KryptoZoo
KryptoZoo >> Artykuły >> Kryptydy lądowe
Kuprej - unikalny gatunek
Dodano: 2007-09-15 21:14:05
Kuprej jest dzikim mieszkańcem lasów Azji południowo-wschodniej, który został odkryty i opisany w 1937 roku. Do dzisiaj między naukowcami panuje spór czy jest to rzeczywiście oddzielny gatunek.



Magazyn Nature opublikował artykuł z 13 września 2007 roku w którym przedstawia najnowsze wiadomości oparte na publikacji z 12 wrzesnia "Advance Online Publication" która wyjaśnia ze Bos sauveli jest unikalnym gatunkiem. Ewen Callaway’s tłumaczy -
"Wokół tajemniczej klasyfikacji kupreja. Bliski wygaśnięcia ssak powienien być skalasyfikowany jako oddzielny gatunek." Notatka przedstawia się tak:

"Kuprej, zagadkowy azjatycki wół teoretyzowany jako mieszaniec i niegodny wysiłków konserwacji jest faktycznie dzikim ssakiem spokrewnionym z bantengiem. Wniosek ten zaprzecza wcześniejsze przypuszczenia oparte na pewnych badaniach DNA, które wykazały hybrydyzację pomiędzy bantengiem i oswojonym zebu.
Zidentyfikowany w 1937 roku i ostatnio zarejstrowany w 1980 roku stał się symbolem ochrony ssaków w tropikalnej Azji. Wielu ekspertów uważa że zwierzę wymarło.
Gary Galbreath, biolog z Museum Field Chicago w Illinois, który konkludował że kuprej jest mieszańcem powiedział News CBS" To jest niewłaściwe aby tracić czas i pięniądze dla ochrony tyko zdziczałgo mieszańca domowego bydła". Naukowcie bazował co do tożsamości na podzielności kilku mitochondrialnych DNA bantenga (Bos javanicus) i kupreja (Bos sauveli).

Alexandre Hassanin i Anne Ropiquet z Narodowego Muzeum przyrody w Paryżu przebadali trzy sekwencje mitochondrialnego DNA i pęć sekwencji nie kodowanego dotąd jądrowego DNA od siedmiu spokrewnionych gatunków wraz z kuprejem, które wykazały nadspodziewane odmienności w budowie.
Badania wykazały że kuprej posiada unikalny zarówno mitochondrialny jak i jądrowy DNA. Dane sugerują, że jeśli nie jest jeszcze za późno, kuprej powinien jak najszybciej stać się jednym z głównych priorytetowo chronionych gatunków."

Wokół tajemniczej klasyfikacji kupreja autorstwa Ewen Callaway.

Sources: 1. Hassanin, A. & Ropiquet, A. Proc. R. Soc. B doi:10.1098/rspb.2007.0830 (2007). 2. Galbreath, G. J., Mordacq, J. C. & Weiler, F. H. J. Zool. 270, 561–564 (2006).


Wypachany kuprej znajdujący się w Muzeum Przyrody Naturalnej w Paryżu.


Tłumaczenie i opracowanie: Caniche