KryptoZoo
KryptoZoo >> Artykuły >> Kryptydy wodne
Bessie
Dodano: 2005-03-18 00:29:54
Zachód słońca nad jeziorem Erie"Bessie z Południowej Zatoki", lub krócej - Bessie, to kryptyda (lub kryptydy) występująca w północnoamerykańskim jeziorze Erie. Pierwsze raporty dotyczące spotkań z tym zwierzęciem pochodzą z II połowy XIX wieku.

Jednym z pierwszych był raport sporządzony przez dwóch Francuzów - braci Dusseau - pod koniec 1880 roku. Spotkali oni "zdychającego jesiotra leżącego na brzegu jeziora". Stworzenie wkrótce wyzionęło ducha. Bracia pospiesznie oddalili się w celu zawiadomienia o znalezisku służb weterynaryjnych, kiedy wrócili na miejsce - stworzenia już nie było.

Według opisów braci, zwierzę miało "30 stóp (około 10 metrów) długości, duże łuski oraz długie ramiona, czy też płetwy. Niektóre z łusek były wielkości srebrnego dolara".

Opis dokonany przez braci Dusseau pasuje w pewnym stopniu do globstera. W tym jednak przypadku stworzenie w chwili odnalezienia dawało jeszcze znaki życia.
Od tamtej pory w rejonie jeziora Erie znajdowane są podobne "dziwadła", zagadka jednak do tej pory pozostała nierozwiązana.