KryptoZoo
KryptoZoo >> Artykuły >> Hominidy
Nołpy
Dodano: 2005-09-18 15:18:52
Nołpy* (Napes) lub Małpy Północnoamerykańskie (North American Apes - nazwa nadana tym zwierzętom przez Lorena Colemana w latach 60. XX w.) spotykane są na terenie południowo-wschodnich i środkowo-zachodnich krańców USA. Widuje się je w tamtym rejonie od początków wieku XVIII po dzień dzisiejszy. Opisywane są jako małpopodobne zwierzęta, zamieszkujące obszary bagniste.

Znana jest między innymi historia farmera Howarda Dressona, który zaprzyjaźnił się z tymi zwierzętami do tego stopnia, że częstował je bananami, gdy odwiedzały go niedaleko jego domu w Oklahomie w latach 1967-1970. W roku 1979 w Północnej Karolinie świadkowie zgłaszali na policji przypadki poturbowań przez nołpy.

Nołpy zaliczane są przez niektórych do rodziny szympansów, które zamieszkiwały niegdyś południowe obszary Ameryki Północnej i lasy mieszane Doliny Missisipi. W miejscowym folklorze, a także w relacjach świadków, występują ogromne stworzenia podobne do goryli i szympansów.

W roku 1962 Kenneth J. Manship i Jerry D. Coleman odkryli w Decatur w stanie Illinois kompletny odcisk stopy nołpy wraz z pełnym odciskiem kciuka. Takież odciski są charakterystyczne dla goryli i szympansów. Później jednak okazało się, że ślad ten zostal spreparowany przez Manshipa lub Dave'a Nicholsa. W późniejszym czasie zaczęły jednak napływać bardziej wiarygodne doniesienia o niezwykłych śladach ze stanów Florida, Alabama i Oklahoma.

Po serii obserwacji szympansopodobnych małp w roku 1971, nołpy zaczęły być zaliczane do tej samej rodziny, do której mają należeć małposkunksy (Skunk Apes). W tym czasie w okręgu Broward na Florydzie jeden z oficerów policji znalazł kilkadziesiąt dziwnych śladów - nie udało się ustalić, do jakiego stworzenia one należały. W obliczu tej oraz innych obserwacji kryptozoologowie sklasyfikowali nołpy jako nowy, nieznany gatunek szympansa.

_______________________________________
* oficjalnie istnieje jedynie nazwa angielska (Napes), podano proponowaną nazwę polską

Zachęcamy również do lektury innych artykułów z tego działu:

· Ufiti
· Basajaun, pirenejski Bigfoot
· Higabon
· Brenin Llywd
· Barmanu
· Kulukamba
· Merwoman - powrót afrykańskiego Kaaiman?
· Yowie
· Mawas
· Teh - Lma