KryptoZoo
Witaj w KryptoZoo, serwisie poświęconym w całości kryptozoologii, czyli dziedzinie zajmującej się zbieraniem informacji na temat nieznanych nauce i niezbadanych gatunków zwierząt. Tutaj dowiesz się, czym naprawdę są zwierzęta pokroju Chupacabry czy Yeti, a także... które z nich faktycznie istnieją. Podstawowe informacje o kryptozoologii w pigułce znajdziesz tutaj.
Nowe video z Nessie
(dodano: 10 Jul 2008, 17:23)

Nowy materiał video z Nessie opublikowany wczoraj na stronie The Huddersfield Daily Examiner (link do filmu na dole strony). Ojciec Graham i syn David Garside'owie nagrali go w kwietniu tego roku na wakacjach w Szkocji. Podczas pływania łodką po Loch Ness David zauważył w oddali obiekt, pomyślał, że to "potwór" z Loch Ness i czym prędzej go nagrał. Troche krótkie to nagranie, ale cóż...

Video: http://www.examiner.co.uk/videos-pics/v ... -21303703/
Komentarze | Napisz komentarz
 

Bhutański skalp yeti
(dodano: 26 Jun 2008, 16:46)


Szkic tajemniczego yeti sporządzony przez Polyannę Pickering


Yeti, osławiona małpa zamieszkująca jakoby mroźne Himalaje u podstawy najwyższych gór, gdzieś gdzie rododendrony skręcają swoje liście wciąż przechadza się olbrzym o stożkowatym ciemieniu. Mimo zaciekle zwalczanych pogłosek o wielkiej małpie z Nepalu naukowy świat coraz mocniej puka do zamkniętych granic poznania. Czy yeti kiedyś stanie na czele listy zagrożonych gatunków, czy stanie się najsławniejszym ze zwierzęcych gatunków, a nie tylko marnym mitem?

Rysowniczka przyrody - Polyanna Pickering obejrzała na początku miesiąca czerwca 2008 roku prawie stuletni skalp yeti w odległym klasztorze w Himalajach. Co najmniej jeden ekspert wierzy, że to mogłoby być najważniejszym dowodem na istnienie olbrzymiej człekokształtnej małpy, która nie jest tylko wynikiem zwykłego folkloru. Pani Pickering zbierała materiały do nowej wystawy w odległym regionie himalajskiego Bhutanu kiedy natrafiła się wyśmienitą okazję. Pickering powiedziała: "Dowiedziałam się że tutaj Migoi jest lokalną nazwą yeti. Skalp który zobaczyłam, był większy od wszystkiego co kiedykolwiek widziałam, człowieka czy małpy. Miał kępki czerwonawo - czarnego futra i był uważany za świętą relikwię."  Został znaleziony w pomieszczeniu klasztoru zamkniętego dla gości.

Czytaj więcej
Komentarze | Napisz komentarz
 

Hiszpania: prawa człowieka dla małp?
(dodano: 26 Jun 2008, 16:04)

Możliwe, że już niedługo prawa człowieka będą przysługiwać małpom. Hiszpańscy posłowie z komisji ds. ochrony środowiska poparli pomysł przyznania małpom prawa do życia i wolności - podaje Reuters.

Parlamentarna komisja ds. ochrony środowiska przegłosowała rezolucję, która wzywa Hiszpanię do przestrzegania Projektu Wielkich Małp, opracowanego przez naukowców i filozofów. Pomysłodawcy projektu przekonują, że nasi "najbliżsi genetyczni krewni" zasługują na przyznanie im praw zarezerwowanych dotąd dla ludzi - informuje Reuters.

Jak podaje agencja, rezolucję popiera większość posłów. Możemy się więc spodziewać, że już wkrótce parlament przegłosuje ustawę w tej sprawie.

- To historyczny dzień w walce o prawa zwierząt i obronę naszych "towarzyszy ewolucji" - powiedział agencji Reuters Pedro Pozas, szef Great Apes Project w Hiszpanii. - Nie mamy informacji o tym, że w Hiszpanii małpy wykorzystywane są w eksperymentach - przyznał Pozas. - Jednak nie ma także żadnego prawa, które by temu zapobiegało - dodał.

Jeśli założenia Projektu Wielkich Małp staną się prawem, w Hiszpanii zakazane będzie m.in. filmowanie małp w celach komercyjnych, kręcenie reklam z ich udziałem i wykorzystywanie ich w cyrkach - podkreśla Reuters.

Great Ape Project został założony w 1993 roku przez filozofów: Paolę Cavalieri i Petera Singera. Ich celem było zapewnienie tzw. wielkim małpom - m.in. gorylom, szympansom i orangutanom - prawa do życia, wolności i wolności od tortur.

Gazeta.pl
Komentarze | Napisz komentarz
 

Mande Barung - indyjski yeti
(dodano: 22 Jun 2008, 19:37)


wyobrażenie Mande Barung


W Ameryce Północnej istoty te nazywa się Bigfootami lub Sasquatchami, w Brazyli mapinguary, w Australii Yowie, w Indonezji zwą sie sajarang gigi. Najsłynniejszym przedstawicielem jest jednak nepalski Yeti.
Mało kto wie, że w Indiach również żyje ich kuzyn, choć mniej znany. Mande barung, albo leśny człowiek, zamieszkiwać ma odludne wzgórza w północno-wschodniej części stanu Meghalaya. Według relacji naocznych świadków, istota o której mowa przypomina wyglądem małpę i mierzy ok. 3 m. wzrostu. Relacje o mande barung przez wiele lat napływały z okolic zachodnich, południowych i wschodnich wzgórz Garo.

Czytaj więcej
Komentarze | Napisz komentarz
 

Nieznany ocelotowy kot z Bhutanu schwytany w pułapkę techniki
(dodano: 19 Jun 2008, 19:56)



11 czerwiec 2008 rok - Bhutan - niewielki kraj graniczący z Indiami walczy o zachowanie bioróżnorodności w swoich lasach tropikalnych, z odsieczą podążają bogate kraje świata. Tymczasem w Parku Narodowym Jigme Singye Wangchuck w regionie Sephu na wysokości 3,738 metrów ponad poziom morza w pułapkę aparatu fotograficznego padł zadziwiający okaz. Jest to dziwny kot złoty o morfologii wzorów na sierści jak u ocelota. Zapisy z aparatu pochodzą z 2006 roku, jednak dopiero teraz wyszły na światło dzienne. Najbardziej zadziwiające jest to że zwierzę to prezentuje najprawdopodobniej nowy gatunek złotego kota pokrewnego mormi (jednak według Naszego przyjaciela Chada Armenta, zwierzę to może być tylko mutacją mormi) i w niedalekiej przyszłości zostanie opisany stając się chlubą i symbolem konserwacji przyrody Bhutanu.

New Source: http://www.kuenselonline.com/modules.ph ... &sid=10552
Komentarze | Napisz komentarz