Rekonstrukcja wyglądu Mbielu-Mbielu-Mbielu. Ilustracja z książki Roya P. Mackala "A Living Dinosaur? In Search of Mokele-Mbembe"
Jednym z wielu widywanych w Afryce Środkowej zwierząt przypominających z wyglądu dinozaury jest Mbielu-Mbielu-Mbielu. Jego nazwa w języku Lingala oznacza dosłownie "zwierzę z deskami na plecach". Zwierzę prawie zawsze widywane jest w wodzie, przy czym przeważnie widocznym jest tylko grzbiet. Aktywne staje się późnym popołudniem.
Według relacji, Mbielu-Mbielu-Mbielu zamieszkuje okolice rzeki Likouala w Republice Konga. Najczęściej kryptyda ta widywana jest niedaleko miejscowości Epéna, w miejscu nazywanym Ikekesse.
Badacz kryptozoologii Roy P. Mackal, który odbł kilka podróży do Afryki, w swojej książce "A Living Dinosaur? In Search of Mokele- Mbembe" poświęcił cały rozdział Mbielu-Mbielu-Mbielu. Gdy pokazaliśmy w książce zdjęcie zrekonstruowanych szczątków zwierząt, jedna z informatorek, Odette Gesonget, wskazała na rysunek stegozaura, mówiąc, że przypomina on Mbielu-Mbielu-Mbielu, "zwierzę z deskami rosnącymi na grzbiecie". Nie podała nam jednak żadnych dodatkowych informacji. Odniosłem wrażenie, że Odette tak naprawdę nigdy nie widziała tego zwierzęcia, a raczej przekazywała historie opowiedziane jej przez rodziców i dziadków. Nawet podczas drugiej rozmowy nie udało nam się uzyskać dodatkowych informacji w tej sprawie.
Od pozostałych tubylców Mackal dowiedział się niewiele więcej - że zwierzę widywane było rzadko, jeśli w ogóle. Informatorzy szczególną uwagę zwracali na wielkie "deski", czyli wielkie płyty skórne, które wyraźnie różniły się od tarcz kostnych charakteryzujących krokodyle i niektóre inne gady, oraz na charakterystyczny zielonkawy kolor, który wziął się z tego, że Mbielu- Mbielu-Mbielu pokryty był wodorostami. Owo "porośnięcie" wodną zieleniną nie było niczym niezwykłym, ponieważ wiele gatunków żółwi i krokodyli wykazuje taką cechę. Świadkowie nie byli w stanie powiedzieć nic o wyglądzie ciała, głowy, tułowia oraz nóg Mbielu-Mbielu- Mbielu, ponieważ zwykle widywali je w wodzie, widoczny był tylko grzbiet. Poszukiwania jakichkolwiek pisemnych wzmianek o zwierzęciu przypominającym stegozaura nie przyniosły rezultatu - było co prawda kilka artykułów typu "dodatek weekendowy" spekulujących o istnieniu zauropodów w Afryce, nie zawierały one jednak żadnych relacji ani innych twardych danych.
Stegozaur
Ów niedostatek informacji znacząco utrudnia identyfikację Mbielu-Mbielu-Mbielu, co więcej, niektóre relacje mogły dotyczyć Mokele mbembe lub Nguma monene. Według Roya P. Mackala, najbardziej prawdopodobna wydaje się hipoteza, że Mbielu-Mbielu-Mbielu może być stegozaurem, który przetrwał do naszych czasów. Stegozaury były pierwszymi dinozaurami, u których wykształciły się charakterystyczne płyty skórne. Osiągały one długość ciała do ok 10 metrów. Ich przednie kończyny były znacznie krótsze od tylnych.
W Tendaguru w Tanzanii odnaleziono wiele skamieniałości dinozaurów, w tym między innymi kentrozaurów, których było najwięcej. Pewne cechy upodabniały je do północnoamerykańskich stegozaurów. Dinozaury te osiągały długość ciała ok 6 metrów i posiadały na karku i grzbiecie 12 do 14 par płyt skórnych.
Badacze dopuszczają również możliwość, że Mbielu-Mbielu-Mbielu jest ankylozaurem.
Istnieje jednak pewien problem, mianowicie zarówno stegozaury jak i ankylozaury były najprawdopodobniej zwierzętami lądowymi, podczas gdy Mbielu-Mbielu-Mbielu zamieszkuje środowisko wodne. Co prawda szczątki niektórych ankylozaurów znajdowany na terenach podmokłych, nie jest to jednak w żadnym wypadku dowód na to, iż były one zwierzętami wodnymi - najprawdopodobniej żywiły się one jedynie roślinami rosnącymi w pobliżu rzek.
Być może niektórzy przedstawiciele rodziny ankylozaurów weszli do wody w celach ochronnych, niewiele jest jednak dowodów potwierdzających te spekulacje.
Warto wspomnieć o pewnych szczegółach dotyczących niektórych malowideł, jakie znaleziono w afrykańskich jaskiniach. Otóż w kilku jaskiniach znaleziono wizerunki zwierząt przypominających słonie z grzbietem przypominającym grzbiet stegozaura. Jak to zwykle bywa w takich przypadkach, naukowcy oznaczyli te rysunki nieznanych zwierząt jako "mityczne bestie".
Opracował: Ivellios
Książka Roya P. Mackala "A Living Dinosaur? In Search of Mokele-Mbembe" jest dostępna w Google Books (ograniczony podgląd)