KryptoZoo
KryptoZoo >> Artykuły >> Kryptydy lądowe
Czarny tapir Breveta
Dodano: 2005-03-11 21:37:28


Widoczny na zdjęciu zwykły tapir malajski ma duży, biały "czarak"

Obecnie niemal zapomniana odmiana tapira malajskiego, zwanego brevetianus, pokazywanego niegdyś w dużych ogrodach zoologicznych. Największy z czterech żyjących gatunków tapirów i jedyny tapir Starego Świata, malajski Tapirus indicus ma charakterystyczne białe "siodełko" obejmujące znaczną część tułowia i górne partie kończyn tylnych. Jego trzej krewni z Nowego Świata są jednolicie czarni.

Nic więc dziwnego, że zoologowie byli poruszeni i zaskoczeni, kiedy zobaczyli, iż jeden z dorosłych tapirów malajskich, przysłanych do rotterdamskiego ogrodu zoologicznego z Sumatry wiosną 1924 roku, nie ma białego "siodełka".

Według doktora K. Kuipera z ogrodu zoologicznego w Rotterdamie, nikt dotychczas nie widział jednolicie czarnych tapirów malajskich. Nawet kapitan K. Brevet z Królewskiej Armii Holendersko-Indyjskiej, który dostarczył tapiry, nigdy nie słyszał o ich istnieniu. A jednak okaz rotterdamski (samiec) świadczył o tym, że istnieje co najmniej jeden taki tapir. Po upływie kilku miesięcy Brevet przysłał do zoo dwa młode, typowe tapiry malajskie. Jeden z nich wyrósł na zwierzę o jednolicie czarnej sierści.

Choć były to niewątpliwie tapiry malajskie, jakie było ich miejsce w systematyce gatunków? Oba okazy schwytano w okręgu Babat na nizinach Palembangu, gdzie żyją tapiry czarno-białe. Nie można więc było uznać, że tapiry czarne to odrębny morfologicznie podgatunek, występujący na innym obszarze geograficznym. Tajemnicze stworzenia pochodziły z tego samego regionu; z innych stron kraju nie docierały wieści o czarnych tapirach. Kuiper stwierdził również, że nie jest prawdopodobne, by ubarwienie okazów można było przypisać prostej mutacji genetycznej. Nie była to czarna odmiana, która może pojawić się w dowolnym czasie w danej grupie okazów o jasnym tułowiu (jak np. czarne pantery w grupie cętkowanych lampartów).

Kuiper potraktował więc czarne tapiry jako przedstawicieli nowo powstającej odmiany, która nie zastępuje biało-czarnej na określonym terenie (nie będącej więc podgatunkiem), ale bytuje na danym obszarze geograficznym. W 1926 roku oficjalnie nadał włączonej do systematyki odmianie łacińską nazwę Tapirus indicus sp. brevetianus na cześć ich odkrywcy. Obecnie wydaje się jednak, że jednolicie czarne tapiry były mutantami barwnymi, bo nie znaleziono i nie opisano nowych okazów odmiany brevctianus. Dwa rotterdamskie tapiry padły, zanim zdołały spłodzić potomstwo z tapirami czarno-białymi. Nauka straciła więc okazję do zbadania przyczyn genetycznych ich jednolicie czarnego ubarwienia. Obecnie jedyne dowody istnienia tych zwierząt to ich szczątki zachowane w Muzeum Historii Naturalnej w Leiden. Istnieje natomiast intrygująca możliwość, że takie okazy pojawią się w przyszłości, a paradoks odmiany brevetianus, czarnych tapirów Starego Świata, ponownie zaintryguje