KryptoZoo
KryptoZoo >> Artykuły >> Kryptydy lądowe
Sucuriju gigante
Dodano: 2005-03-11 21:38:29
sucuriju gigante
32-metrowy sucuriju gigante, zastrzelony w 1932 roku


Jednym z najbardziej tajemniczych przedstawicieli świata zwierząt Ameryki Południowej jest olbrzymi wąż o nazwie sucuriju gigante. Nazwa sucuriju gigante znaczy dosłownie "wielki sucuri" lub "wielki wąż boa". Według relacji zwierzę zamieszkuje dorzecza Amazonki, choć zdarzają się też obserwacje sucuriju gigante na obszarze Argentyny, Wenezueli i Gujany.

Sucuriju gigante posiada ciało o długości od 13 do nawet 50 metrów, średnica zaś wynosi około 75 centymetrów. Osiąga wagę do ok 5 ton. Posiada duże oczy, wieczorem błyszczące na niebiesko. Nad oczami sucuriju gigante posiada dwa rogowate wyrostki. Ponadto wąż posiada nieliczne białe miejsca na brzuchu. Prowadzi ziemnowodny tryb życia.

Sucuriju gigante znany jest również pod kilkoma innymi nazwami: Boi ú ba, Boi ú na, Camoodi, Cobra-grande, Kontroler (według indian południowoamerykańskich sucuriju gigante do pewnego stopnia "kontroluje" zamieszkiwane przez siebie obszary), Ibibaboka, Lampalagua (w Argentynie), Matatora (po hiszpańsku "zabójca byków"), Sachamam, Yaurinka.

W styczniu 1907 roku podróżnik i odkrywca Percy H. Fawcett zastrzelił mierzącego niecałe 20 metrów węża w Rio Abuna w stanie Acre w Brazylii, w pobliżu granicy z Peru. W najgrubszym miejscu średnica ciała weża wynosiła jednak zaledwie ok 30 centymetrów, co sugeruje, że zastrzelonym wężem mógł być młody osobnik.

29 października 1929 roku ojciec Victor Heinz zauważył olbrzymiego węża pływającego w Amazonce niedaleko Alpenquer w Brazylii.

Zdjęcie wykonane w 1932 roku (patrz góra), wydane w formie pocztówki, przedstawia około trzydziestodwumetrowego węża ze świecącymi oczami, który podobno został zabity na granicy z Wenezuelą przez brazylijską straż graniczną. Średnica ciałą zwierzęcia wynosiła ponad metr.

sucuriju gigante
Mający około 45 metrów wąż sfotografowany w pobliżu Rio Abuna przez Joaquima Alencara


Inne zdjęcie, wykonane w 1948 lub 1949 roku przez Joaquima Alencara, pokazuje ogromnego węża mającego około 45 metrów długości, przepływającego w pobliżu Rio Abuna. Wagę zwierzęcia oceniono na 4 tony.

W 1977 roku Vincente Amarilho de Oliveira widział ogromnego węża z rogami i zielonkawymi oczami w dopływie Amazonki zwanym Rio Purus.

Badacze John Murphy i Robert Henderson wskazują na fakt, iż ogromne węże, ze względu na swój rozmiar, mają mniejsze możliwości ukrycia się przed drapieżnikami, długość ich ciał może zaś powodować problemy z ciśnieniem krwi, szczególnie w okolicy ogona. Inny badacz, Peter Richard, zauważa, iż najdłuższe znane anakondy - anakondy zielone z gatunku Eunectes murinus - osiągają maksymalnie 10 metrów długości. Zoolog Aaron Bauer szacuje, że średnica ciała weża zastrzelonego w 1907 roku przez Fawcetta musiałaby wynosić co najmniej 80 centymetrów i że taki wąż całe życie musiałby spędzić w wodzie.

Powstało kilka teorii próbujących wyjaśnić pochodzenie sucuriju gigante. Według jednej z nich to, co obserwują świadkowie opisujący sucuriju gigante, to tak naprawdę... skóry porzucone przez inne węże. Sporadycznie znajdowane skóry anakond zielonych Eunectes murinus bywają często wyschnięte i rozciągnięte, co powoduje, że są nawet 20% dłuższe niż ciała ich pierwotnych właścicieli.

Według innej teorii, sucuriju gigante to przedstawiciel któregoś ze znanych gatunków anakond, a jedynie świadkowie wyolbrzymiają ich wymiary, obserwując węże pływające w wodzie.

Inna hipoteza głosi, że sucuriju gigante to całkowicie nowy gatunek olbrzymiej anakondy lub podgatunek zielonego sucuri. Niektórzy badacze sugerują jednak zaklasyfikowanie tego węża jako potomka rodziny Gigantophis, węży które zamieszkiwały rejony Amazonki w okresie eocenu (ok 58 do 34 mln lat temu).

Opracował: Ivellios

Zachęcamy również do lektury innych artykułów z tego działu:

· Pygmy baryonyx
· Żaba purpurowa
· Row - gwinejski dinozaur
· Smok z Brna
· Quang khem - jeleń Chinha
· Kuproh
· Esakar-paki
· Ślady stóp diabła w Japonii
· Bazyliszek
· Voronpatra