KryptoZoo
Kryptozoologiczne podsumowanie roku 2006
Dodano: 2007-01-30 01:22:43
KryptoZoo
KryptoZoo - jedyna obecnie działająca polska strona kryptozoologiczna


Chciałbym podsumować rok 2006, omawiając wazniejsze zdarzenia, które miały miejsce w kryptozoologii, zoologii i w Portalu Kryptozoologicznym KryptoZoo. Nie będe się bawił w żadne kalendarium, będe mówił to, co było najważniejsze i rzecz jasna to, co pamiętam, bo było tego dużo.

Ten rok jak dla mnie nie był zbytnio obfity "kryptozoologicznie", ale narzekać też nie można. Pierwsze rzeczy, które mi przychodzą do głowy, to 2 nagrania video rzekomo, przedstawiające Champa. Oba te nagrania, były pokazywane w TV. Na jednym widać, jak jakieś stworenie przepływa pod podkładem i możemy dostrzec coś, co może być płetwą tego stworzenia. Drugi materiał przedstawia, jak coś dużego unosi się na wodzie i wkrótce swym dośc długim ciałem nurkuje do głębin jeziora. Czym było to stworzenie i czy te fimy są wiarygodne?? Na oba pytania trzeba zgodnie powiedzieć NIE WIADOMO, lecz oprócz tych 2 nagrań, było też sporo obserwacjii tego stworzenia.

Następnie wspomne o Chupie... ale nie tej "oficjalnej" z Puertoryko, a o rosyjskiej, hiszpańskiej i polskiej. Są to 3 identyczne przypadki, w skrócie: "niewielka istota, zabija poprzez wysysanie krwi zwierzęta hodowlane takie jak kury, kozy i króliki". O ile w Rosji i Hiszpanii o Chupie jak szybko się rozpowiedziała ta historia, tak szybko historia umilkła, to odziwo, historia polskiej Chupy, czyli Pomórnika, trwała od 2005 roku do kwietnia 2006 roku. Ponoć tajemniczą bestie, na dobre wygoniła z polskich wsi stara baba odprawiając różne rytuały. Być może... ja w to nie wnikam. Warto dodać, iż przy śladach mordu, czyli przy martwych kurach i królikach, niejaka organizacja CBUFOiZA (Centrum Badań UFO i Zjawisk Anomalnych) zebrała próbki DNA (głównie włosy) i wysłała je do Poznania i do Szwajcarii, gdzie uznano, iż owe próbki należą do Rosomaka - największego ssaka z rodzaju łasicowatych, co mu nawet łoś nie straszny.

Lecz informacja o owych próbkach nie jest też wiarygodnie potwierdzona, a że CBUFOiZA nie jest również uznawana jako wiarygodną organizacje, możemy się tylko głowić nad tym, czym był Pomórnik. Rosomakiem? Obcym? Czy poprostu zwykła nędzną powiastką napisaną przez gazete codzienną Fakt?

Następnie warto wspomnieć o hominidach. O tych trzech znanych najbardziej czyli Yeti, Bigfoot i Yowie, jak i o nowych...

Ale najpierw kilka słów o "starych znajomych". W przypadku Yeti, relacji o takowym spotkaniu go raczej nie było, choć w wakacje wyruszyła w Himalaje ekspedycja, która miała go odnaleźć, lecz bez rezultatu. Yowie natomiast też nadal gdzieś się czai w niedotkniętych przez ludzką stopę rejonach interioru, ale jego natomiast, w odróżnieniu od yeti, widuje się od czasu do czasu, rzadko, ale się widuje. Trzecim hominidem z BIG TRIO jest Wielka Stopa (Bigfoot). Jak widuje sie ją, tak się ją widuje... choć nie brakuje takich, co z tego sobie jaja robią. Kilka nędznych fotek, zrobionym przebierańcom w stroju goryla, jak zwykle i pojawiło się i w tym roku.

Pojawiło się za to nagranie video, niejakiej Mary Green, która ponoć jest sąsiadem rodziny WS-ów. Nagranie jest "trudne do przełknięcia" i podobno widać tam coś, co ma być głową młodego osobnika W. S. Cóż, dla mnie trudno stwierdzić, czy tam wogóle coś jest i czy to nie jest poprostu jakaś beczka, ale może to naprawde jest młody hominid.

Może tak, może nie... tak samo jest w przypadku wałkowanego przez wiele lat filmu Pattersona ze słynną "Patty" w roli głównej. Tu też nie wiemy, czy Patty tak naprawdę jest jakimś kolesiem w przebraniu goryla, czy może naprawdę prawdziwym hominidem...

Kadr
Kadr z filmu Mary Green.
Bigfoot ma się ukrywać między drzewami pośrodku...


Póki co oddalmy się od tematyki znanych hominidów, a przybliższmy nieco historię innego hominida, ale z Johoru (prowincja w Malezjii). Pewien naukowiec stwierdził, iż ma odlewy stóp nieznanego hominida i ma (co najważniejsze) zdjęcia przedstawiającego owego hominida. W ciągu kilku miesięcy do Malezjii wyruszyło setki osób, które chciały odnaleźć owego hominida. Ale wszyscy żądali, by owy naukowiec, pokazał te zdjęcia... długo to trwało, ale gdy zdjęcia zostały upublikowane, wszyscy chcieli owego badacza zabić i przerobić na karmę dla Nessie. Dlaczego? Ano dlatego, że zdjęcia były nędznymi falsyfikatami, a ów badacz chciał na tych zdjęciach zarobić. I w ten sposób dowiedziono, iż w lasach Malezjii hominida nie ma... póki co.

A szkoda było tracić czas na owego hominida z Johoru, jak niedaleko, w Indonezjii, w lasach skrywa się inny hominid Orang Pendek. Póki co, wiele osób wierzy w jego istnienie, a akcji poszukiwawczych jest coraz więcej. Trzymam za nich kciuki.

Następnie warto wspomniec o żyjących reliktach z przeszłości. W lipcu do Gambii wyruszyła ekspedycja kryptozoologiczna, która miała odnaleźć Gambo oraz Ninki Nanka. Ekspedycja jednak wróciła z Afryki z pustymi rękoma.

Ninki Nanka po prostu mogła być mitem i dużym pytonem, a Gambo w rzeczywistości mógłby być martwym delfinem w stanie rozkładu. Z niczym nie wróciła natomiast ekspedycja poszukująca Ropena na Papui Nowej-Gwinei. Ponoć udało się nakręcić, jak jakieś stworzenie ptero-podobne lata nad lasem... chwilowo film jest jednak "TOP SECRET" i został przekazany do ekspertyzy.

Oprócz tych wymienionych krypto-wydarzeń były też inne, ale mnie ważne, jak choćby: zdjęcie wilka tasmańskiego, obserwacja tygrysa workowatego, obserwacje hybryd wilko-psów, zdjęcia Nahuelito (fake!) i kilka innych.

Kaczka
Odkryta ponownie podgorzałka madagaskarska


A zoologia?

Tutaj wspomnę, iz bardzo dużo nowych gatunków tym roku zostało odkrytych na całym świecie i mimo iż były to najczęściej zwierzęta małe, najważniejsze jest to, iż udało się je odkryć. A były to choćby: pekari wielkie, kilka gatunków węży, w tym wąż zmieniający ubarwienie, wiele gatunków jaszczurek, w tym gekony zmieniające płeć, w Europie odkryto nowy gatunek myszy, kilka nowych gatunków rekinów itd.

Warto też przypomnieć o odkryciach dwóch "Rajów na ziemi", na Papui - Nowej Gwinei i na Borneo, tam zostało opisanych i zbadanych wiele nowych gatunków zwierząt, wliczając w to, ptaki, torbacze i płazy. Kilka gatunków, odkryto również na nowo, choćby podgorzałkę madagaskarską.

Niestety, były też i złe wiadomości, ale najsmutniejsza była ta, że wyginął delfin z chińskiej rzeki Jangcy... Liczę na to, iż mimo fatalnej sytuacji wielu gatunkow, do takich sytuacjii już nie dojdzie.

I na koniec słów kilka o portalu kryptozoologicznym w 2006 roku. Pierwszą rzeczą będzie to, iż cała strona się powięszkyła, a forum rozwinęło na dużą skalę. Wiele artykułów, które zostały dodane na stronę, było autorstwa kilku nowych użytkowników forum. I dzięki nim, jak i kilku innym osobom, forum i strona bardzo szybko się rozwijają. Zostały dodane nowe działy: Zoologia, Paleontologia i Quizy wiedzy. Ten ostatni wg. mnie sprawił największą furorę i jestem zadowolony, iż wiele osób bierze udział w quizach, ale mimo tego chcę, żeby jeszcze więcej osób brało w nich udział.

Prognoza na 2007 rok. Czego bym chciał?

Chciałbym, żeby wreszcie jakaś kryptyda została odkryta i uznana przez zoologów i oficjalną naukę, chciałbym też, by wreszcie została rozwiąznana sprawa filmu Pattersona i sprawa wielkich kotów w Wlk. Brytanii i w Australii, a także tego, by jeszcze wiecej nowych gatunków zostało odkrytych "na świeżo" i na nowo.

Kiedrzu, Portal Kryptozoologiczny www.kryptozoo.paranormalium.pl