KryptoZoo
Witaj w KryptoZoo, serwisie poświęconym w całości kryptozoologii, czyli dziedzinie zajmującej się zbieraniem informacji na temat nieznanych nauce i niezbadanych gatunków zwierząt. Tutaj dowiesz się, czym naprawdę są zwierzęta pokroju Chupacabry czy Yeti, a także... które z nich faktycznie istnieją. Podstawowe informacje o kryptozoologii w pigułce znajdziesz tutaj.
Ahuízotl - wydra po meksykańsku
(dodano: 18 Dec 2007, 22:43)Ahuízotl - słowo to ma aktualnie wiele znaczeń. Jako kryptyda opisywane jest nim stworzenie podobne do wydry. Imię to nosił także Aztecki władca Ahuízotl, który żył w latach 1486 - 1502. Stworzenie to było jego symbolem i niemal zawsze przedstawiano go w jego otoczeniu na malowidłach, rzeźbach i rycinach. Można by więc powiedzieć, że jest to czysto mityczne zwierzę, którego wizerunek został stworzony na potrzeby króla. Jednak źródła z różnych rejonów obu Ameryk (choć głównie Meksyku) wskazują na to, że było to pospolicie żyjące stworzenie, tak samo jak pies czy kot. Aktualnie podobnym słowem określa się zwykłą wydrę – auítzotl.

Czytaj więcej
Komentarze | Napisz komentarz
 

Koń riwoche
(dodano: 18 Dec 2007, 16:35)


Koń z Riwoche


W 1995 roku ekspedycja francuskiego antropologa Michel Peissel do Tybetu odkryła niewielką populację karłowatych koni wielkości kuców. Zwierzęta te znaleziono w izolowanych obszarach doliny Riwoche.

Mały koń, który miał tylko 120 cm wzrostu, został odkryty czysto przez przypadek - pasł się w grupie 20 sztuk w dolinie Riwoche, na obszarze niezbadanyego regionu w północno-wschodnim Tybecie. Wyprawa, którą prowadził francuz, miała na celu badanie innych populacji koniowatych, a jej skutkiem było odkrycie wyizolowanej populacji. Kilku zoologów stwierdziło, że przyczyniono się do odkrycia nowego gatunku koniowatego będacego obiektem pradawnych rysunków naskalnych. Ten starożytny gatunek, jak twierdził Peissel, okazał się być niczym więcej jak tylko izolowaną i zdziczałą formą konia Equus caballus. Nie jest jednak ważne to, że to nowy gatunek. Bo tak rzeczywiście nie jest. Czy nie ważniejsza jest w tym wypadku myśl - w Himalajach wiąć żyje wiele nieopisanych form dużych dzikich zwierząt.

Czytaj więcej
Komentarze | Napisz komentarz
 

Ślady z Bolivii
(dodano: 17 Dec 2007, 21:19)


łapa ssaka z Północnej Karoliny w Hrabstwie Brunswick County  - porównanie z ręką człowiekaDo kogo należą dziwne ślady z Boliwii? Według userów cryptomundo. com ślady jawnie przedstawiają zwierzę podobne do kojota lub psa. Ponad 90% skłania się ku temu.
Nieliczni powiadają, że jest to wydra, jakaś łasica, bądź jeszcze inne zwierzę. Czy jest to puma, zdziczały pies, a może wilk? Co by to nie było...jest to zapewne zwierzę z tamtejszej fauny.   

"Według mnie ślady należą do zdziczałych psów albo kojotów"
mystery_man.December 17th, 2007
"To jest zdecydowanie kanid. Jestem skłonny twierdzić, że to duży kojot albo kojotopies. Trójkąt z tyłu definiuje, że jes to właśnie takie zwierzę. "
TheHunter responds. December 16th, 2007

Co wy o tym myślicie?

Weź udział w dyskusji na naszym forum!
Komentarze | Napisz komentarz
 

Kolejne nowe gatunki "Zaginionego Świata"
(dodano: 17 Dec 2007, 18:41)Dwa lata temu w Górach Foja zbadano nietknięty do tamtej pory obszar, co wiązało się z odkryciem dużej ilości nowych gatunków roślin i zwierząt. W tym roku badacze z Conservation International (CI) i Indonesia Institute of Science (LIPI)
znaleźli nowy gatunek pałankowatego z rodzaju Cercartetus i nowy gatunek ogromnego szczura z rodzaju Mallomys. Ponadto odkryto też obecność kilku mało znanych ptaków (Amblyornis flavifrons, Epimachus fastuosus, Parotia berlepschi, Melipotes carolae, Ptilinopus ornatus).
"To wspaniale wiedzieć, że jest miejsce na Ziemi tak odizolowane, że dzika natura rządzi się w nim sama" - mówi vice prezes CI Bruce Beehler. Rząd Indonezji zadeklarował przeznaczenie sporych sum pieniędzy na ścisłą ochronę obszaru.


Ptilinopus ornatus - [size=70]Foto Bruce M Beehler[/size]Martua Sinaga trzymający nowey gatunek ogromnego szczura - [size=70]Foto Bruce M Beehler[/size]Prawdopodobnie nowy gatunek pałankowatego - [size=70]Foto Bruce M Beehler[/size]


Mongabay.com
Komentarze | Napisz komentarz
 

Bai Xiong
(dodano: 17 Dec 2007, 12:14)

Już przed 1960 rokiem w Chinach krążyły pogłoski o bai xiong pochodzącym z Shennongjia, z prowincji Hubei. Podobno w jednym z chińskich ogrodów zoologicznych pojawiły się okazy tego zwierzęcia. Właśnie z Shennongjii pochodzą ostatnie doniesienia o widywaniu dwóch yerenów - nieznanych hominidów chińskich, będących być może potomkami gigantopiteka. Jednak to nie yeren jest teraz w centrum uwagi, a nieznany, biały niedźwiedź znany ludności tubylczej.

Czytaj więcej
Komentarze | Napisz komentarz