KryptoZoo
Witaj w KryptoZoo, serwisie poświęconym w całości kryptozoologii, czyli dziedzinie zajmującej się zbieraniem informacji na temat nieznanych nauce i niezbadanych gatunków zwierząt. Tutaj dowiesz się, czym naprawdę są zwierzęta pokroju Chupacabry czy Yeti, a także... które z nich faktycznie istnieją. Podstawowe informacje o kryptozoologii w pigułce znajdziesz tutaj.
Nowy andyjski gryzoń - o odkryciu Dr Emmons
(dodano: 27 Nov 2007, 14:10)

Jest to zwierzę opisane z górą dziesięć lat temu. Dlaczego więc pojawia się w newsach? Zwierzę to zostało odkryte przez członka Smithsonian Institution i naukowego doradcę Amazon Conservation Association panią Louise Emmons. Amerykańska uczona nie poprzestała na tym.
Niewielki gęsto owłosiony gryzoń z całkiem nowego rodzaju, został odkryty w dramatycznych okolicznościach na wysokości 700 metrów - poniósł śmierć w pysku łasicy andyjskiej.


Cuscomys ashaninka.
Photo courtesy of Louise Emmons


"Fakt, że zwierzę tak duże pozostało nieodkryte przez tak dugi czas, skłania do poważnego zastanowienia się jak dużo jeszcze gatunków pozostaje nieodkrytych. - powiedziała po okryciu Dr Emmons.

Dr Emmons mówi dalej - "To pokazuje jak ulotne nawet całkiem duże ssaki lasu mogą istnieć. Nie spodziewaliśmy się znaleźć, czegoś takiego w tak dziwnej sytuacji."

Uczona sporządziła m.in wiele opisów naukowych słabo poznanych tropikalnych ssaków, w tym wilczka krótkouchego, małpy molocha, tupai, ocelotów, aguti, arirani itd. Odwiedziła m.in lasy tropikane wszystkich szerokości georaficznych gdzie badała wiele gatunków ssaków.
Napisała takie książki jak:  Sounds of Neotropical Rainforest Mammals: An Audio Field Guide czy  Neotropical Rainforest Mammals: A Field Guide.

Andy są miejsce gdzie ten gatunek ma zapewne i swoich krewnych. Jednak to Louis Emmons jest twórczynią odkryć kolejnych gatunków jak i opisów gatunków wciąż nieznanych tzw. kryptyd. A są wśród nich nieopisany krewny brazylijskiego drzewnego jeżozwierza Koopmana odkrytego przed 15-oma laty(Emmons, 1999). Są tam też i inne gatunki ssaków tropikalnych.
Komentarze | Napisz komentarz
 

Kryptokrewne znanych- pekari, kot rogaty i słoń wodny
(dodano: 27 Nov 2007, 11:34)

Słyszeliśmy ostatnio o odkryciu olbrzymiej pekari zwanej przez miejscowych caitetu-mundé, parzystokopytnym z dorzecza Rio Aripuany, ze stanu Mato Grosso. Zwierzę to do niedawna było całkiem nieznane dla nauki. Nie jest to jednak ostatnie z tych ssaków: nauka kryptozoologiczna natrafiła ostatnimi laty na ślad innej jeszcze południowoamerykańskiej świni. Jest nią esakar-paki - zwierzę z mglistych lasów Sangay National Park w Ekwadorze.

Czy w najbliższych miesiącach i to zwierzę zostanie opisane? Czy i zwierzę takie jak słoń wodny z Mai-Ndombe i Tumba czy kot-żyrafa z Sundajskich Alor i Solor też istnieją. Nigdy nie można tego wykluczyć.


[color=red]słoń wodny o głowie bez kłów, z trąbą 60 cm.[/color]
Komentarze | Napisz komentarz
 

Skamieliny x 2
(dodano: 24 Nov 2007, 19:43)

[url=http://www.upi.com/NewsTrack/Science/2007/11/23/museum_receives_reptile_giraffe_fossils/7931/]United Press International[/url]W czasie wykopalisk w Alpach znaleziono kości liczące sobie ~230 milionów lat.
Należą one do trzech jaszczurów, przedstawicieli gatunku Tanystropheus, zwanych
"gadzimi żyrafami" z powodu bardzo długich szyj. Skamieliny zostały przekazane
do Muzeum Historii Naturalnej w Milanie.

[url=http://www.eurekalert.org/pub_releases/2007-11/yu-3sf112107.php]EurekAlert[/url]

Z kolei w Niemczech (rejony miasta Prüm) znaleziono szczypiec gigantycznego skorpiona morskiego - Jaekelopterus rhenaniae. Ma on ~390 milionów lat, 46 cm długości i należy do jednego z dwóch największych gatunków stawonogów znanych do tej pory – jego całkowitą wielkość szacuje się na 2,5 metra.
Komentarze | Napisz komentarz
 

Dobsegna
(dodano: 20 Nov 2007, 21:06)

Historia pewnej krytydy, która niszczy kolejne schematy. Czy możliwe było przejście ssaków łożyskowym prze linie Wallace'a?

Dobsegna jest nieznanym psowatym zamieszkującym odległe góry Nowej Gwinei. Jest zwierzęciem papuasów, którzy tak nazywają zwierzę podobne do psa. W 1990 roku w parku narodowym Gunung Lorentz (Irian Jaya) i gór Giluwe po indonezyjskiej stronie wyspy widziano dobsegnę. Kryptozoolodzy pokazali papuasom zdjęcia wilka tasmańskiego, ci zaś twierdzili że zwierzę przypomina dobsegnę. Czy jednak dobsegna rzeczywiście istnieje i czy jest torbaczem?

Czytaj więcej
Komentarze | Napisz komentarz
 

Nowa stara Shunka
(dodano: 19 Nov 2007, 18:05)Shunka warakin stała się zagadką dla ludzi nie związanych z tajemniczym jej ustrzeleniem, a i dla tych była ona czymś niepojętym. Do niedawno toczył się spór czy zabite zwierzę sprzed 100 laty było dzikiem (sam kiedyś tak uważałem) czy jakąś hieną. Do niedawna. A właściwie jeszcze kilka dni temu tak by się spierano, gdyby nie to, że znaleziono jakże niezwykły okaz. Ten okaz wyjaśnia historię czarnego wilka o długich przednich kończynach, kępce włosów na karku i krótkim ogonie. Jest to owa zagubiona sprzed 121 laty shunka widniejąca na pewnym przestarzałym już zdjęciu.To jest to wyleniałe zwierzę, które ponad 100 lat temu biegało po dolinie Madison w Montanie. Wyleniałe? Wcale nie. Jest w całkiem dobrym stanie.

"Nigdy nie wątpiłem w tą historię,” powiedział Jack Kirby, wnuk osadnika, który zastrzelił zwierzę.To właśnie on odszukał fascynujący okaz zwierzęcia w muzeum Idaho w Pacatello.

Odnaleziona shunka cechuje się ciemnobrązową sierścią i jaśniejszymi bokami tułowia. Znalezisko ma 70 centymetrów wysokości i 120 cm. długości. Czy jest to zoologiczny syn marnotrawny?

Czytaj więcej
Komentarze | Napisz komentarz