KryptoZoo
Nowa stara Shunka warak'in
Dodano: 2007-11-20 21:20:04
Shunka warakin stała się zagadką dla ludzi nie związanych z tajemniczym jej ustrzeleniem, a i dla tych była ona czymś niepojętym. Do niedawno toczył się spór czy zabite zwierzę sprzed 100 laty było dzikiem (sam kiedyś tak uważałem) czy jakąś hieną. Do niedawna. A właściwie jeszcze kilka dni temu tak by się spierano, gdyby nie to, że znaleziono jakże niezwykły okaz. Ten okaz wyjaśnia historię czarnego wilka o długich przednich kończynach, kępce włosów na karku i krótkim ogonie. Jest to owa zagubiona sprzed 121 laty shunka widniejąca na pewnym przestarzałym już zdjęciu.To jest to wyleniałe zwierzę, które ponad 100 lat temu biegało po dolinie Madison w Montanie. Wyleniałe? Wcale nie. Jest w całkiem dobrym stanie.

"Nigdy nie wątpiłem w tą historię,” powiedział Jack Kirby, wnuk osadnika, który zastrzelił zwierzę.To właśnie on odszukał fascynujący okaz zwierzęcia w muzeum Idaho w Pacatello.

shunka warakin

nowa shunka

shunka warakin

stara shunka


Odnaleziona shunka cechuje się ciemnobrązową sierścią i jaśniejszymi bokami tułowia. Znalezisko ma 70 centymetrów wysokości i 120 cm. długości. Czy jest to zoologiczny syn marnotrawny?
Już niedługo sprawa shunki zostanie wyjaśniona. Czy więc jest to faktycznie jakiś potomek wilków Edwarda Canis edwardii czy tylko chory mieszaniec psa i wilka? Szczegółowe badania DNA w słynnym centrum badań DNA w Maine czekają na szybkie rozwiązanie. Czy będzie to największa sensacja kryptozoologiczna roku? Kryptozoolodzy i mieszkańcy stanu Montana czekają z niecierpliwością.

14 listopad 2007,WALT WILLIAMS