KryptoZoo
KryptoZoo >> Artykuły >> Hominidy
Mande Barung - indyjski yeti
Dodano: 2008-06-23 20:17:51

W Ameryce Północnej istoty te nazywa się Bigfootami lub Sasquatchami, w Brazyli mapinguary, w Australii Yowie, w Indonezji zwą sie sajarang gigi. Najsłynniejszym przedstawicielem jest jednak nepalski Yeti.

Mało kto wie, że w Indiach również żyje ich kuzyn, choć mniej znany. Mande barung, albo leśny człowiek, zamieszkiwać ma odludne wzgórza w północno-wschodniej części stanu Meghalaya. Według relacji naocznych świadków, istota o której mowa przypomina wyglądem małpę i mierzy ok. 3 m. wzrostu. Relacje o mande barung przez wiele lat napływały z okolic zachodnich, południowych i wschodnich wzgórz Garo.

wyobrażenie Mande Barung

Dipu Marak, jeden z ekspertów twierdzi, że istota waży ok. 300 kg a jej dieta składa się głównie z roślin, owoców, korzeni i kory drzew.

Wzgórza Garo zajmujące powierzchnię ponad 8000 km kwadratowych porasta jedna z najgęstszych dżungli w Indiach. Jak można się przekonać, świadków obserwacji leśnego człowieka jest niezwykle dużo. Jednym z nich jest drwal Nelbison Sangma, który pracuje na obrzeżach parku narodowego Nokrek na wzgórzach Garo. W listopadzie 2003 przez trzy dni z rzędu miał szansę obserwować to stworzenie. - Zobaczyłem to stworzenie po drugiej stronie rzeki. Łamało gałęzie drzewa spijając wypływający sok.

Czyniło to z niezwykłą siłą " - mówi Sangma. Chciałem ją oczywiście sfotografować, ale zdawałem sobie sprawę, że zdobycie najbliższego aparatu zajmie mi co najmniej 10 godzin. Przez ten czas istota zniknęłaby. Sangma doniósł o swej obserwacji departamentowi rolnictwa, jednak nikt nie dał mu wiary. Drzewo, które na swój cel wybrał sobie małpolud rzeczywiście nosiło ślady zadrapań na korze. Nelbison Sangma pokazuje miejsce, w którym widział istotę. 10 godzin drogi od Nokrek leży drugi park narodowy w regionie wzgórz Garo, Balpakram, którego teren stanowi gęsta dżungla granicząca z Bangladeszem. Odludny region Balpakram znany jest z ogromnego wąwozu porośniętego dżunglą, nad którą górują majestatyczne klify.

Jeśli gdziekolwiek na świecie jest miejsce, w którym leśni ludzie mogliby być bez narażania się na spotkanie z człowiekiem, z pewnością jest to właśnie to miejsce. Jedno z najsłynniejszych spotkań z małpoludem miało tu miejsce w kwietniu 2002 roku, kiedy leśnik James Marak (jeden z grupy 14 funkcjonariuszy dokonujących spisu tygrysów w Balpakram), ujrzał coś, co przypominało yeti.

Zgodnie z pisarzem i biologiem Llewellynem Marakiem, podobnych relacji nie można odrzucać od ręki.

- Ubiegłego roku ujrzałem ślady "- mówi dodając, że nie dało się wyjaśnić ich pochodzenia. Różniły się one od śladów innych istot i przypominały odcisk ludzkiej stopy, oczywiście poza tym szczegółem, że miały ok. 45 cm. długości. Wielokrotnie te istoty widzieli takie mój ojciec i dziadek. Twierdzili, że przypominały one duże goryle.

Marak sugeruje, że departament leśnictwa nie traktuje zbyt poważnie zgłaszanych obserwacji. Leśnik Shri PR Marak zaprzecza jednak poglądowi, jakoby nie podejmowano śledztw w sprawie obserwacji małpoluda. Jest to jednak według niego bardzo kosztowne przedsięwzięcie, wymagające wypraw w trudno dostępne miejsca.

Jak wiecie, to stworzenie (mande barung) stanowi ważny element naszej kultury, przekazywany nam od pokoleń przez przodków. Nie mamy jednak konkretnych dowodów na jego istnienie. Istnieją nawet przypuszczenia, że niektóre dowody były fabrykowane" - twierdzi Marak. Ponieważ region ten porasta gęsta dżungla, trudno dowiedzieć się czegokolwiek.

Badacz zajmujący się stworzeniem, Dipu Marak, otrzymał jednak liczne relacje naocznych świadków, które sugerowały, że w legendzie znajduje się coś z prawdy. Krytycy upierają się przy fakcie braku fotografii, lecz dla Maraka " brak dowodów nie jest dowodem nieistnienia" stworzenia. - Mamy tak wiele relacji świadków, że szczerze wierzę w to, że w Garo żyje duża istota. Nie jest to tylko legenda, ani też krok w kierunku przyciągnięcia turystów. Jest to głęboko zakorzenione w naszej kulturze, a z drugiej strony możliwe z naukowego punktu widzenia. Nie potrafię ostatecznie udowodnić jej istnienia, ale nikt też nie ma podstaw, aby sądzić, że nie istnieje. Prawda leży gdzieś daleko "- mówi Marak. Jednak potwór z Loch Ness też nie lubi być fotografowanym i nie dawał ku temu wielu okazji.

Artykuł tłumaczony pochodzi ze strony Serwisu NPN

Źródło: “On the trail of the ‘Indian Yeti’” by Alastair Lawson, BBC News, June 17, 2008, Meghalaya, India.



Zachęcamy również do lektury innych artykułów z tego działu:

· Popobawa
· Megaladapis - Tratratratra
· Chiński dziki człowiek
· Yeren
· Basajaun, pirenejski Bigfoot
· Małpa - skunks
· Człowiek Lodu
· Kryptydy Wysp Salomona
· Gerit
· Goryl - liliput