KryptoZoo
Nieznane niedźwiedzie
Dodano: 2005-12-22 18:12:48
Niedźwiedzie tutaj umieszczone nie zostały dotychczas zbadane przez naukowców. Kilka z nich udało się schwytać lub też odnaleziono ich ślady biologiczne, nigdy jednak nie potwierdzono, czy są to nowe gatunki. Wiele niedźwiedzi nie byłoby już kryptydami, gdyby poświęcono odpowiednią ilość czasu na ich zbadanie.

Objaśnienie: Kodiak jest to brązowego koloru niedźwiedź pospolity, występujący na Alasce i w Kolumbii Brytyjskiej.

Niedźwiedź McFarlane'a (północno-zachodnie terytoria Ameryki Północnej) - niezwykły niedźwiedź o kremowym umaszczeniu, kształt jego głowy jest nieco inny niż u innych niedźwiedzi. Jeden okaz został zastrzelony w pobliżu Anderson River (USA), jego skóra i czaszka spoczywają w archiwum Instytutu Smithsona. Jeżeli ktoś poświęciłby trochę czasu i przejrzał archiwa Instytutu, z pewnością "odkryłby" owe eksponaty.

Alaskański "olbrzymi niedźwiedź polarny" (Alaska i wyspy Kodiak w Ameryce Północnej) - olbrzymi niedźwiedź polarny, większy niż Kodiak, o śmietankowo białym umaszczeniu; posiada owłosienie na poduszkach stóp. Jedna z kobiet zamieszkujących wyspę Kodiak przekazała historię, jakoby jej ojciec zabił "białego niedźwiedzia o owłosionych łapach". Według niej, nie mógł być to Kodiak. Prawdopodobnie jest to ten sam gatunek (lub bliski krewniak), co niedźwiedź McFarlane'a.

Adamski niedźwiedź jeżowy nazwa angielska Adam's hedgehog-bear (Kalifornia, USA) - niedźwiadek posiadający na grzbiecie "grzebień" z długich, sztywnych włosów. Prawdopodobnie jest to odmiana niedźwiedzia grizzly.

Milne (Peru i Kolumbia, Ameryka Południowa) - duży czarny niedźwiedź występujący na terenach Kolumbii i Peru. Jest to prawdopodobnie nowy gatunek niedźwiedzia o krótkim pysku, pochodzący od niedźwiedzia andyjskiego.

Czerwony niedźwiedź górski (południowo-wschodnie pasmo Andów, Ameryka Południowa) - niedźwiedź występujący w niższych piętrach górskich Andów, posiadający czerwonawego koloru futro. Pochodzi prawdopodobnie od niedźwiedzia andyjskiego (również ze względu na krótki pysk).

Brązowy niedźwiedź karłowaty nazwa angielska Pygmy brown bear (Peru, Ameryka Południowa) - niskiego wzrostu brązowy niedźwiedź występujący na terenie Peru. Wywodzi się prawdopodobnie od niedźwiedzia andyksjiego lub jest odmianą niedźwiedzia brązowego (zwierzęta występujące w rejonie zwrotników z reguły są mniejsze niż ich północni kuzyni).

Afrykański niedźwiedź karłowaty nazwa angielska African dwarf bear (Maroko i sąsiednie kraje afrykańskie) - mały, ciemnoszary lub brązowy niedźwiedź, żyjący w górach Atlasu i w pobliskim Maroku. Największa jego populacja zamieszkuje prawdopodobnie właśnie Atlas.

Chiński biały niedźwiedź (prowincja Hubei w Chinach) - niedźwiedź polarny żyjący podobno w lasach Shennongija w prowincji Hubei w Chinach. Niedźwiedzie w tym rejonie nie występowały przez długi okres czasu, możliwe jednak, że jakaś populacja istnieje. Być może jest to nowy gatunek, mający wiele wspólnego z Kermodami z Kolumbii Brytyjskiej.


Irkuiem


Irkuiem lub też Irqiem (Syberia, Azja) - olbrzymi biały niedźwiedź, różniący się nieco od niedźwiedzia polarnego. Zamieszkuje syberyjski półwysep Kamczatka. Prawdopodobnie jest to nowy gatunek niedźwiedzia o krótkim pysku.
Wkrótce na temat tej kryptydy pojawi się osobny, dłuższy artykuł.


Nandi


Nandi Inne nazwy Chemosit, Chimiset (Afryka) - wielkie niedźwiedziopodobne zwierzę zamieszkujące obszary Kenii. Opisywane jest jako "duże jak człowiek, mające długie czerwonawe lub żółte włosy i krótki gruby ogon". Czasami chodzi na czterech, czasami na dwóch nogach. Żyje na wysokich drzewach i stamtąd dokonuje ataków - stwierdzono już śmierć kilku osób z łapy owego zwierzęcia. Istnieje opinia, że jest to wyrośnięta hiena, chalikoter (podobny do konia ssak) lub olbrzymi niedźwiedź.

Niedźwiedź Bergmana (Syberia, Azja) - Stan Bergman, myśliwy z Kanady, zabił olbrzymiego czarnego niedĽwiedzia podobnego do Irkuiem, który podobnie jak tamten był nieporównywalnie większy od innych niedźwiedzi.
Syberyjski folklor zna wiele tego typu stworzeń. Rosyjscy myśliwi zażądali od Bergmana pokazania ciała zwierzęcia i stwierdzili, iż może on być spokrewniony z Arctodus simus-niedĽwiedziem, który 10 000 lat temu zamieszkiwał Amerykę Północną.

Niedźwiedź muruński nazwa angielska Murung River "Bear" (Borneo, Indonezja) - niedźwiedziopodobne zwierzę występujące w rejonie rzeki Murung na Borneo. Prawdopodobnie jednak nie jest to niedźwiedź, lecz odmiana cywety (ssak drapieżny z rodziny łaszowatych).


Panda sepiowa


Panda sepiowa (Chiny) - w latach osiemdziesiątych biolog Pan Wenshi schwytał samicę o sierści barwy sepii i przekazał ją do ogrodu zoologicznego w Xi'an. 31 sierpnia 1989 roku samica urodziła zwykłe, czarno-białe dziecko, samca nazwanego Bao Bei. Po czterech miesiącach od jego narodzin pracownicy ogrodu zoologicznego ze zdumieniem stwierdzili, że jego sierść zmienia ubarwienie z czarnego na brązowawe. Ponieważ w Qvin Ling na izolowanym obszarze żyje niewiele pand, okazy brązowo-białe można uznać za mutanty powstałe w wyniku chowu wsobnego, który sprawił, że widoczne stały się skutki działania zmutowanego genu.