KryptoZoo
Witaj w KryptoZoo, serwisie poświęconym w całości kryptozoologii, czyli dziedzinie zajmującej się zbieraniem informacji na temat nieznanych nauce i niezbadanych gatunków zwierząt. Tutaj dowiesz się, czym naprawdę są zwierzęta pokroju Chupacabry czy Yeti, a także... które z nich faktycznie istnieją. Podstawowe informacje o kryptozoologii w pigułce znajdziesz tutaj.
Tygrys workowaty
(dodano: 14 Jun 2008, 23:16)Tygrys workowaty (nazywany też tygrysem queenslandzkim) to rzadko prążkowane zwierzę kotowate, zamieszkujące Australię. Aborygeni znają tygrysa workowatego od stuleci, Europejczycy zaś - od przełomu XVII i XVIII wieku.

Opisy tygrysów, a nawet lwów, krążące w Australii od czasu pierwszych kolonizatorów, są dość ścisłe w szczegółach i odnoszą się do miejscowości leżących na wschodnim wybrzeżu Australii, wśród zalesionych gór, australijskich Kordylierów i ich przedłużenia - Alp Australijskich. Najbardziej wiarygodne doniesienia pochodzą jednak z półwyspu York.

Czytaj więcej
Komentarze | Napisz komentarz
 

Szympans też człowiek!
(dodano: 11 Jun 2008, 00:35)

Obrońca praw zwierząt i nauczyciel, Paul Stibbe, wraz z wiedeńskim Stowarzyszeniem Przeciwko Budowie Fabryk Zwierząt, dążą do prawnego uznania 26-letniego szympansa za człowieka. Stibbe chce w ten sposób doprowadzić do ustanowienia ochrony prawnej nad ssakami naczelnymi, w tym do umożliwienia im posiadania ochroniarzy. Szympans imieniem Matthew miałby otrzymać nazwisko Matthew Hiasl Pan.

W styczniu austriacki sąd orzekający odrzucił wniosek o uznanie Matthew za człowieka. Sąd miał wątpliwości co do tego, czy szympansa można uznać za człowieka. Do Międzynarodowego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu wpłynęło niedawno odwołanie od tej decyzji. Paul Stibbe dąży do tego, aby szympansy i wszystkie inne ssaki naczelne uznać za osoby.
Komentarze | Napisz komentarz
 

Ningen - humanoid z Oceanu Spokojnego
(dodano: 10 Jun 2008, 20:50)Japońscy kryptozoolodzy donoszą o obserwacjach w wodach Oceanu Spokojnego w pobliżu Antarktydy niezwykłego stworzenia, nazywanego Ningen. Nazwa ta oznacza po japońsku "człowieka", bowiem wielkie stworzenie przypomina skrzyżowanie wieloryba z istotą ludzką. Stworzenie wielokrotnie widują również japońscy rybacy. Według opisów, Ningen (znany równiez pod nazwą "Hitogata") jest biały, ma około 20 do 30 metrów długości, nibyludzką twarz i humanoidalną formę, tyle że przystosowaną do życia w wodzie. Ningena kilkakrotnie sfilmowano (istnieją co najmniej trzy filmy, jeden z filmów jest dostępny w bazie nagrań KryptoZoo) oraz sfotografowano, zaś na podstawie opisów sporządzony został jego portret pamięciowy.

Czytaj więcej
Komentarze | Napisz komentarz
 

Rau - ogromny dinozaur z Nowej Gwinei
(dodano: 08 Jun 2008, 02:43)Zabalsamowane głowy i smażone dzieci, pożerane przez ciężarne matki - to tylko drobne atrakcje Nowej Gwinei, jeśli porównać je ze spotkaniem prehistorycznego potwora z ery mezozoicznej. Takim właśnie potworem jest rzekomo zamieszkujący tamte tereny Rau. Jest to zwierzę o długiej szyi i rozszerzonym tułowiu, który przechodzi w długi ogon. Głowa Rau jest ozdobiona szerokim kołnierzem, kręgosłup zaś wielkimi trójkątnymi łuskami. Zwierzę ma około 12 metrów długości.

Czytaj więcej
Komentarze | Napisz komentarz
 

Jenny Haniver
(dodano: 01 Jun 2008, 12:09)Czas na kolejną ex-kryptydę z rodzaju „zobacz synku, co tatuś z delegacji przywiózł”. Mowa oczywiście o szlagierowym hicie taksydermistów (zaraz po jackalope’ach i syrenach), czyli Jenny Haniver. I nie ma co latać jak żyd po pustym sklepie – pływającej Jenny nigdy w morzu nie zobaczycie.... za to może dumnie stać u was na półce i zerkać na gości nozdrzami. Dla tych, co tylko obrazki oglądają - zapraszamy do }kryptogalerii{. Jeden ze sławniejszych filmików możecie zobaczyć }tutaj{

Czym dokładnie jest Jenny Haniver i dlaczego może stać tylko na półce?

Czytaj więcej
Komentarze | Napisz komentarz