KryptoZoo
KryptoZoo >> Artykuły >> Kryptydy lądowe
Cigau
Dodano: 2005-03-11 22:56:14
Cigau
Cigau - rekonstrukcja wyglądu


Cigau (lub cigua) to tajemnicze zwierzę z rodziny kotowatych, zamieszkujące rejon góry Kerinci oraz okolice Bangko na indonezyjskiej wyspie Sumatra. Jest nieco mniejszy od tygrysa sumatrzańskiego, ale silniej od niego zbudowany. Posiada futro koloru żółtego lub brązowawego. Kark cigau porasta sierść przypominająca grzywę lwa. Zwierzę posiada krótki ogon. Wydaje odgłosy przypominające ryk azjatyckiego lwa. Kończyny tylne są nieco dłuższe od kończyn przednich.

Według relacji, cigau jest zwierzęciem bardzo agresywnym, atakującym bez powodu.

W 2004 roku na Sumatrę wysłana została ekipa badawcza poszukująca innej indonezyjskiej kryptydy, orang pendeka. Badacze natknęli się na kłaczki sierści, które w ich mniemaniu mogły należeć do orang pendeka - badanie DNA wykazało jednak, że sierść należy do zwierzęcia z rodziny kotowatych i nie należy do żadnego ze znanych gatunków kotów występujących na Sumatrze.

Na temat cigau powstało kilka teorii. Według jednej z nich, jest to przedstawiciel wymarłego w plejstocenie gatunku tygrysa szablastozębnego (Smilodon). Inna teoria, dużo bardziej prawdopodobna, głosi iż cigau należy do nowego, zupełnie nieznanego nauce gatunku zwierzęcia kotowatego.

Opracował: Ivellios