Zarówno zachodni obserwatorzy jak i tubylcy przez długi czas utrzymywali, że w Chinach pojawiły się tygrysy o innych kolorach i wzorach, niż zwykły pomarańcz i czarne pasy. Przez długi czas zachodni naukowcy traktowali te doniesienia pogardliwie. Każdy wiedział, że opowiadania o czymś takim jak białe tygrysy to zwykłe bajki. Dziś białe tygrysy są uznawane i zamieszkują wiele ogrodów zoologicznych, sceptycy wciąż jednak naśmiewają się z tygrysów niebieskich i czarnych. Jeśli istnienie niebieskich tygrysów wydaje ci się niewiarygodne, to powinieneś pamiętać, że "błękitne" ubarwienie występuje u wielu znanych zwierząt, takich jak niebieskie bydło krótkorożne i koty rasy kot rosyjski. Doniesienia o niebieskich tygrysach pochodzą z chińskiej prowincji Fujian.
Niebieskie i czarne tygrysy cieszą się zaledwie małym zainteresowaniem w polu badań kryptozoologicznych, ponieważ najprawdopodobniej posiadają one jedynie zmutowany gen odpowiedzialny za ubarwienie i nie są godne tego, aby uznawać je za podgatunek lub gatunek. Jednakże, gdy nie jesteśmy tego pewni, powinniśmy ich szukać aż do skutku. Możliwe jest, że te niezwykłe zwierzęta już dawno wymarły wskutek zmniejszenia się populacji wszystkich tygrysów. Jeśli jednak błękitne ubarwienie jest sprawką recesywnego genu, który nadal może istnieć u tygrysów, to wtedy mogą się urodzić nowe okazy, oczywiście jeśli normalne tygrysy będą się rozmnażać.
Istnienie bardzo ciemnych tygrysów zostało potwierdzone dzięki skórom takich okazów oraz samym zwierzętom znajdującym się w ogrodach zoologicznych, nigdy jednak nie zaobserwowano całkowicie czarnego zwierzęcia. O występujących w naturze całkiem czarnych tygrysach donoszono z kilku miejsc: z Indii, wyspy Jawa i Myanmaru w Birmie. Zwierzęta te są opisywane jako bardzo podobne do czarnych panter, są jednak większe od lampartów i według opisów świadków, którzy je widzieli, można u nich dojrzeć czarne pasy na ciemnym tle, które jest o jeden ton jaśniejsze od pasów (ta cecha występuje też u melanistycznych lampartów, u których jedynie z bliska można odróżnić pasy od tła). Część tych "czarnych tygrysów" w rzeczywistości okazała się być melanistycznymi lampartami, w większości jednak relacje o czarnych tygrysach nie niosły ze sobą okazu, który można byłoby dostarczyć naukowcom, zagadnienie nadal budzi więc wątpliwości.
W Tajlandii obserwowany jest również tygrys brązowy. Zwierzę posiada rzekomo czarne pasy na brązowym tle. Różne brązowe tygrysy, także i takie pozbawione pasów, są opisywane w Indiach, w szczególności w Tygrysim Rezerwacie w Similipalu. Z Malezji pochodzą relacje o tygrysie zwanym harimau jalor, który posiada pasy o różnych kolorach, przy czym są one ułożone wyłącznie poziomo.
Tygrysy żyjące w Afryce (gdzie oficjalnie nie żyją na wolności) przeważnie posiadają dziwne ubarwienie lub inne niezwykłe cechy. Może to wskazywać na to, że o ile takie tygrysy naprawdę istnieją, to mogą być jakimś afrykańskim podgatunkiem tygrysa, lub też mogą reprezentować inny gatunek (tak jak zmutowane pasiaste lamparty), który tylko przypomina tygrysa i jest nazywany tygrysem przez tubylców. Przykładem może być "tygrys górski" obserwowany w górzystych regionach Czadu, Senegalu i Republiki Afryki Środkowej. Zwierzę opisywane jest jako posiadające czerwonawe futro z czarnymi pasami i nie posiadające ogona. Niektóre z tych zwierząt posiadają długie zęby, przez co wielu kryptozoologów sądzi, że mogą to być okazy kotów szablozębnych. Innym możliwym afrykańskim podgatunkiem tygrysa jest mngwa, szary lew o wymiarach lwa z ledwie widocznymi cętkami.
Relacje o szczególnie ubarwionych i uwzorzonych "tygrysach" docierają także z Ameryki Południowej. Jednakże dopóki nauka nie uzna istnienia w tamtych rejonach dzikiej populacji tygrysów, to takie sprawozdania będą klasyfikowane jako niepotwierdzone anormalnie ubarwione jaguary (szczególnie odkąd jaguary są często nazywane przez tubylców "tygrysami", co prowadzi często do pomyłek).
Newanimal.org
Tłumaczenie: Ivellios