KryptoZoo
Egzotyczne zwierzęta odnalezione w górach Tanzanii
Dodano: 2006-07-17 23:41:11
Galago
Galago


W trakcie pierwszej inspekcji gór Rubeho w Tanzanii naukowcy opisali ponad 160 gatunków zwierząt.

Wśród nich były nowe gatunki żab, kilka "dzieci buszu" i 11 gatunków znalezionych tylko w rejonie Rubeho.

Jednakże wyniszczenie lasów w regionie Wschodniego Łuku - mocno zalezionego łańcucha górskiego, w którym znajdują się góry Rubehos we wschodniej Tanzanii - zagraża zaiwrzętom oraz mieszkańcom tych lasów.

Płacze jak dziecko

Międzynarodowy zespół naukowców użył obrotowych pułapek fotograficznych, nagrań audio i technik śledzenia opracowywanych od ponad dwóch lat, w celu identyfikacji zwierząt. Pułapki fotograficzne, które stanowią aparaty o dalekim zasięgu, uchwyciły obrazy ssaków takich, jak czerwony dujker (Cephalophus natalensis) i górski karzeł galago (Orinus galagoides).

Galago
Czerwony dujker


Galago to małe, prowadzące nocny tryb życia ssaki naczelne z dużymi, okrągłymi oczami, zwykle nazywane "dziećmi buszu", nazwa pochodzi prawdopodobnie od zwierzęcego płaczu przypominającego płacz ludzkiego dziecka.

Wśród innych endemicznych gatunków odnalezionych we Wschodnim Łuku znalazły się dwa kameleony, zanzibarskie "dziecko buszu", ryjoskoczek z gatunku Rhynchocyon cirnei i kilka ptaków.

W jednej z małych dolin badacze odkryli nowy gatunek żaby (Arthroleptis nikeae). To ziemnowodne zwierzę osiąga wzrost 4 centymetrów od pyska do dna i posiada gładką skórę w brązowawe wzorki.

Galago
Ptak z gatunku Iringa Akalat Ukwiva


Czynnik ludzki

Gdy zespół obserwował bogate zwierzęce życie, zauważył także zatrważająco dużą ingerencję ludzkiej działalności w lasach. W jednym miejscu 49 akrów oficjalnego rezerwatu było oczyszczone dla potrzeb fasoli i plantacji tytoniu, inne obszary nosiły znamiona wycinek i zakładania obozowisk.

"Obserwując tylko jedną część Wschodniego Łuku odkryliśmy tylko jedną żabę, o której wiedzieliśmy, że istnieje", powiedział Nike Doggart z Tanzańskiej Grupy Konserwatorów Lasów, autor badań. "Wyobraź sobie, jaką faunę i florę możemy odkryć, jeżeli możemy pomóc zachować cały górski obszar".

Galago
Zanzibarskie "dziecko buszu"


Ochrona obszaru lasu tropikalnego we Wschodnim Łuku jest ważna również dla ludzi. Znajdują się tutaj drzewa i woda płynąca w dwóch pobliskich rzekach, które dostarczają pitną wodę do miast i są używane do generowania energii hydroelektrycznej.

Szczegółowe wyniki badań opublikował afrykański dziennik African Journal od Ecology.

Bjorn Carey, LiveScience, 23 czerwiec 2006
Tłumaczenie: Ivellios