KryptoZoo
KryptoZoo >> Artykuły >> Kryptydy wodne
Storsjöodjuret
Dodano: 2006-08-12 14:13:14
Storsjöodjuret
Powyższa, przedstawiająca rzekomo Storsjöodjureta fotografia, wykonana została w 1983 roku przez badaczkę Carinę Johnson.

Storsjöodjuret to wodne zwierzę (po szwedzku "odjur" znaczy "potwór") zamieszkujące rzekomo 900-metrowej głębokości jezioro Storsjön w połnocno-zachodniej szwedzkiej prowincji Jämtland.

Pierwszy opis stworzenia pojawia się w opowiadaniu napisanym w 1635 roku przez pewnego wikariusza. Większe zainteresowanie nadeszło jednak po 1890 roku. Po pojawieniu się kilku relacji okoliczni mieszkańcy postanowili wyłowić potwora, zyskali nawet poparcie króla Oskara II. Od tamtej pory stwora widziano setki razy. Nie było jednak żadnych naukowych wyników, mimo to poszukiwacze nie tracili wiary.

Zwierzę opisywane jest jako wężowate lub gadowate stworzenie z psią głową, długości około sześciu metrów. Według niektórych relacji zwierzę posiadało garby. Niektórzy ludzie opisywali je jako wężowate z psią głową i grzywą na grzbiecie.

Storsjöodjuret

W bezlitosne próby schwytania zwierzęcia zaagnażowanych było wiele osób, zaś w 1986 roku administracja Jämtlandu wciąż uznawała je za niezidentyfikowane (co uczyniło Storsjöodjureta miejscową atrakcją turystyczną) i umieściła zwierzę na liście gatunków zagrożonych wyginięciem. Usunięto je jednak z listy w 2005 roku.

Krążą wieści, że w kilku innych szwedzkich jeziorach także mieszkają potwory. Jednym z podobnych do Storsjöodjuret jest Igopogo z jeziora Ontario.

Źródło: anglojęzyczna Wikipedia
Tłumaczenie: Ivellios