KryptoZoo
KryptoZoo >> Artykuły >> Hominidy
Oliver
Dodano: 2005-03-11 21:41:15


Oliver-gwiazda telewizji, który zadziwił świat

Teraz jedna z nielicznych rozwiązanych zagadek kryptozoologicznych. Jak wyjaśniono sprawę osobliwego, podobnego do szympansa ssaka naczelnego, nazwanego Oliver?
Od 1996 roku zwierzę znajdowało się w Teksasie, w ogrodzie zoologicznym przeznaczonym przede wszystkim dla małp człekokształtnych. Miał łysą głowę i poruszał się swobodnie w pozycji wyprostowanej, na dwóch nogach, a jego zachowanie dziwnie przypominało ludzkie. Wcześniej pisały o nim gazety i pokazywały telewizje całego świata, zwłaszcza w latach osiemdziesiątych, kiedy był jeszcze własnością nowojorskiego prawnika Michaela Millera. Przez dwadzieścia lat snuto domysły na temat tajemniczej małpy. Uważano ją za dziwnego szympansa, nieznany gatunek, a nawet za krzyżówkę małpio-ludzką...
Po licznych badaniach mitochondrialnego DNA oraz chromosomów z próbek tkanek Olivera oraz innych naczelnych, w 1998 roku zespół amerykańskich genetyków (między innymi doktor John Ely z Trinity University w Teksasie oraz Charleen Moore z Texas University Health Scibace Center) opublikował wyniki badań w American Journal of Physical Antropology.
W rozprawie ujawniono, że Oliver ma normalny kariotyp komórkowy (występowanie, liczba i układ chromosomów w komórkach) pospolitego szympansa Pan troglodytes. Ponadto pod względem genetycznym bardzo przypomina okazy pochodzące z Gabonu w Afryce Zachodniej, co pozwala ustalić prawdopodobne miejsce pochodzenia Olivera.

Zachęcamy również do lektury innych artykułów z tego działu:

· Kryptydy Wysp Salomona
· Barmanu
· Ufiti
· Ferla Mohr
· Mono grande
· Małpa - skunks
· Czuczuna
· Goryl - liliput
· Kulukamba
· Gnena - mały hominid z Afryki