KryptoZoo
KryptoZoo >> Artykuły >> Kryptydy lądowe
Bokyboky, kidoky i kilopilopitosofy
Dodano: 2006-12-22 00:37:12
Bokyboky, kidoky i kilopilopitosofy - występowanie: Madagaskar, gównie południowe wybrzeże.

W lipcu i sierpniu 1995r. D.A. Burney i Ramilisonia dowiadywali się od Malagasów* ich wiedzy o tradycjach i naturalnej historii terenów i wiosek Belo-sur-mer, Antrsira i Ambararata na południowym brzegu Madagaskaru. Wykryli tam trzy nieznane stworzenia: kilopilopitosofy, kidoky i bokyboky. Dwie z tajemniczych istot, zwane lokalnie jako kilopilopitosofy i kidoky, były opisywane podobnie jak wymarłe zwierzęta z XVII w. i późnego XIX w. Pierwsze z nich jest porównywane przez badaczy do karłowatego hipopotama, a drugie do wielkiego lemura - stworzeń znanych z wykopalisk i skamielin, które prawdopodobnie wyginęły 1000 lat temu. Moce magiczne są czasem przypisywane nietypowym i niezbyt znanym zwierzętom - takim jak bokyboky, który pojawia się w tym regionie. Opis pozawala sądzić, że jest to gatunek cywety (Mungotictis), zwierzęcia z podrodziny wiwer, rodziny łaszowatych. Teoretycznie wyginął on w poprzednim milenium, jednak relacje tubylców są na tyle dokładne, iż można sądzić, że stado tych zwierząt przetrwało do dziś.

Wielu malagasów wspomina też o dużym, naziemnym zwierzęciu, rozmiarów 7-letniego dziecka. Może to być to samo zwierzę, które opisuje badaczka Alison Jolly. Malagasi powiedzieli jej, że złapali dziwnego lemura, który nigdy nie był widziany przez przyjezdnych. Miał bardzo ciemne futro, poruszał się częściej na tylnich nogach po ziemi, rzadziej skacząc po drzewach jak sifaka, a jego twarz była bardziej płaska, a nie spiczasta jak u innych znanych lemurów. Po dwóch miesiącach umarł, a jego szkielet został spalony lub wyrzucony. Pewien stary człowiek opowiedział, że widział podobne stworzenie w 1952 r. Zostało nazwane „kidoky” przez innych którzy je widzieli. Miało ciemne futro z białymi plamami u góry i dołu płaskiej, okrągłej twarzy. Kiedy było wystraszone, uciekało krótkimi skokami jak baboon. Jego głos był opisywany jako długi, pojedynczy gwizd. Większość ludzi, którzy mieli okazję go zobaczyć, twierdzili, że był samotny, a nie stadny. Badacze twierdzą, że może to być Archaeolemur lub Hadropithecus.

kilopilopitosofy


Kilopilopitosofy

Niezwykłą cechą relacji o tym zwierzęciu jest ich dokładność. Wszystkie opisują to stworzenie jako nocne, hałaśliwe i uciekające do wody, kiedy się je przestraszy. Jest wielkości krowy, pozbawione rogów, ciemne i posiada ogromną paszczę z wielkimi zębami. Prawdopodobnie jest nim teoretycznie wymarły hipopotam karłowaty.

Lemur indri, bardzo podobny do kidoky
Lemur indri, bardzo podobny do kidoky


Kidoky

Opisy tego stworzenia zdecydowanie przedstawiają go jako lemura. W większości relacji przypomina sifakę, jednak to nie to samo zwierzę. Jest znacznie większy, może ważyć ok. 25kg. Zazwyczaj porusza się po ziemi, a nie po drzewach, krótkimi, małymi skokami. Jego nawoływanie przypomina to, którym posługuje się indri. Kidoky jest prawdopodobnie wielkim lemurem (Palaeopropithecus), znanym tylko ze skamielin i wykopalisk datowanych na ok. 1000 letnie.

bokyboky


Bokyboky

Oficjalnie wymarły gatunek cywety, z podrodziny wiwer, rodziny łaszowatych. Zachowuje się agresywnie, lecz nie atakuje ludzi z własnej inicjatywy. Wyginął w poprzednim milenium, jednak opisy jego zachowań są na tyle dokładne, iż można sądzić, że grupa tych zwierząt przetrwała do naszych czasów.

Opracował: Chupas™
Źródło: www.lookzilla.com

*Malagasi - rdzenny lud Madagaskaru. Od nazwy ich plemienia pochodzi nazwa tej wyspy.