KryptoZoo
Olitiau
Dodano: 2005-08-16 16:49:14
Widziany i opisany przez badacza i kryptozoologa o niekwestionowanym autorytecie, Ivana Sandersona, Olitiau jest wschodnioafrykańskim odpowiednikiem zachodnioafrykańskiego Kongamato i indonezyjskiego Ahoola. Opisany jako gigantyczny nietoperz mający skrzydła o rozpiętości od 10 do 15 stóp (około 3 do 4,5 metra), ten olbrzym wśród zwierząt latających najbardziej aktywny jest w godzinach nocnych.

Pierwszego opisu Olitiau dokonał właśnie Sanderson ze swoim kompanem Geraldem Russellem. Obaj natknęli się na dwa mniejsze osobniki Olitiau w czasie wyprawy w rejon Gór Assumbu (Kamerun) w roku 1932. Jak później Sanderson napisał w jednej ze swoich książek, Olitiau ma małą szczękę, jest koloru czarnego, jednak nie posiada sierści (lub posiada w szczątkowych ilościach). Ja policzę jego ogromne białe zęby, jeśli wystarczy mi czasu - one mają dobre dwa cale długości... (4 centymetry). Opis Olitiau wywołał zdumienie zarówno wśród naukowców, jak i tubylców. Według Ivana Sandersona, Olitiau to gatunek pterodaktyla. Sam badacz nazwał później to zwierzę "Dziadziusiem wszystkich nietoperzy".

Olitiau w rejonie Gór Assumbu występuje do dziś, jednak nikomu nie udało się go schwytać, wobec czego niemożliwe jest ustalenie do końca tożsamości tego zwierzęcia.

Zachęcamy również do lektury innych artykułów z tego działu:

· Batsquatch
· Gonzwell
· Ahool
· Mity i historie o pterozaurach
· Wietnamskie lotniki nocne
· Ngoima
· Turako kigezi
· Kongamato
· Ropen
· Istota z Copiapó