KryptoZoo
KryptoZoo >> Artykuły >> Kryptydy lądowe
Esakar-paki
Dodano: 2007-12-21 21:52:49
Jestem prawie pewien, że Ameryka Południowa jest najmniej poznanym kontynentem. Są tu bowiem idealne obszary rozległych połaci, gdzie mogłyby żyć większe i mniejsze rodzaje zoologiczne. Są tu także gatunki nieodkryte. Wśród wielu anonimowych form znajduje się grupka ssaków z rodziny pekari. W lasach Amazonii prócz dobrze znanych nam pekari obrożnych (Pecari tajacu, Linneusz. 1758) i pekari białobrodych (Tayassu pecari, Link. 1795) oraz odkrytego ostatnio pekari olbrzymiego (Pekari maximus, Roosmalen et al. 2007) w tropikalnych lasach Ekwadoru istnieją mniejsze od poprzednich - pekari czerwone, znane przez tubylców jako esakar-paki. Żyją one podobno w dużych stadach - nawet po 60 sztuk. Miejscowi ludzie Shuar twierdzą, że są to najbardziej agresywne pekari, mimo swojej wielkości podobno atakują człowieka bez sprowokowania.


1-costaricalink

Lokalny speleolog z plemienia Shuar - Marcelo Churuwia twierdził, że był ścigany na pograniczu ekwadorsko-peruwiańskim przez stadko południowoamerykańskich świniopodobnych ssaków - esakar-paki. Musiał uciekać na drzewo. Churuwia opowiadał, że zwierzęta te miały czerwono-brązową sierść. Żadne ze znanych pekari nie charakteryzują się taką okrywą włosową. Trzech myśliwych, którzy udzielili wywiadu kryptozoologowi Angelowi Forésowi, porównywali rude esakar-paki do pekari białobrodych. Esakar-paki są najbardziej podobne do Tayassu pecari, które również mają opinię agresywnych. To może być impuls dla nas. Zwierzęta te zamieszkują szczególnie Park Narodowy Sangay i region Trans-Cutucú.
Rude pekari są jednymi z niewielu kryptozwierząt, które w niedługim czasie mogą stać się gatunkami oczywistym dla zoologii.

Cześć II - Przygody Angel Morant Forés w Ekwadorze -1999
field report by Angel Morant Forés

© Caniche Quatl vel Lounak dla KryptoZoo (21 December 2007)