KryptoZoo
Witaj w KryptoZoo, serwisie poświęconym w całości kryptozoologii, czyli dziedzinie zajmującej się zbieraniem informacji na temat nieznanych nauce i niezbadanych gatunków zwierząt. Tutaj dowiesz się, czym naprawdę są zwierzęta pokroju Chupacabry czy Yeti, a także... które z nich faktycznie istnieją. Podstawowe informacje o kryptozoologii w pigułce znajdziesz tutaj.
"Leśne panie", šumske dekle
(dodano: 03 May 2009, 01:02)

W naszej części świata hominidy spotykane są niezwykle rzadko. Tym bardziej na uwagę zasługują šumske dekle, niezidentyfikowane zwierzęta człekokształtne, mające rzekomo zamieszkiwać tereny Chorwacji.

Nazwa šumske dekle znaczy dosłownie "kobiety z lasu". Podania o tych zwierzętach znane były w całej Europie Wschodniej - na Bułgarii nazywano je "divi-te zeni", w Słowenii "divje devojike", w Czechach "divozenky", w Serbii zaś "dwiwje zony". W Polsce funkcjonowały najprawdopodobniej dwie nazwy - "dziwożony" i "leśne panie".

Czytaj więcej
Komentarze | Napisz komentarz
 

Wyprawa badawcza do Szkocji - sierpień 2009
(dodano: 27 Apr 2009, 22:21)

Redakcja niemieckiego czasopisma kryptozoologicznego "Der Fährtenleser" organizuje pod koniec sierpnia 2009 dwutygodniową wyprawę badawczą do Great Glen w Szkocji. Ekipa planuje zbadać jeziora Loch Ness, Loch Lochy i Loch Oich. Badacze mają w planach wykonanie dokumentacji fotograficznej i wideo, zebranie wszelkich możliwych informacji o zwierzętach rzekomo zamieszkujących te jeziora, ponadto będą poszukiwać również informacji o szkockich Obcych Wielkich Kotach oraz o zamieszkujących szkockie wyżyny hominidach, zwanych "Old Grays". Po powrocie ze Szkocji ekipa badawcza zamierza wydać film dokumentalny ukazujący przebieg ekspedycji.Źródło: kryptozoologie-online.de
Komentarze | Napisz komentarz
 

Sisiutl - morski potwór z Pacyfiku
(dodano: 22 Apr 2009, 01:29)


Artystyczne wyobrażenie wyglądu sisiutla


Jednym z mniej znanych na legendarnych zwierząt morskich jest sisiutl. Według Indian z plemion Kwakiutl, Kwakwaka’wakw i Nuu-chah-nulth, sisiutl zamieszkuje obszar Pacyfiku, blisko północno-zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej. Nazwa "sisiutl" w języku Indian Kwakiutl znaczy dosłownie "morski potwór".

Czytaj więcej
Komentarze | Napisz komentarz
 

Jungli admi
(dodano: 15 Apr 2009, 18:35)Jungli-admi / Sogpa - z języka urdu "Dziki człowiek" (jangli - dziki, admi - człowiek)

Jungli-admi wydaje się być Kolejnym Zwykłym Hominidem, gdyby nie to, że...

Chociaż nie. To jest Kolejny Zwykły Hominid... Opisywany jest jako pokryty długim, żółto-brązowym futrem (także na twarzy) humanoidalny stwór („mieszanka człowieka i orangutana”), wysoki na 4 stopy (1,2 metra). Zamieszkuje tereny na wysokościach, schodzi na niższe dopiero gdy robi się zimno. Chodzi przeważnie na dwóch nogach, tylko podczas biegu używa wszystkich kończyn.

Czytaj więcej
Komentarze | Napisz komentarz
 

Tajemnicza fauna doktora Mörzer Bruyns'a
(dodano: 11 Apr 2009, 21:46)


Wieloryb alula


Dr Frederick Willem Jacob Mörzer Bruyns, znany holenderski badacz, w trakcie swojej kariery naukowej zbadał i opisał bardzo wiele gatunków waleni i innych morskich zwierząt. Napotkał jednak także na kilka gatunków, które do dziś nie doczekały się zbadania ani nawet klasyfikacji.

Niektórzy zoologowie poddają w wątpliwość istnienie tych kilku nieznanych nauce gatunków waleni, wskazując na fakt, iż we wszystkich przypadkach jedynych udokumentowanych obserwacji tych zwierząt dokonał właśnie Mörzer Bruyns. Opisy wszystkich zwierząt badacz zamieścił w swojej książce "Field Guide of Whales and Dolphins" (Amsterdam, 1971).

Czytaj więcej
Komentarze | Napisz komentarz