KryptoZoo
KryptoZoo >> Artykuły >> Kryptydy lądowe
Pekari olbrzymi
Dodano: 2006-12-04 21:54:59
Pekari olbrzymi


Rok 1974 był ważnym wydarzeniem zoologicznym z powodu odkrycia Pekari z Chaco.

Teraz historia się powtarza, ponieważ naukowcy odkryli dla nauki nowy gatunek - Pekari olbrzymiego. Tak jak w przypadku Pekari z Chaco, również nowy gatunek został odkryty dzieki opowiadaniom miejscowych, w tym przypadku od Indian Cabolos (potomkowie zbieraczy kałczuku) z Amazonii. Nową pekari odkrył Mark Van Roosmalen, prymatolog Holenderski (znany min. z odkrycia kilku małp w XX wieku).

Gdy już wiedziano o istnieniu tego największego z pekari, Van Roosmalen przybył na miejsce występowania owego zwierzęcia, razem z autorem czasopisma GEO, filmowcem Lotharem Frentzem i dwoma fotografami. Po czterech dniach czekania w ukryciu naukowcy zobaczyli grupę czterech zwierząt. Członkowie wyprawy mogli się poszczycić zrobieniem dobrych zdjęć. Zwierzęta wyglądają inaczej niż inne pekari - są podobne do Pekari obrożnego, ale większe, ciemniejsze i bez kołnierza wokół szyi.

Gazety niemieckie doniosły po raz pierwszy o obserwacjach tego gatunku w Czerwcu 2004 roku i wiadomość widocznie była ukrywana, bo zbiegła się z opublikowaniem dokumentalnego filmu Lothara Frenza.

Pekari olbrzymi


Ale o dziwo już Karl Shuker informował o istnieniu olbrzymiego pekari w 2002 w książce "New Zoo". Cytując osobiste wypowiedzenie Van Roosmalen, Karl Shuker powiedział że Pekari olbrzymiego spotkano po raz pierwszy w 2000 roku. Wydaje się że Van Roosmalen i Frenz zdobyli i zabili jedno ze zwierząt: artykuł w Suiform Soundings (biuletyn IUCN/SSC Pigs, Peccaries i Hippos Specialist Group. Formely Asian Wild Pig News). Artkuł nosi tytuł "New mammal discovered in South America-and eaten" opowiada on m.in o tym jak Lothar Frenz i Van Roosmalen byli upoważnieni do zabicia pekari, ale odmówili spróbowania mięsa, mimo to zebrali resztki zwierzęcia do analizy DNA. Artykuł GEO zawiera zdjęcie myśliwych z martwą pekari.

Czasopismo GEO opublikowało artykuł (w Niemczech) na temat odkrycia z 2004 roku. A w grudniu 2005 Suiform Soundings opublikowało angielską wersję (Carstens 2005). Nie wiadomo czy Van Roosmalen zamierza opublikować opis oparty tylko na próbce mięsa, którą on zebrał (gatunek został opisany od zdjęć i próbki tkanki mięsnej - najlepszy w ten sposób opisany przypadek to Laniarus liberatus)albo będzie czekał aż zostanie znaleziony lepszy materiał na opublikowanie oficjalnego odkrycia.

Jedno nie ulega wątpliwości, że odkrycie tego lądowego ssaka jest jednym z najważniejszych odkryć zoologicznych wśród ssaków w XXI wieku. To jest duża sensacja, chociaż według ogólnej opinii nie tak duża jak wielu ludzi sądzi. Wiele dużych ssaków zostało opisanych w ostatnich latach i to jest powód aby myśleć że wiele innych nieznanych gatunków może zostać odkrytych w przyszłości.

To jest dobry przykład pracy kryptozoologów, którzy poszukują wielu nieuznawanych przez naukę zwierząt.

Źródło: cryptomundo.com
Tłumaczenie: Caniche