KryptoZoo
KryptoZoo >> Artykuły >> Kryptydy lądowe
Dobsegna
Dodano: 2007-11-20 21:14:12
Historia pewnej krytydy, która niszczy kolejne schematy. Czy możliwe było przejście ssaków łożyskowym prze linie Wallace'a?

Dobsegna jest jakimś nieznanym psowatym zamieszkującym odległe góry Nowej Gwinei. Jest zwierzęciem papuasów, którzy tak nazywają zwierzę podobne do psa. W 1990 roku w parku narodowym Gunung Lorentz (Irian Jaya) i gór Giluwe po indonezyjskiej stronie wyspy widziano dobsegnę. Kryptozoolodzy pokazali papuasom zdjęcia wilka tasmańskiego, ci zaś twierdzili że zwierzę przypomina dobsegnę. Czy jednak dobsegna rzeczywiście istnieje i czy jest torbaczem?

Gunsung Lorentz
Park narodowy Gunsung Lorentz


Psy śpiewające zajmują obszar większości górskich obszarów Nowej Gwinei, zaś dobsegna ma zamieszkiwać górę Giluwe i Park narodowy Lorenz. Być może dobsegna jest jeszcze innym kanidem, być może prezentuje kolejną linie pariasów lub nawet może być bliskim krewnym cyjonów (Cuon alpinus) przybyłych tu podczas plejstocenu.

Jak wykazują skamieniałości wilki workowate przeżyły na Tasmanii do 1936 roku, czyli do oficjalnego momentu wymarcia gatunku. W Australii zwierzęta te wymarły ok. 2 tyś lat temu. Z Nowej Gwinei zniknęły w czasie plejstocenu, właściwie pod jego koniec czyli ok. 11-15 tyś. lat temu.

Canis (lupus) hallstromi
Canis (lupus) hallstromi


Czym może być dobsegna? Czy zwierzę to jest torbaczem z rodziny niełazów czy może nieznanym łożyskowcem z rodziny Canidae. Można przypuszczać, że dobsegna przybyła na Nową Gwineę z wysp Sundajskich podczas plejstocenu ok. 18 tys. lat temu, gdy poziom morza był wystarczająco niski, aby umożliwić dotarcie do Irian Zachodniego. Być może dotarła tam podczas pierwszej fali wraz z gryzoniami myszowatymi w miocenie. Czy więc dobsegna tak jak szczur z Giluwe i pozostałe myszy jest ssakiem łożyskowym? Czy pochodzi ona od krewnych pierwotnych dzikich psowatych z Archipelagu Malajskiego? Czy możliwe jest, że wyparła ze swojego środowiska pierwotne wilki tasmańskie, by później zostać zagnana przez śpiewające psy w najodleglejsze rejony zachodniej Nowej Gwinei? Czy zajęła nową niszę, niszę której żadne zwierzę wcześniej nie zajmowało. Czy na drodze konwergencji upodobniła się wreszcie do wilka workowatego? Być może, że zwierzę to jest ssakiem z rodziny niełazów. Nie wykluczone, że może należeć do krewnych wilka workowatego (Thylacinus cynocephalus). Dobsegna jest kolejną zagadką jaką należy rozwiązać.

Opracował Caniche

Zachęcamy również do lektury innych artykułów z tego działu:

· Madagaskarska galidia szerokopręga
· Beithir
· Chúpacabra
· Smoki z Rabki
· Shunka Warak'in
· Muhuru
· Nieznane wilki Afryki - Adjulé, Wilk saharyjski, Mlularuka
· Buru
· Veo
· Mapinguara