KryptoZoo
W rejonie Amazonii odkryto kilkadziesiąt nowych gatunków zwierząt
Dodano: 2006-10-01 22:21:38


Podczas ostatniej wyprawy do jednego z ostatnich na świecie niezbadanych obszarów odkryto 40 nowych gatunków roślin i zwierząt, między innymi nowy gatunek ptaka i szczura drzewnego. Naukowcy ryzykowali życiem, dokonując odkryć i trzech z nich nieomalże zostało połkniętych przez przyrodę, którą próbowali udokumentować. Dwóch członków zespołu badających brazylijski region Amapa siedziało przez całą noc w pustym drzewie, gdy jaguar szukał wejścia do niego, troje innych musiało z kolei uciekać przed kajmanem.

Pomimo uszczuplenia, międzynarodowy zespół badaczy opisał niezbadane pustkowie jako naukowy raj, a jego członkowie byli zachwyceni przyrodą, którą napotkali. Wiele zwierząt nie czuło lęku przed naukowcami, ponieważ rejon ten jest tak oddalony, że nigdy wcześniej nie stanęła tutaj ludzka stopa.

Badacze byli szczególnie zainteresowani nowym ptakiem i szczurem drzewnym, jako że nowe ssaki i nowe gatunki ptaków są bardzo rzadkie. Odkrycia muszą jeszcze zostać zweryfikowane przez innych naukowców, ale Enrico Bernard z Conservation International jest pewien, że zidentyfikowano 27 nowych gatunków i że kilka kolejnych znajduje się wśród tysięcy okazów oddanych do analizy.

Prócz szczura i ptaka, wśród nowych gatunków znalazło się siedem ryb, osiem żab, jaszczurki i węże, dwie krewetki i osiem roślin. Jedną z jaszczurek, Amapafaurus petrabactulus, odkryto ponownie po tym, jak dwukrotnie widziano ją w 1970 roku. Jest to jaszczurka niezwykła z powodu czterech palców, podczas gdy zwykłe jaszczurki mają tylko trzy palce.

Dr Enrico, który prowadził wyprawę w ramach projektu "Amazonia Project expedition for Conservation International", był zdumiony rozmaitością odkryć. "To coś o tym obszarze. To naukowy raj. To nieskazitelna mieszanka sawann, lasów, podmokłych terenów i gór. Spotykaliśmy duże zwierzęta, które nigdy wcześniej nie widziały ludzi i nie wiedziały, jak zareagować. Tapiry, małpy, kapibary i małpowate pająki tylko stały i patrzyły na nas. Jeden tapir podszedł tak blisko, że mogłem go po głowie pogłaskać".

Obszar ten jest tak słabo zbadany, że przed wyprawą niewiele było wiadomo o populacjach i rozłożeniu geograficznym gatunków.

Dr Enrico: "Obszar ten był luką w naukowych danych. Mieliśmy pewne informacje o okolicznych regionach, ale Amapa była naukową luką w naszej bazie informacji o gatunkach. Liczyliśmy na prawdziwą rozmaitość i wróciliśmy z dużą ilością nowych gatunków. Potwierdziliśmy istnienie ponad 1700 gatunków, z czego ponad 100 zarejestrowano w Amapa po raz pierwszy. Być może 40 z nich to gatunki nowe dla nauki. Wypełniamy szpary w informacjach o rozłożeniu gatunków. Dotyczy to niewielkich populacji zamieszkujących Amazonkę. Jest to bardzo bogaty obszar z bardzo dobrymi warunkami - Amapa w ponad 90% zachowała pierwotne środowisko".

Wśród zwierząt już rozpoznanych, a spotkanych w tym regionie po raz pierwszy, znalazło się 40 gatunków nietoperzy. Dr Enrico sądzi, że nie są one doceniane. "Tych gatunków może być ponad sto", dodał.

Szczur drzewny z rodzaju makalata, wielkości dużej świnki morskiej, żyje razem z małpami na drzewach w amazońskim lesie tropikalnym, odżywia się liśćmi i owocami.

Claudia Silva, badaczka, która odkryła szczura, powiedziała: "Trzymając w ręce pierwszy raz jedno z tych stworzeń, których nikt wcześniej nie widział, czujesz wielką ekscytację i radość".

Władze brazylijskie ogłosiły, że obszar o powierzchni 5,7 mln hektarów będzie chroniony jako Las Stanowy Amapa.

Lewis Smith, Times Online, 30 wrzesień 2006
Tłumaczenie: Ivellios