Czy wierzycie, że nieznane gatunki dużych zwierząt ciągle nie zostały odkryte? Przytoczone tutaj poniżej przykłady nowo opisanych ssaków pozostawiają nam nadzieję, że jakieś większe zwierzęta ciągle są nieznane. Aby ponownie obalić dogmat Cuviera z którym zapalczywie walczył Bernard Heuvelmans przedstawię przykład trzech nowych gatunków. Dwa z nich to drapieżne ssaki odkrywane bardzo rzadko, te odkryte całkiem przypadkowo, jednak obserwowane przez badaczy lub miejscowych w terenie bądź dzięki obecności martwych okazów. Trzeci to tajemniczy torbacz, bezprecedensowo największe z tych trzech odkryć, co najdziwniejsze naukowcy wiedzą o jego istnieniu jedynie dzięki obecności kału znalezionego gdzieś w rozległej dolinie Tasmanii. Do dziś żaden z białych ludzi nie widział tego stworzenia. Czy może być groźne dla człowieka?
Ryjonos chon bac ma
W listopadzie tego roku opisano nowy gatunek krewnego naszego polskiego borsuka, ryjonosa Melogale cucphuongensis sp. nov. w centralnym Wietnamie w prowincji Ninh Thuan. Odkrycia dokonała międzynarodowa ekipa z Niemiec i Wietnamu. Zwierzę różni się na tyle od pozostałych gatunków z tego rodzaju, że zasadne było ustanowienie dla niego osobnej jednostki taksonomicznej. Amerykańscy badacze pod przewodnictwem Jeba Beversa zebrali ze środkowo-północnej Tasmanii trzy próbki odchodów nieznanego wcześniej drapieżnego torbacza z rodziny niełazów odlegle spokrewnionego z osławionym diabłem tasmańskim (różnica pokrewieństwa wynosi ok. 5 mln. lat). Gatunek może być odporny na paskudny twarzowy nowotwór dotykający populację diabłów na Tasmanii. Nikt nie wie jak ten najbliższy krewny wygląda. Na Madagaskarze opisano innego jeszcze drapieżnika, w grudniu 2010 roku odkryto dla nauki nowy gatunek łaszy: Vontsirę Durella. Odrębność gatunku potwierdzono na podstawie analizy różnic morfologicznych czaszki, zębów i łap. Zwierzę jest przystosowane do wodno-lądowego trybu życia. Ryjnonos z Wietnamu, przez krajowców nazywany chon bac ma czyli lis z białym policzkiem, żywe zwierze po raz pierwszy skonfiskowano w roku 2005 w Parku Narodowym Cuc Phuong. Nieco później, w roku 2006 martwego osobnika tego gatunku znaleziono w Endangered Primate Rescue Center na terenie tego samego parku. Gatunek występuje sympatrycznie wraz z dwoma innymi gatunkami z rodzaju Melogale: M. moschata oraz M. personata. Na podstawie analizy budowy czaszki oraz badań molekularnych mitochondrialnego DNA potwierdzono że jest taksonem siostrzanym do dwóch poprzednio opisanych gatunków z regionu Azji tropikalnej. Vontsirę Durella, ssaka z rodziny Eupleridów schwytano po raz pierwszy także w 2005 roku gdy pływał w pobliskim jeziorze w bagiennym regionie Lac Alaotra, w środowo-wschodnim Madagaskarze.
Vontsira z Madagaskaru
Odkrycia wciąż nowych gatunków ssaków nie są bynajmniej bardzo rzadkie, czego dowiodła także ostatnia wyprawa zoologów na filipińską Wyspę Luzon, gdzie wyodrębniono aż siedem nowych gatunków myszowatych, badacze znają też pewne gatunki jeleni czy świń, które próbują opisać. Czekamy zatem na nowe odkrycia. Może lada dzień potwierdzą się informacje o innych rzekomych stworzeniach z legend czy podań krajowców, takie jak nieznane łasicowate zwierzę z Chin zwane huang yao, tygrys workowaty, tenrek Fontoynonta czy pewien wielki królik.
Opracował:
Tomasz Pietrzak as Caniche-Quatl