KryptoZoo
KryptoZoo >> Artykuły >> Kryptydy wodne
Potwór z White River
Dodano: 2005-11-25 21:27:54
Historia Potwora z White River (nazywanego popularnie "Blondynem") zaczyna się w lecie 1937 roku na południu Newport w stanie Arkansas w USA. W tym miejscu rzeka White River, stanowiąca dopływ Missisipi, jest szczególnie głęboka. We wrześniu tego roku, miejscowy rolnik Bramlett Bateman podpisał pisemne oświadczenie opisujące spotkanie nad brzegiem tej rzeki, do którego doszło koło 1 lpica.

...widziałem, jak cos ukazuje się na powierzchni wody... [według mnie] miało około 12 do 14 stóp wzrostu [ponad 3,5 metra - przyp. Ivellios] i 4 do 5 stóp szerokości [1,5 metra - przyp. Ivellios]. Nie widziałem głowy ani ogona, ale uniosło się to na powierzchni i pozostało w tej [pionowej] pozycji jakieś pięć minut... potem kilka razy widziałem, jak przemieszcza się w dół rzeki, jednak nie potrafię z pewnością określić długości lub szerokości tego potwora...

Po sprawozdaniu Bateman oraz inni mieszkańcy Newport podpisali pisemne oświadczenia, mówiące, że zobaczyli podobne stworzenie. Trzy z nich napisały pani Bateman, M. J. Gawf (które nie napisała wprost o tym, że widziała potwora, ale zauważyła niepokojące ruchy wody) i B. Z. Reid. Cytat z oświadczenia pani Reid:

...zauważyłyśmy dużą ilość piany i baniek wydostających się z głębokości około 30 stóp [2,7 metra - przyp. Ivellios] w odległości jakichś 300 stóp [27 metrów - przyp. Ivellios] od miejsca, w którym stałyśmy. To przypominało dużego jesiotra albo suma. Zanurzyło się po około dwóch minutach...

George Mann stwierdził później, że widział podobne stworzenie w roku 1915, także pani Ethel Smith z Little Rock doniosła 9 lipca o spotkaniu z podobnym stworzeniem w 1924 roku.

...pozostało na powierzchni wody około pięciu lub dziesięciu minut. Nie robiło dużego hałasu, nigdy też nie pokazywało głowy ani ogona. To wyglądało strasznie, miało obskórną szarą skorupę.

Po roku 1937 relacje o spotkaniach z potworem z rzeki White River ustały, aż do roku 1971. W tym roku zostało zarejestrowanych siedem sprawozdań, pierwsze z nich powstało 17 czerwca. Anonimowy świadek pisze w nim tak:

Nie potrafię stwierdzić, skąd to [stworzenie] przybyło. Gdy patrzyłem na nie, robiło wrażenie łuszczenia się, miało jednak gładki typ skóry lub ciała.

Kilka dni wcześniej potwora widział inny mieszkaniec Newport, Ernest Denks. Według jego relacji, był on długi i szary oraz posiadał wystający z głowy róg.Najbardziej godna uwagi relacja pochodzi z 28 czerwca (patrz: ilustracja), kiedy to Cloyce Warren i jej dwaj przyjaciele łowili ryby w łodzi niedaleko mostu w Newport. Cloyce stwierdziła:

To olbrzymie stworzenie uniosło się na powierzchnię wody i zaczeło płynąć od środka rzeki w strone łodzi. To było bardzo długie i szare... Wzięliśmy małego Polaroida, by sfotografowac schwytaną przez nas rybę. Chwyciłem aparat fotograficzny i zdołałem zrobic zdjęcie, zanim stworzenie zanurzyło się. Widać było długi kręgosłup, długości 30 albo i więcej stóp...

Inne zdjęcie wykonane zostało przez Gary'ego Addington'a i Lloyd'a Hamilton'a niedaleko Jacksonport. Niestety, zostało ono zniszczone przez redakcję gazety Newport Daily Independent podczas przygotowań do druku. 5 lipca odnaleziono wiele bardzo dużych śladów stóp na wyspie Towhead. Miały one 14 cali długości i 8 cali szerokości i miały trzy rozszarpane pazurami palce. Ostroga rozciągała się pod kątem z pięty. Znaleziono dwa takie ślady - jeden pod wodą, drugi nad. W trawiastym obszarze zauważono depresję, tak jakby leżało tam cos bardzo ciężkiego.

W długiej dyskusji na łamach "Searching for Hidden Animals" Roy P. Mackal zauważa, że wszystkie opisy potwora są ze sobą zgodne, różnią je tylko oceny jego wielkości. Według Mackala, najlepiej założyć, że wzrost waha się gdzieś między 15 a 20 stopami. Kolor zwierzęcia zawsze jest opisywany jako szary. Kilku świadków doniosło o łuszczącej sie skórze. Gdy stworzenie wydawało z siebie dźwięki, przypominały one połączone odgłosy krowy i konia.

Z tych opisów Mackal wysnuł wniosek, że White River jest domem dla Mirounga angustirostris lub słonia północnego. Niemożliwe wcześniej do identyfikacji dźwięki teraz pasują do układanki. Ślady tych zwierząt dochodzą do 22 stóp długości, ponadto, samce tych gatunków mają "kufry" na pyskach, co mogłoby wyjaśniać obecność "rogu", który widział Denks. Ślady słonia mają często dużą głębokość, ponieważ żywią się one rybami i głowonogami. W ten sposób Mackal tłumaczy częste widywanie potwora w głębszych rejonach rzeki i dlaczego w tych obszarach występują małe połowy ryb.

Ponadto, odciski słonia, którego odgłosy sa podobne do odgłosów potwora z White River, układają się podobnie do tych znalezionych na wyspie Towhead. Ciało słonia ma zabarwienie podobne do tego, jakie ma ciało potwora, słoń również zrzuca skórę i owłosienie między majem a lipcem - wyjaśnia to "łuszczenie się" skóry potwora, który był widziany między czerwcem a lipcem.

Mirounga angustirostris został zarejestrowany w Meksyku i w południowej Kaliforni, więc Mackal wierzy, iż jest możliwe, że stwór ten w Zatoce Meksykańskiej odnalazł drogę do Missisipi, a potem do White River.

Z tą teorią jest jednak pewien problem - który wydaje się bardzo prawdopodobny. Otóż część Meksyku, w której zarejestrowany został Mirounga angustirostris widnieje na mapie jako Baja California. Wówczas stworzenie musiałoby przepłynąć przez Kanał Panamski, aby przedostać sie do White River.

To jednak nie przekreśla całkowicie teorii Roya Mackala - jeden lub więcej okazów Mirounga angustirostris mógłby zostac schwytany i wypuszczony w Zatoce Meksykańskiej, skąd mógł trafić w górę Missisipi do White River.

Istina, www.istina.rin.ru
Tłumaczenie: Ivellios

Zachęcamy również do lektury innych artykułów z tego działu:

· Skrimsl
· Gigantyczny węgorz
· Potwór z jeziora Bajkał
· Kokkol
· Chessie
· Kraken
· Potwór z jeziora Tianchi
· Caddy
· Nessie
· Potwór z jeziora Worth. Człowiek-kozioł z wyspy Greer