KryptoZoo
KryptoZoo >> Artykuły >> Kryptydy lądowe
Bia-Xiong
Dodano: 2007-12-17 19:13:10
Panda wielka - słynny symbol ginącej dzikiej przyrody, międzynarodowej pozarządowej organizacji WWF, jest w niektórych tubylczych osadach opisywana jako Bia-Xiong. Ale Bia-Xiong z Hubei to nie panda wielka, lecz prawdopodobnie oddzielna gałąź z rodziny niedźwiedzi. Pandy zamieszkują rejony górskich lasów bambusowych prowincji chińskich - Syczuan, Gansu i Shaanxi. Bai xiong górskie lasy położone bardziej na wschód.


Bai Xiong?


Już przed 1960 rokiem w Chinach krążyły pogłoski o bai xiong pochodzącym z Shennongjia, z prowincji Hubei. Podobno w jednym z chińskich ogrodów zoologicznych pojawiły się okazy tego zwierzęcia. Właśnie z Shennongjii pochodzą ostatnie doniesienia o widywaniu dwóch yerenów - nieznanych hominidów chińskich, będących być może potomkami gigantopiteka. Jednak to nie yeren jest teraz w centrum uwagi, a nieznany, biały niedźwiedź znany ludności tubylczej.

Zwierzę to zamieszkuje rejony, znane z teriologicznej rozmaitości gatunków. Stąd pochodzą przecież kolejne gatunki odkryte w ostatnich latach - wśród nich chrząszcze z rodziny biegaczowatych oraz słynne ssaki i ptaki (w tym kopalny yanoconodon w tym roku). Hubei jest więc zakątkiem zasługującym na szczególne zainteresowanie. Wydaje się, że biały niedźwiedź może być mutacją niedźwiedzia Ursus arctos. Takie przypadki zdarzają się i na półkuli zachodniej w Stanach Zjednoczonych. Tutaj na jednej z wysp mogą istnieć melanistyczne formy-rasy gatunku niedźwiedzia brunatnego. Również baribale, zwane kermode, z górskich lasów Kolumbii Brytyjskiej stają się na skutek efektu chowu wsobnego jasnobiałe. Czy i bai xiong też jest wynikiem anomalii genetycznych, mutacji wadliwych alleli? Albo czy nie może to być podgatunek w stylu niebieskich yeti - Ursus arctos pruinosus?

Póki nie zdobędziemy jasnych dowodów DNA, jakiekolwiek hipotezy będą zbędne.

Bai Xiong: number 19. List of BCSCC.
Caniche vel LounakTm. © 2007 FromCryptidMy.blogspot.com