KryptoZoo
Witaj w KryptoZoo, serwisie poświęconym w całości kryptozoologii, czyli dziedzinie zajmującej się zbieraniem informacji na temat nieznanych nauce i niezbadanych gatunków zwierząt. Tutaj dowiesz się, czym naprawdę są zwierzęta pokroju Chupacabry czy Yeti, a także... które z nich faktycznie istnieją. Podstawowe informacje o kryptozoologii w pigułce znajdziesz tutaj.
[NEWS] Chimera-albinos
(dodano: 25 Sep 2007, 15:56)

Podczas projektu poszukiwawczego University of Washington na wyspie Whidbey złapano albinotyczną formę ryby z rodziny chimerowatych. Ryba ta jest jaśniejsza na krawędziach płetw i ogona, co nadaje jej specyficzny, srebrny połysk. Znajduje się aktualnie w Kolekcji Rybnej Universytetu Waszyngtona.Źródło: [url=http://www.eurekalert.org/multimedia/pub/5282.php?from=101849]EurekAlert.org[/url]
Komentarze | Napisz komentarz
 

[NEWS] W poszukiwaniu Orang-Pendeka - pierwsze wieści
(dodano: 21 Sep 2007, 17:53)

Adam Davies powrócił właśnie z lasu deszczowego i przekazuje pierwsze wyniki ekspedycji w poszukiwaniu sumatrzańskiego Orang Pendeka. W związku z współpracą z History Channel wybrał się tam razem z Jeremy’m Holden’em, Brytyjskim fotografem.

"Ekspedycja okazała się wielkim sukcesem. Znalazłem szlak, którym szedł Orang-Pendek i zrobiliśmy kilka świetnych gipsowych odlewów jego śladów. (...)
Odlewy są szczególne, ponieważ ukazują w jaki sposób porusza się ta istota (np. jak układa się duży palec u nogi w czasie chodzenia i jak rozkłada się waga stworzenia). Mogą one także zawierać fragmenty naskórka! Nie myłem ich w dżungli, ponieważ miałem nadzieję na znalezienie na nich tych dowodów. (...)
Ślady są także bardzo podobne do tych, z poprzednich ekspedycji w poszukiwaniu Orang-Pendek’a. (...)
Dokumentacja History Channel będzie wyjątkowa. Jestem pewien, że program będzie wyglądał świetnie jak zostanie wyemitowany.

Adam Davies, 20 Września, 2007"
Komentarze | Napisz komentarz
 

[NEWS] Żółw Irwina
(dodano: 17 Sep 2007, 17:14)

KryptoZooW 1990 roku Steve Irwin razem z ojcem w czasie wycieczki złapali żółwia, którego gatunku nie udało się im określić. Steve zrobił więc mu zdjęcia i wysłał je do badacza żółwi - Johna Cann'a. Po śmierci Steve'a, Cann doszedł do wniosku, że ten żółw jest nowym gatunkiem.
Aktualna nazwa zwyczajowa to "Żółw Irwina", nazwa łacińska to Elseya irwini. Gad ten występuje w rzece Burdekin, przy brzegu Queensland [19º42′S 147º18′E]. Ustalono, że prowadzi nocny tryb życia. Potrafi przebywać pod wodą przez dłuższe okresy czasu dzięki zdolności pobierania wody do kloaki, w której znajduje się specjalny narząd pobierający tlen.
Komentarze | Napisz komentarz
 

[NEWS] Kolejna ekspedycja w poszukiwaniu Orang - Pendeka
(dodano: 16 Sep 2007, 17:45)

Adam Davies, współpracujący z  Channel History documentary wyruszył 2 września 2007 roku na Sumatrę w celu poszukiwań "człowieka karłowatego". Na miejscu Davies spotkał się z brytyjskim fotografem Jeremy Holdenem, który współpracował z Debbie Martyr. Naukowcy mają nadzieję że dzięki aktualnym mapom zasięgu Orang Pendeka, gdzie znaleziono odciski tego hominida uda się zdobyć kolejne informacje. Do zadań naukowców należy zbadanie teorii Homo floresiensis.[url=http://cryptomundo.com/cryptozoo-news/davies-pendek-07/]Czytaj więcej na cryptomundo.com[/url]
Komentarze | Napisz komentarz
 

[NEWS] Goryle na czele listy gatunków zagrożonych wyginięciem
(dodano: 15 Sep 2007, 21:34)

KryptoZooW ostatnią Środę, 12 września, organizacja World Conservation Union opublikowanała ważącą około tony listę 16 306 gatunków zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem. Stworzono też listę 41 415 gatunków, które w najbliższym czasie mogą wobec takiej groźby stanąć.
Na owych listach znalazła się 1/3 wszystkich istniejących gatunków płazów, 1/4 gatunków ssaków, 1/8 gatunków ptaków oraz ponad 70% gatunków roślin.
Jako główną przyczynę zaistnienia tak poważenej degradacji środowiska wymienia się działalność człowieka - polowania, niszczenie środowiska naturalnego i powodowanie zmian klimatycznych.
Gatunków wymienionych w pierwszej liście (są wśród nich goryle, orangutany, koralowce...) prawdopodobnie nie można już uratować. Na liście znajduje się także delfin z z Jangcy, który prawdopodobnie już wyginął.
Komentarze | Napisz komentarz