KryptoZoo
Nessie nie istnieje
Dodano: 2005-03-09 14:26:03
Ekipa telewizji BBC One, która przygotowała nowy film o zagadce potwora z Loch Ness, twierdzi, że Nessie nie istnieje. Twórcy postanowili pójść za tropem teorii głoszącej, że w jeziorze tym mógł przetrwać do naszych czasów plezjozaur. Mimo że naturalnym środowiskiem tego zwierzęcia były ciepłe wody subtropikalne, ekipa doszła do wniosku, że teoretycznie możliwe było jego zaaklimatyzowanie się do surowych warunków Szkocji.

Co zrobiono? Na samym początku badacze postanowili odtworzyć prawdopodobne zachowania plezjozaura. W tym celu przestudiowali nawyki i tryb życia obecnie żyjących morskich gadów, takich jak krokodyle i żółwie. Mieli nadzieję, że aparatura zainstalowana na ich łodzi wychwyci powietrze wydychane z płuc Nessie. Przeczesali wzdłuż i wszerz jezioro, całą jego linię brzegową i dno, nie odnotowując niczego nadzwyczajnego, chyba że jako coś niezwykłego zaliczymy zagrzebaną w mule boję. Użyto 600 oddzielnych wiązek sonarowych i satelitarnej technologii nawigacji, aby mieć pewność, że nie ominięto ani skrawka jeziora. Niestety nie zaobserwowano na radarze żadnych wielkich anomalii, które musiałoby wywołać cielsko poruszającego się stwora. Rozczarowani badacze z BBC musieli ogłosić smutny wniosek - Nessie to tylko legenda.

Dlaczego więc ludzie nadal donoszą, że widzą w jeziorze tajemnicze stworzenie? Według członków ekipy ludzie widzą to, co chcą zobaczyć. W tym celu przeprowadzili nawet mały eksperyment - ukryli pod powierzchnią wody słupek z ogrodzenia i na oczach turystów wynurzył się on na powierzchnię. Większość z przepytywanych póĽniej osób potwierdziło, że widziało tylko prostokątny obiekt, ale kilku świadków zarzekało się, że zaobserwowali głowę potwora i nawet ją narysowali !

Ten niewesoły wniosek na pewno jednak nie przekona większości badaczy tajemnic i kryptozoologów. Możemy być pewni tylko tego, że jeszcze nie raz usłyszymy nowe rewelacje i hipotezy na temat Nessie.

--

Oryginalny artykuł znajduje się pod tym adresem - http://news.bbc.co.uk/1/hi/sci/tech/3096839.stm