Megalania był częścią megafauny 40.000 lat temu, olbrzymim jaszczurem należącym do tej samej rodziny, co waran z Komodo. Żył w południowej Australii, dorastał do ponad 6 metrów długości (była to największa jaszczurka w historii). Megalania dzięki silnej budowie ciała i szczęce pełnej krótkich, ale ostrym jak żyletki zębom, stał się najgroźniejszym drapieżnikiem w swoim środowisku.
Pomimo jednak tego, że owa jaszczurka powinna wyginąć, z Australii oraz Nowej Gwinei napływa coraz więcej doniesień o spotkaniach z jaszczurem podobnym do megalanii. Australijski Kryptozoolog, Rex Gilroy, postanowił zbadać tę sprawę i w 1979 roku sfotografował domniemane ślady Megalanii, które znaleziono na zaoranym polu jednego z farmerów. W okolicy owego pola zaginęło wiele zwierząt hodowlanych.
Dochodziło też do spotkań z megalanią twarzą w twarz.
Również w 1979 roku herpetolog Frank Gordon, po zakończeniu prac polowych w Górach Wattagan W Nowej Południowej Walii wsiadł do swojego samochodu i zapalił silnik. Nagle ujrzał ogromny kształt przechodzący przed samochodem. Twierdził, że był to jaszczur długi na jakieś 30 stóp (ponad 9 metrów, czyli jeszcze więcej, niż prehistoryczna megalania!).
Rekonstrukcja szkieletu megalanii |
Inne doniesienie pochodzi z Nowej Gwinei.
W 1960 roku francuski ksiądz podróżował wraz z przewodnikiem - tubylcem w górę rzeki na misję chrystianizacyjną. Nagle ujrzał ogromną, wygrzewającą się na zwalonym drzewie jaszczurkę. Kazał tubylcowi się zatrzymać, ale ten nie wydawał się być zdziwiony widokiem stworzenia i chciał kontynuować podróż. Ksiądz powrócił w to miejsce o poranku, lecz jaszczura już nie było. Drzewo na którym się wygrzewał miało 40 stóp długości (około 12 metrów), zaś jak twierdzi ksiądz, gad zajmował je prawie całe.
Pomimo sceptycyzmu świata nauki, zwolennicy teorii o istnieniu Megalanii twardo obstają przy swoim. Wszak pustkowia w centrum Australii są jednym z najmniej zbadanych miejsc na świecie.
Warto wspomnieć, iż TVP2 wyemitowała swego czasu dokument, w którym ukazane zostały ślady megalanii.
Źródło: Wikipedia
Tłumaczenie: Gacopierz