KryptoZoo
KryptoZoo >> Artykuły >> Kryptydy lądowe
Kuproh
Dodano: 2008-01-12 23:42:50
W opisy kuproh wkradają się pewne nieścisłości. Już Heuvelmans wspomina o tym zwierzęciu w jednej ze swoich największych publikacji. Kuproh jest dzisiaj synonimem kupreja, ssaka wołowatego pokrewnego turom i gaurom. Zwierzęcia  opisanego w 1937 roku przez prof. Urbaina, które do dziś jest nieuchwytne dla ogrodów zoologicznych, do niedawna uważane  jako mieszaniec dzikich bantengów i zebu. Znany polski zoolog i dyrektor Zoo we Wrocławiu R. Ratajszczak, przypuszcza że kuproh jest synonimem ssaka znanego dla nauki jako Pseudonovibos spiralis. W kręgach kryptozoologów  rozpoznawanego jako Kting Voar (nazywanego tak przez mieszkańców Kambodży, w Wietnamie znany zaś pod nazwą linh dong).  W wyniku badań jedynej pary rogów sklasyfikowany w taksonach rodziny krętorogich - przez różnych systematyków w plemieniach Bovini, Caprini i Antilopini. Ostatnie badania DNA wykazują najbliższą kompresje genów z grupą wołów.

Tymczasem Heuvelmans tłumaczy kuproha, jako odmienne od pozostałych gatunków stworzenie:

"Kambodżanie, zapytywani, odpowiadali, że na północy kraju żyją dwa gatunki dzikiego byka, kuprej i ku-proh. Pierwszy  ma rogi białawe, drugi szarozielone i bardziej do wewnątrz skręcone. Niektórzy sądzili, że kuprej jest tylko  cielęciem kuproh. Na dodatek doniesiono, że spotyka się często kupreje lub kuproh razem ze stadami bantenga."


Czy kuproh to kuprej,  jego krewny, czy forma woła wężojada (kting voar)?

7 stycznia 1995 roku nieznany wołowaty został opisany w historii South China Morning Post. Stwierdzono, że dwa zwierzęta zostały schwytane blisko wsi Loui w centralnym Wietnamie. Dorosły okaz uciekł, lecz jego ciele pozostało i zostało zjedzone. Ssak ten miał ponoć długie uszy, okrągłą głowę i mocne ciało o czarno-szarym futrze. Wietnamski biolog Ha Dinh Duc z Uniwersytetu Hanoi twierdzi, że zwierzęta te reprezentowały nieznany gatunek. Pewni autorzy zastanawiają się czy nie mógł być to Pseudonovibos spiralis, opisany z 1994 roku z Laosu na podstawie samych rogów.  Nieznany kuproh, Bos kuproh? nie mógł być bohaterem całej tej akcji?

Ostecznie muszę stwierdzić, że kuproh jest najprawdopodobniej bliskim krewnym kupreja i należy do tego samego rodzaju, być może to jego podgatunek. Dla uzasadnienia tej teorii potrzebne są jednak jednoznaczne dowody.


Caniche©