Artystyczne wyobrażenie wyglądu sisiutla
Jednym z mniej znanych na legendarnych zwierząt morskich jest sisiutl. Według Indian z plemion Kwakiutl, Kwakwaka’wakw i Nuu-chah-nulth, sisiutl zamieszkuje obszar Pacyfiku, blisko północno-zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej. Nazwa "sisiutl" w języku Indian Kwakiutl znaczy dosłownie "morski potwór".
Według opisów, jest to zwierzę o wydłużonym, wężowatym ciele. Posiada ogromne oczy i wielkie usta z wystającymi długimi kłami. W przedniej części ciała posiada parę płetw, na grzbiecie zaś posiada dużą płetwę grzbietową. Cechą charakterystyczną sisiutla jest również długi ogon. Palce w długich kończynach przednich sisiutla połączone są błoną. Osiąga ponad 2 metry długości. Zwierzę znane jest również pod nazwami: sisiyutl, haietluk, nikaseenithulooyee, pal rai yuk, say-noth-kai, dog se (po angielsku "wodny pies") oraz wasgo. W źródłach anglojęzycznych najczęściej występuje ostatnia z wymienionych nazw.
Jako że nie istnieją żadne dobrze udokumentowane relacje o obserwacjach sisiutla, przez zdecydowaną większość zoologów istnienie tego zwierzęcia jest poddawane w wątpliwość. Znane jest tylko przekazywane przez Indian podanie mówiące o mężczyźnie, który pewnej nocy wybrał się na ryby. Po udanym połowie został on otoczony przez parę wielorybów, które puściły go wolno, jednakże pod warunkiem, że ten przyprowadzi na miejsce swoją żonę i pozostawi ją "w nowym, podwodnym domu".
Sisiutl, podobnie jak dużo bardziej prawdopodobny Thunderbird, przez długi czas był totemem dla północnoamerykańskich Indian. On i jemu podobne zwierzęta często pojawiają się w indiańskich dziełach sztuki, legendach i pieśniach.
Opracował: Ivellios