KryptoZoo
Witaj w KryptoZoo, serwisie poświęconym w całości kryptozoologii, czyli dziedzinie zajmującej się zbieraniem informacji na temat nieznanych nauce i niezbadanych gatunków zwierząt. Tutaj dowiesz się, czym naprawdę są zwierzęta pokroju Chupacabry czy Yeti, a także... które z nich faktycznie istnieją. Podstawowe informacje o kryptozoologii w pigułce znajdziesz tutaj.
"Niewiarygodne" odkrycie w jeziorze Champlain
(dodano: 11 Dec 2014, 02:38)

Bieługi


Organizacja Champ Search doniosła ostatnio o zarejestrowaniu w jeziorze Champlain odgłosów pochodzących od nieznanego zwierzęcia. "Nasłuchiwałam przy pomocy hydrofonu i nagle usłyszałam coś przypominającego odgłosy małpy", powiedziała członkini zespołu, Kathy Elizabeth. Zespół, który wykorzystał sprzęt do podwodnych badań dźwiękowych, podaje że udokumentował rzadką wokalizację używaną tylko przez kilka gatunków zwierząt w celu znalezienia pożywienia. Żadne z tych zwierząt nie powinno zamieszkiwać jeziora słodkowodnego.

Jednym z tych zwierząt jest niespotykana w tej części Ameryki Północnej białucha. Czy to do niej należą tajemnicze odgłosy? A jeśli tak, to ile białuch żyje w tym jeziorze?

Czytaj więcej
Komentarze | Napisz komentarz
 

Nowa strona na 10 urodziny KryptoZoo!
(dodano: 27 Nov 2014, 22:31)

Portal kryptozoologiczny KryptoZoo obchodzi właśnie dziesiąte urodziny! Z tej okazji postanowiliśmy sprezentować Wam i sobie - a raczej stworzyć - zupełnie odmienioną, a przede wszystkim nowoczesną wersję naszej strony. Prace nad nią jeszcze trwają, już teraz jednak udostępniamy jej podgląd: kryptozoo.ivellios.com (w wersji beta brak ilustracji w newsach i artykułach - będą dostępne po zakończeniu prac i wdrożeniu nowej wersji serwisu)
Komentarze | Napisz komentarz
 

Głośne wycie w mrokach nocy. Poszukiwania japońskiego wilka
(dodano: 28 Oct 2014, 03:31)

Wilk japoński


Prawie pół wieku temu, mając 19 lat, Hiroshi Yagi po raz pierwszy usłyszał w bukowym lesie na górze Naeba w Japonii dziwne wycie, które nie mogło pochodzić od żadnego znanego mu psa. Odkąd usłyszał ten dźwięk, Yagi wiedział, że był to wilk. Istniał jednak pewien problem - japoński wilk był już przez większość stulecia uznawany za wymarłego.

Wilk z Honshu, Canis lupus hodophylax, znany również jako wilk z Hondo lub Yamainu - dosłownie "górski wilk", był najmniejszym na świecie przedstawicielem rodziny wilków. Mający wzrost zaledwie jednej stopy na wysokości grzbietu, wilk z Honshu miał zaostrzony pysk, krótki ogon i pomarańczowo-czerwonawe zabarwienie za uszami oraz po zewnętrznej stronie nóg. Jego gęste, wąsko zbudowane i grube, szorstkie futro dobrze mu służyło w jego naturalnym środowisku, jakim było grube górskie poszycie, pośród którego polował na zwierzynę wszelakiego rodzaju, od małych gryzoni po jelenie i dziki. Niegdyś uznawany za Boga Gór, wilk z Honshu nagle stał się celem zorganizowanych polowań, przez pewien okres nawet finansowanych przez japoński rząd, co doprowadziło do jego wymarcia. Czy jednak na pewno...?

Czytaj więcej
Komentarze | Napisz komentarz
 

Potwór z jeziora Worth. Człowiek-kozioł z wyspy Greer
(dodano: 04 Oct 2014, 18:23)

Potwór z jeziora Worth


Coś potwornego czai się pomiędzy śpiewającymi cykadami i szumiącymi trzcinami u brzegu zachodniego dorzecza rzeki Trinity. Zaobserwowana po raz pierwszy w lipcu 1969 roku istota znana jest z rzucania oponami i straszenia nastolatków.

Prawdziwe lub zmyślone, stworzenie według zeznań świadków przypominało "częściowo człowieka, częściowo kozła" z rogami i długimi pazurami. Latem 1969 roku rozpisywała się o nim prasa, a hrabstwo Tarrant opanował szał poszukiwań potwora. Nazwano go "Potworem z jeziora Worth".

Czytaj więcej
Komentarze | Napisz komentarz
 

Wielki himalajski yeti
(dodano: 23 Jun 2014, 02:03)

Yeti


Przypominające małpę stworzenie prawdzie wciągnęło do strumienia młodą szerpkę, Lakhpę Domini. Małpa z wielkimi oczami oraz czarną i brązową sierścią. Dziewczynka doglądała jaków nieopodal strumienia w pobliżu wioski Machherma, gdy to coś chwyciło ją. Dopiero gdy krzyknęła, bestia uciekła. Następnie zainteresowała się jej jakami. Zaalarmowano policję. Stwierdzono, że ślady stóp potwierdzają historię opowiedziana przez dziewczynkę.

Takie historie są dość powszechne u ludzi zamieszkujących góry Nepalu, Szerpów. Ten przypadek jest znany na Zachodzie tylko dlatego, że na początku lat osiemdziesiątych spisał go wolontariusz Peace Corps, William Weber.

Odrażający Człowiek Śniegu to sensacyjna legenda, która jest jeszcze bardziej egzotyczna z powodu mało uczęszczanego miejsca. Cóż może być bardziej romantycznego od Himalajów: krainy Dalaj Lamy, Szangri La, tybetańskich mnichów i heroicznego cierpienia? Ta kraina bardziej związana jest jednak z yeti niż z opowieściami uciekinierów.

Czytaj więcej
Komentarze | Napisz komentarz