybrzeżu założył farmę węży, na której często znajdywano wyjątkowo wielkich przedstawicieli tej grupy gadów.

Kobry plujące są w stanie atakować swoim jadem z odległości nawet kilkunastu metrów. Odkryty teraz egzemplarz mierzył blisko 3 m od języka do ogona. W paszczy miał tyle jadu, że wystarczyłoby na uśmiercenie 15 przyrodników. Na szczęście żaden z nich nie ucierpiał podczas spotkania. Cieszyli się za to, że ich odkrycie przyczyni się do opracowania surowicy przeciw jadowi ogromnej kobry.


Źródło: Gazeta Wyborcza
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... 53410.html
Komentarze | Napisz komentarz
 

Nowe gatunki Roosmalena
(dodano: 07 Feb 2008, 14:27)


Mazama ochroleuca sp. nov. (mazama biała)


Sławny prymatolog, o którym pisano na wszystkich stronach ostatnimi tygodniami za sprawą wielkich pekari i karłowatego manata oraz wielu małp titi i marmozet odkrywanych latami, wszedł także w kontakt z władzami Brazylijskimi, prowadził badania i wykłady z grupą studentów z USA czy rozstał się z żoną. Nie omijają go więc i brukowce. Jednak to nie o tym chcę pisać. Nie od dziś wiadomo, że holenderski naukowiec jest marzycielem wśród naukowców świata. Ale inni zaszfladkowani w swoich biurach stanowczo odpowiadają. NIE!!! Nie, wszystkim nowym ssakom. Roosmalen jednak działa inaczej. Upodobał sobie życie w cieniu, z iście szatańskim uporem odkrywa nowe gatunki dużych ssaków. Jak jeden człowiek potrafi tego dokonać? Czym jest Fair Brocked Deer lub Black dwarf lowland tapir, ano są to dwa nowe gatunki, dwie nowe formy znad Rio Aripuanã. Są to Mazama ochroleuca sp. nov. (mazama biała) oraz Tapiru pygmaeus sp. nov. (tapir karłowaty), zwierzęta nie mające jeszcze nazwy polskiej opisane przez Roosmalena w ostatnich dniach. Zapewne KryptoZoo (i FromCryptidMy) jest pierwszą stroną (po marcvanroosmalen.org), która informuje o nowych odkryciach.

Czytaj więcej
Komentarze | Napisz komentarz
 

Piekielna małpa Loysa
(dodano: 04 Feb 2008, 20:08)


Przedziwna małpa Loysa


Zdawało się wam zapewne wiele razy, że niezwykła mała Loysa jest jedynym stworzeniem, którego zdjęcie nie wygląda na fake. Począwszy od samego autora tego prześmiewczego zdjęcia, poprzez wybitnych naukowców - Montandona, Sandersona, Heuvelmansa, Colemana czy Shukera skończywszy na internecie światowym coś zaprząta głowę badaczy. Wszędzie przypomina się zdjęcie pewnej małpy, i to nie byle jakiej, bo bezogonowej małpy człekokształtnej, której nie powinno tam być. I w rzeczywistości nie ma. Wydaje mi się, że jedna z małp "zielonego piekła" jak je ochrzcił Heuvelmans jest najprawdopodobniej członkiem grupy czepiaków. Czas rozwikłać skandal wokół fałszywego małpoluda.

Czytaj więcej
Komentarze | Napisz komentarz
 

Kumbway -
(dodano: 03 Feb 2008, 20:25)Pod koniec 2007 roku John - Mark Sheppard wysłał unikalne dane do Lorena Colemana w prywatnej korespondencji cryptomundo.com na temat kolejnego przedstawiciela dziwnej niejawnej fauny – zwierza tak biednie poznanego w literaturze kryptozoologicznego rodzaju, że nie ujawnionego na żadnej z list BCSCC. Z tropikalnej Liberii napłynęły informacje o kumbway, opancerzonym ssaku, który być może należy do rzędu łuskowców. Chociaż młody Sheppard rozważa gadzią genezę kreatury, jednoznacznie opisuje zwierzę pokryte na brzuchu włosami, a więc prawie na pewno będącego ssakiem. Jaki to rodzaj? Zaklasyfikowanie kumbway do pangolinopodobnych nie jest jednak prawidłowe, jego opisy jak zauważyłem nie zgadzają się w 100% z tą grupą ssaków, o czym postaram się powiedzieć w dalszej części rozprawy. Kumbway zamieszkuje podobno rejony ciemnego pralasu w dystrykcie Vahun, znajdującego się w prowincji Lofa - Liberia. Legendarne podróże Schomburgka na przestrzeni przełomów XIX i XX wieku wyłoniły na światło dzienne wiele form nieznanych nauce, ciemne 9 wędrówek Niemca w głąb afrykańskiej prastarej Afryki wydobyły z ciemnych gąszczów wodne lwy – coje ya menia, karłowate słonie  waka-waka – będące formą pośrednią leśnych Loxodonta cyclotis, a wodnych bezciosowych nzefu-loi. Tymczasem amerykański kryptozoolog XXI wieku przywykły do wielkomiejskich wygód wyruszył do niezdrowej dżungli, by tu szukać przyczółku swych wyobrażeń – tu miał znaleźć kumbway. Czy mu się udało?

Czytaj więcej
Komentarze | Napisz komentarz