KryptoZoo
Niezwykłe niedźwiedzie
Dodano: 2005-03-09 14:23:29
CHIŃSKI BIAŁY NIEDŹWIEDŹ-biały niedĽwiedĽ zamieszkujący chińskie lasy Shennogija w prowincji Hubei. Barwa futra brązowawa lub czarna. Prawdopodobnie nowy gatunek.

IRKUIEM-gigantyczny, podobny do polarnego biały niedĽwiedĽ, zamieszkujący półwysep Kamczatka na Syberii.

NIEDŹWIEDŹ BERGMANA-Stan Bergman, myśliwy z Kanady, zabił olbrzymiego czarnego niedĽwiedzia podobnego do Irkuiem, który podobnie jak tamten był nieporównywalnie większy od innych niedĽwiedzi.
Syberyjski folklor zna wiele tego typu stworzeń. Rosyjscy myśliwi zażądali od Bergmana pokazania ciała zwierzęcia i stwierdzili, iż może on być spokrewniony z Arctodus simus-niedĽwiedziem, który 10 000 lat temu zamieszkiwał Amerykę Północną.PANDA SEPIOWA-Wśród słynnych czarno-białych ssaków wyróżnia się panda wielka, Ailuropoda melanoleuca. Ostatnio jednak pojawiły się niezwykłe, brązowo-białe okazy, wyłącznie w górach Qvin Ling w chińskiej prowincji Shanxi.
W latach osiemdziesiątych biolog Pan Wenshi schwytał samicę o sierści barwy sepii i przekazał ją do ogrodu zoologicznego w Xi'an. 31 sierpnia 1989 roku samica urodziła zwykłe, czarno-białe dziecko, samca nazwanego Bao Bei. Po czterech miesiącach od jego narodzin pracownicy ogrodu zoologicznego ze zdumieniem stwierdzili, że jego sierść zmienia ubarwienie z czarnego na brązowawe. Ponieważ w Qvin Ling na izolowanym obszarze żyje niewiele pand, okazy brązowo-białe można uznać za mutanty powstałe w wyniku chowu wsobnego, który sprawił, że widoczne stały się skutki działania zmutowanego genu.