Latimeria - żyjąca skamieniałość
Dodano: 2005-03-11 22:32:35
Ryba trzonopłetwa, Latimeria - prawdziwa żyjąca skamieniałość, po raz pierwszy wyłowiona w 1938 roku. Samica składa duże jaja, o średnicy 8-9 cm i wadze 300-400 gramów.
Niektórzy uczeni sądzą, że głebiny morskie kryją jeszcze wiele tajemnic, a potomkowie dawnych gatunków żyją tam, choć o tym nie wiemy. Odkrycie Latimeria, ryby trzonopłetwej, potwierdziło ich przypuszczenia. Chodzi tu oczywiście o "żywą skamieniałość". W książkach z dziedziny paleontologii napisanych na początku XX wieku twierdzono, że ryby trzonopłetwe stanowiły grupę, która całkowicie wyginęła z końcem ery mezozoicznej. Ich szczątki kopalne pochodzą ze skał datowanych na okres od dewonu do kredy i występują w Europie, Afryce i Ameryce. Ryby trzonopłetwe zaliczają się do najstarszych ryb, które żyły już w erze paleozoicznej.
22 grudnia 1938 roku rybacy z archipelagu Komory, na północ od Madagaskaru, znaleĽli w swoich sieciach dziwną rybę. Specjalista, króry ją badał, szybko doszedł do wniosku, że jest to połów sensacyjny. Chodziło bowiem o rybę trzonopłetwą, reprezentanta grupy wygasłej przed 65 milionami lat! PóĽniej w tym samym rejonie wyłowiono inne egzemplarze takich ryb (72 okazy złowione do 1972 roku). Niestety, wszyskie te żyjące w głębinach ryby były już martwe, kiedy je badano. 22 marca 1972 roku rybacy wyłowili żywego przedstawiciela Latimera o długości 85 cm. Młody osobnik, umieszczony w pojemniku, żył jeszcze 4 godziny, po czym zginął. Stał się ofiarą zbyt szybkiej zmiany ciśnienia i temperatury. Dorosła Latimera osiąga 1,80 m długości i waży od 60 do 100 kg. Żyje na głębokości od 500 do 800 m. Samica składa około 20 jaj. Wiek dojrzały osiąga po roku. Większość krewniaków Latimeria żyjących dawniej nie przekraczała 60 cm długości, wyjątek stanowi Mawsonia.
Na podstawie książki TAJEMNICE ZWIERZĄT:Prehistoria
Redaktorka Kasia