KryptoZoo
KryptoZoo >> Artykuły >> Hominidy
Ucumar - argentyński hominid
Dodano: 2008-12-14 15:30:49
Każdy kontynent posiada jakiegoś swojego hominida podobnego do amerykańskiego Bigfoota. Nie inaczej jest w przypadku Ameryki Południowej.

Ucumar - bo tak nazywa się południowoamerykański hominid - jest opisywany jako "pół-człowiek, pół-niedźwiedź". Posiada długie, czarne włosy, bardzo długą brodę, małe oczy, duże ręce i stopy podobne do ludzkich (odnajdywano ślady o długości około 45 centymetrów) oraz przeciwstawne palce. Nazwa Ucumar wzięła się od buczących odgłosów, jakie to zwierzę wydaje nocą.

Ucumar zamieszkuje Andy. Mieszkańcy Argentyny używają różnych nazw: Sachajoy, Ucu, Ukumar-zupai, zaś w Boliwii i w Peru zwierzę znane jest pod nazwami Ucamari i Jucamari.

Według opisów, Ucumar jest zwierzęciem dwunożnym. Nocą wydaje długie, buczące dźwięki. Żywi się dzikimi owocami i miodem.

Ucumar widywany jest w rejonie Tolar Grande, góry Umahuaca, El Chorro, w okolicach Parku Narodowego Baritú w prowincji Salta, w pobliżu miejscowości Caliliegua w prowincji Jujuy a także w prowincji Chaco (wszystkie te miejsca znajdują się w Argentynie).

Jedną z interesujących relacji o Ucumarze zawdzięczamy geologowi Audio L. Pitch'owi, który w 1956 roku podczas wycieczki do argentyńskiej części Andów odnalazł na wysokości 160 metrów nad poziomem morza ślady nieznanego hominida.

W 1958 roku Ucumara zaobserwowali turyści przebywający na polu namiotowym w miejscowości Rengo. Jeden z opisów, sporządzony dla policji przez turystę Carlosa Manuela Soto, mówi o "ogromnej istocie ludzkiej pokrytej długą sierścią".

Obecnie naukowcy sądzą, że Ucumarem może być tak naprawdę znany nauce niedźwiedź andyjski Tremarctos ornatus, który sporadycznie podchodzi blisko siedzib ludzkich.

Opracował: Ivellios